fbpx

HFM

artykulylista3

 

Roksan K3

016 025 032019 023

Historia Roksana sięga roku 1985. Wtedy to zaprezentowano legendarny już dzisiaj gramofon Xerxes. Odniósł wielki sukces, dzięki czemu markę szybko zaliczono do grona audiofilskich. W 2016 roku Roksan został wchłonięty przez Monitor Audio.

Seria K3 to podstawowy poziom w katalogu Roksana. Bardziej majętni słuchacze mają jeszcze do dyspozycji elektronikę Caspian, Oxygene i Blak. Ukłonem w stronę miłośników analogu pozostaje wspomniany gramofon Xerxes, w najnowszej wersji „20 plus” oraz inne, tańsze źródła analogowe. Dodatkowo, można wybierać spośród różnego rodzaju akcesoriów.

Marantz ND8006/PM8006

44 51 122008 011
Stare powiedzenie przypisywane Chińczykom mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Wbrew pozorom, nie jest to tęsknota za czymś nowym, lecz przekleństwo i ponury komentarz do bieżących wydarzeń i otaczającej nas rzeczywistości.

Żyjemy w tak ciekawych czasach, że wielu z nas zapewne tęskni za nudą. W polityce zagranicznej odbywa się przeciąganie liny między Wschodem a Zachodem, z których ten pierwszy coraz bardziej miesza się w wewnętrzne sprawy innych krajów, np. majstrując przy wyborach. Nie zapominajmy też o spontanicznych akcjach amerykańskiego prezydenta. A to znienacka nałoży zaporowe cła reszcie świata, a to strzeli selfika z północnokoreańskim satrapą.

Denon DCD-2500NE/ PMA-2500NE

050 059 Hifi 11 2018 028
Denon to skrót od Nippon Denki Onkyo Kabushikigaisha. Założony w 1910 roku, jest najstarszą japońską firmą w branży hi-fi i jedną z najstarszych na świecie. Jej twórca, Frederick Whitney Horn, najpierw sprowadzał z USA do Jokohamy rozmaite maszyny i narzędzia, by później zająć się sprzedażą i produkcją gramofonów, akcesoriów do nich oraz płyt.

W pierwszych latach działalności używano nazwy Den-on. Logo Denon funkcjonuje od 1939 roku. W ciągu swojej historii firma należała do kilku korporacji: od Nippon Columbia (1947), do D&M Holdings (2002), przejętej w 2017 przez Sound United. Ta ostatnia, poza Denonem i Marantzem, posiada Polk Audio, Definitive Technology, HEOS, Boston Acoustics i Classe Audio. Sound United należy do kalifornijskiego DEI Holdings, którego udziały znajdują się w portfelu Charlesbank Capital Partners. Innymi słowy, w branżę hi-fi zaangażował się fundusz inwestycyjny. Warto dodać, że już w momencie fuzji Denona z Marantzem D&M Holdings stał się największym na świecie producentem amplitunerów kina domowego.

KBL Sound Fluid High Definition

028 031 HIFI 04 2018 001
Polskie przewody sygnowane logiem KBL Sound zdążyły się wpisać do grona high-endowych pewniaków. Testowane u nas drogie modele (Red Eye Ultimate, Himalaya czy Tricord) zdobyły uznanie, potwierdzone następnie nagrodami roku. Warto jednak pamiętać, że polska wytwórnia oferuje także produkty w bardziej przystępnych cenach.

Fluid to podstawowa seria w katalogu firmy. W jej skład wchodzą przewód głośnikowy, zasilający oraz łączówka. Z tym, że znajdziemy tam dwie łączówki oznaczone tą nazwą. Jest więc zwykły Fluid oraz drugi, droższy, z dopiskiem High Definition. Do testu trafił właśnie Fluid HD, wprowadzony do sprzedaży w drugiej połowie roku 2017.

Pro-Ject CD Box DS2T/ /PRE Box DS2 Digital/ /AMP Box DS2

020 027 HIFI 04 2018 001
Elegancki garnitur powinien się składać z trzech części – marynarki, kamizelki i spodni. Podobnie jest z eleganckimi zestawami stereo. Pomijając wyjątki z segmentu high-end, poważne granie zaczyna się od systemów dzielonych. I właśnie taki zestaw trafił do naszej redakcji. Tyle że w zupełnie nie high-endowej cenie.


Austriacka firma Pro-Ject kojarzona jest głównie z gramofonami oraz niewielkimi urządzeniami stereo. Te drugie pogrupowano aż w siedmiu seriach. Dostarczony do testu zestaw wchodzi w skład linii DS2, drugiej od góry w cenniku austriackiego producenta. Znajdziemy w niej aż dwanaście źródeł cyfrowych, preampów i wzmacniaczy, a uzupełniają je trzy modele kolumn. I zaznaczę, że to tylko niewielka część oferty tego producenta!