fbpx

HFM

artykulylista3

 

Copland CSA 150

038 041 Hifi 0708 2021 009W numerze 11/2020 testowaliśmy wzmacniacz zintegrowany Copland CSA 100, zaraz po jego rynkowej premierze. Hybryda musiała się spodobać klientom, bo na rynek trafia właśnie kolejna – CSA 150.

Wykorzystano w niej te same rozwiązania techniczne, a materiały marketingowe znowu mówią o koncepcji „synectic”. Dla nabywcy to nieistotne, zwłaszcza jeżeli wie, co się kryje pod tym pojęciem. Liczy się to, że obudowa urosła o 2 cm, a urządzenie wygląda „poważniej”. Urosła też moc – ze 100 do 150 watów. I oczywiście cena, choć tutaj czeka nas miła niespodzianka, bo nie o 50 %. Za CSA 100 zapłacimy 16999 zł, za CSA 150 – 21999 zł.
„Synektyka jest metodą twórczego rozwiązywania problemów, która wykorzystuje zdolność i pojemność ludzkiego umysłu do łączenia na pozór niepowiązanych ze sobą elementów, co z kolei motywuje umysł do poszukiwania nowych idei i rozwiązań w wybranym przez nas problemie” – wyjaśnia „Encyklopedia zarządzania”. Twórcą synektyki jest W.J.J. Gordon, który „odkrył na nowo myślenie metaforyczne”. Jakie to ma przełożenie na budowę Coplanda, można jedynie zgadywać.

Spendor Classic 3/1

024 029 Hifi 0708 2021 011

Nowoczesność jest wszechobecna. Rozpędzony postęp technologiczny warunkuje nasze codzienne funkcjonowanie. Nikt nie chce mieć starego smartfonu, telewizora kineskopowego ani komputera z telefonicznym modemem do internetu. Producenci samochodów prześcigają się w wynalazkach podnoszących standard wyposażenia. Ale w świecie hi-fi niektóre zjawiska jakby przeczyły duchowi czasu…

Powrót do winylu, wzornictwo vintage czy czerpanie ze starych i sprawdzonych założeń technicznych – to znaki nieco innego spojrzenia na rzeczywistość. Konstruktorzy Spendora zapewne zdają sobie z tego sprawę. Wydaje się, że między innymi dzięki takim ludziom słowo „klasyka” zachowuje swój pierwotny sens.

Emotiva Airmotiv T1+ Tower

014 017 Hifi 0708 2021 009
Emotiva zyskała w Polsce popularność za sprawą niedrogich i świetnych wzmacniaczy stereo. Od kilku lat w katalogu są obecne także zestawy głośnikowe. Wprawdzie nie ma ich wiele, ale siła amerykańskiej firmy tkwi w jakości, nie w ilości.

Po teście najtańszej konstrukcji wolnostojącej T-Zero+ („HFiM” 2/2021) i jedynego w ofercie monitora B1+ (4/2021) przyszła pora na nieco cięższą artylerię. Podłogowe Airmotiv T1+ zajmują w cenniku drugą pozycję od góry i już na zdjęciu robią wrażenie poważnych kolumn. W bezpośrednim kontakcie wyglądają na jeszcze poważniejsze.

Dynaudio Heritage Special

048 055 Hifi 06 2021 011Duńczycy uwielbiają rocznice i jubileusze, a bawić się potrafią  niczym gorącokrwiści południowcy. Także w Skanderborgu, gdzie mieści się siedziba Dynaudio, hucznie obchodzi się każde firmowe urodziny. Świętuje się jednak po stachanowsku – pracą nad nowym modelem okolicznościowym.

Porównanie do słynnego przodownika pracy wcale nie jest przesadzone, ponieważ liczba modeli Dynaudio z dopiskiem „Special”, jakie zbudowano od początku lat 80. XX wieku do dziś, zamyka się w okolicach… dziesięciu. To zjawisko niespotykane u innych producentów, u których proporcja jest raczej odwrotna, a ewentualna konstrukcja okolicznościowa ukazuje się najwyżej raz na dekadę.


JBL HDI-3800

040 047 Hifi 06 2021 001Ktokolwiek był na koncercie rockowym, musiał słuchać kolumn JBL-a. Ustawione w wieże sięgające korony stadionu, zapewniały intensywne przeżycia i piękne wspomnienia. Systemy Dolby Surround, a później THX w nowoczesnych kinach montowano, wykorzystując amerykańskie głośniki. Nikt nie powie, że nie zetknął się z dźwiękiem tej firmy.

W latach 80. XX wieku oczarowały mnie podłogowe 250Ti. Do tego stopnia, że po kilku latach poszukiwań kupiłem używany model L112. Cieszyłem się nim dość długo, zmieniając tylko wzmacniacze na coraz lepsze. Miałem również przyjemność słuchać legendarnych Everestów. To było naprawdę coś. Takich wrażeń się nie zapomina.


Spendor A1

020 023 Hifi 06 2021 005Audiofiskie wybory to swoisty paradoks. Poszukując wymarzonego sprzętu, studiujemy parametry techniczne, czytamy recenzje prasowe, opinie użytkowników. Setki razy oglądamy te same zdjęcia. Umawiamy się na odsłuchy. Wydawać by się mogło, że zakup będzie rozsądną, dogłębnie przemyślaną decyzją. Ale nierzadko rozsądek ustępuje emocjom. Zwłaszcza kiedy się okazuje, że jakieś urządzenie po prostu nas urzekło.

Mnie pewnego razu urzekły Spendory – najpierw A6R, później D7 – i tak pozostało do dziś. I pewnie pozostanie na zawsze, bo każdy kolejny kontakt z zestawami tej firmy tamto pierwotne zauroczenie utrwala.Obecna oferta Spendora składa się z serii A, D i Classic. Ta ostatnia nawiązuje do tradycji BBC, której specyfikę omawialiśmy wiele razy. Dwie pierwsze to konserwatywne w założeniach, minimalistyczne głośniki do „zastosowań uniwersalnych”.