fbpx

HFM

artykulylista3

 

Linn Majik 140

020 025 Hifi 05 2021 001Linn dźwiga na karku już piąty krzyżyk. Mimo to jego oferta wybiega mocno w XXI wiek. Trzon stanowią odtwarzacze strumieniowe oraz systemy aktywne, przy których zwyczajny zestaw głośnikowy wygląda wręcz archaicznie. Skoro jednak pozostaje w ofercie, to może nie jest taki całkiem zwyczajny?


Od razu zdradzę, że nie jest, choć faktycznie na tle modeli aktywnych i strumieniowych wygląda jak Kopciuszek. Te pierwsze niepodzielnie zawładnęły ofertą wytwórni z Waterfoot, w związku z czym nie znajdziemy już w katalogu Linna odtwarzaczy CD, które jeszcze dekadę temu rozpalały wyobraźnię audiofilów. Któż nie pamięta wyjątkowo udanego i przystępnego cenowo modelu Ikemi albo mniej przystępnego, za to sięgającego dźwiękowych Himalajów Sondeka CD12?

Spendor Classic 4/5

014 019 Hifi 05 2021 008Zwykły śmiertelnik żyje w zwykłym świecie. Ale ową zwykłość odczuwa tylko dlatego, że gdzieś, nie zawsze wiadomo gdzie, istnieje inny, idealny świat. Dla każdego może on oznaczać coś innego. Dla jednego będzie to odległy egzotyczny kraj, dla innego dostęp do kręgu elit czy też sfera magicznych zmysłowych doznań. Czasem się zdarza, że zwykłemu śmiertelnikowi uda się zbliżyć do takiego wyśnionego miejsca. I właśnie dzisiaj stajemy przed bramą Królestwa Spendora – świata mitycznych zjawisk słuchowych.

Spendor to jedna z bardziej znanych i szanowanych brytyjskich manufaktur. Na łamach „Hi-Fi i Muzyki” gości regularnie od samego początku działalności pisma. Nie będziemy po raz kolejny przytaczać szczegółów z historii firmy. Na potrzeby testu przypomnimy jedynie, że należy do ważniejszych marek opierających swój rozwój na licencji BBC.

Legacy Studio HD

026 031042021 001Bill Dudleston lubi duże rzeczy. Nie chwali się, jaki ma samochód i lodówkę, ale większość produkowanych przez niego kolumn wpisuje się w amerykański stereotyp. Wielkie skrzynie i wielkie membrany rozbudzają wyobraźnię i obiecują wielki dźwięk. Co wobec tego w katalogu robi monitor?


Emotiva Airmotiv B1+

010 013042021 001Niedawno testowałem najtańsze podłogówki Emotivy Airmotiv T-Zero+. Zrobiły na mnie ogromne wrażenie, bo tak korzystna relacja jakości do ceny rzadko się trafia na rynku hi-fi.
11.

Revel Performa F226Be

044 049 Hifi 001Revel należy do amerykańskiego koncernu Harman International, ten zaś – od marca 2017 roku – do Samsunga. W swej działalności koncentruje się na budowaniu zestawów głośnikowych i chętnie wykorzystuje nowinki techniczne. Pomaga w tym zaawansowane studio badawcze w Northridge na przedmieściach Los Angeles, wyposażone w laserowy wibrometr Ometron, nowoczesną komorę bezechową i system umożliwiający ocenę porównawczą w podwójnym ślepym teście.
Dynaudio Special Forty

028 031 Hifi 001W trakcie zbierania materiałów do prezentacji Dynaudio („HFiM” 6/2020) zwróciłem uwagę na okolicznościowe zestawy głośnikowe. Ich cena nijak nie pasowała do ważkości wydarzenia, które miały uświetniać. Mowa o Special Forty – monitorach powstałych dla uczczenia 40-lecia duńskiego specjalisty.