fbpx

HFM

artykulylista3

 

Harman/Kardon Citation One, 100, 300, 500

020 023 Hifi 4 5 2020 0006Na wystawie Audio Video Show 2019 koncern Harman International zaprezentował najnowsze głośniki bezprzewodowe z serii Citation.
W wielu relacjach, pewnie trochę na wyrost, określano je mianem rewolucyjnych, ale faktycznie różnią się od większości tego typu konstrukcji.

W skład serii Citation wchodzi cała gama urządzeń, które mogą pracować samodzielnie, w zestawach stereofonicznych, a nawet kinie domowym. Różnią się rozmiarami oraz przeznaczeniem. Znajdziemy wśród nich zarówno urządzonka wielkości słoika po ogórkach, jak i konstrukcje podłogowe. Łączy je jedno: wszystkie muszą być zasilane z gniazdka w ścianie. Odpada więc nagłaśnianie nimi imprez plenerowych, chyba że razem z zestawem głośników zabierzecie na wycieczkę agregat prądotwórczy.

Sonus Faber Olympica Nova III

058 065 Hifi 03 2020 0022
Sonus Faber został założony przez Franco Serblina, syna chorwackich emigrantów. Gianfranco urodził się w 1939 roku w Vicenzie, mieście położonym u podnóża Alp Weneckich, pomiędzy Wenecją a Weroną.

Serblin był pasjonatem hi-fi, a jego pierwszy komercyjny projekt głośnikowy – Snail – powstał w liczbie dziesięciu par. Po zakończeniu współpracy z firmą Cizek, dla której wykonywał obudowy, postanowił przejść na swoje. I tak 14 marca 1983 roku narodził się jeden z najważniejszych producentów zestawów głośnikowych.

Audiovector R 3 Arreté

050 057 Hifi 03 2020 0019
Konstruując kolejne modele Audiovectora, Ole Klifoth stosuje od lat te same trzy zasady: słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. To prosta droga do doskonałości.
Prosta, ale wymagająca miłości do muzyki i przekonania, że można pokonać dotychczasowe bariery techniczne dzięki nowatorskim pomysłom. Jeżeli zmiana projektu nie powoduje wyraźnej poprawy określonego aspektu brzmienia, Ole z niej rezygnuje, choćby z jakiegoś powodu była atrakcyjna technicznie czy wizualnie. Dzięki takiemu podejściu każda nowa konstrukcja powinna grać lepiej od poprzedniej.

Elac Carina FS247.4

034 041 Hifi 03 2020 0010
Od roku 1926 Elac przechodził różne koleje losu, a jego działalność nie zawsze była związana z branżą hi-fi. Jednak od chwili, kiedy przedsiębiorstwo z Kilonii skupiło się niemal wyłącznie na produkcji elektroniki użytkowej, możemy mówić o prawdziwym potentacie.

Wystarczy zerknąć na firmową stronę w internecie. Same zespoły głośnikowe Elaka to obecnie osiem serii, a przecież na tym nie koniec. Firma oferuje jeszcze liczne głośniki do montażu w ścianach, kolumny aktywne, okablowanie, gramofony oraz elektronikę. Naprawdę, jest w czym wybierać.

Revel Performa3 M105

022 027 Hifi 03 2020 0005
Harman International należy do największych koncernów elektronicznych na świecie. Dał się poznać za sprawą produktów masowych, a także „lepszych” głośników w laptopach i tabletach.
Harman jest właścicielem kilku znanych marek. Najbardziej rozpoznawalny, poza – ma się rozumieć – samym Harman/Kardonem, jest JBL. Sekcję high-endową znają natomiast entuzjaści technologii i audiofile. Nazwy takie jak Lexicon, Revel czy Mark Levinson wywołują u nich żywsze bicie serca.

KLH Audio Albany

018 021 Hifi 03 2020 0005
Firma KLH powstała w 1957 roku w amerykańskim Cambridge w stanie Massachusetts. Jej założyciel, Henry Kloss, nie był potomkiem słynnego agenta Hansa, za to współtworzył pierwszy głośnik z zawieszeniem akustycznym i pierwszy elektrostat przenoszący pełne pasmo.

Dziś KLH Audio specjalizuje się w kolumnach i ma relatywnie niewielką ofertę: trzy podłogówki, dwa monitory oraz dwa głośniki efektowe, jeden centralny i dwa subwoofery do kina domowego. Ofertę uzupełniają słuchawki Ultimate One. Kosztują 1580 zł, ale wyglądają na trzykrotnie droższe – polecam obejrzeć zdjęcia w internecie. Flagowiec to wolnostojące Kendalle, w cenie 7210 zł za parę. Można więc powiedzieć, że propozycja KLH trafia w potrzeby polskiego rynku, który przecież nie samym high-endem żyje.
Pomimo niskich cen kolumny są bardzo dobrze wykonane. Prawie wszystkie  (oprócz najtańszych miniaturek Ames za 1930 zł) wykończono fornirem. Konkurencja w tych cenach proponuje zazwyczaj drewnopodobną folię.