fbpx

HFM

artykulylista3

 

PrimaLuna Evo 100 DAC - Wyróżnienie roku 2021

nagrodyroku2021 0352

 

 

Niewielkie urządzenie o wielkim sercu – tak w skrócie można by określić PrimaLunę Evo 100 DAC.

Brinkmann Nyquist Mk II - Nagroda roku 2021

011 059 Nagrody roku 2021 Strona 15 Obraz 0001

 

 


Na ironię zakrawa fakt, że jeden z najlepszych DAC-ów nosi logo firmy słynącej z wysokiej klasy gramofonów.

Prima Luna EVO 100 DAC

038 045 Hifi 12 2020 009
„Każdy element elektroniczny jest dobry, pod warunkiem, że jest to lampa” – takie hasło, wzorowane na słynnym powiedzeniu Henry’ego Forda, mogliby sobie powiesić na ścianie gabinetu właściciele PrimaLuny. O ile dotąd tego nie zrobili…

Brinkmann Nyquist Mk II

056 061 Hifi 4 5 2020 0008Zawsze byłem nieczuły na czar winylu, a firmy kojarzone z branżą gramofonową znałem tylko ze słyszenia. Nigdy też nie zagłębiałem się w katalogi pełne wkładek, ramion, igieł i innych przedziwnych gadżetów, którymi dorośli mężczyźni powinni się bawić wyłącznie przy szczelnie zasłoniętych oknach. Jak się okazało, był to wielki błąd.

Biję się w piersi. Nie przypuszczałem, że oferta tak do bólu analogowej firmy jak Brinkmann może obejmować także urządzenia cyfrowe. Końcówki mocy i wzmacniacze zintegrowane mógłbym jeszcze zrozumieć, ale obecność nowoczesnego DAC-a ze streamerem zakrawa na paradoks stulecia. Oto przedsiębiorstwo specjalizujące się w gramofonach, które mają nam pokazać przewagę wysokiej klasy dźwięku analogowego nad cyfrowym, konstruuje urządzenie do przetwarzania sygnału cyfrowego! Czy nie jest to aby strzał do własnej bramki? A jeśli zaprzysięgli winylowcy uznają, że cyfra gra lepiej? Patrząc na perfekcyjne wykonanie i przemyślaną topologię Nyquista Mk II, wcale bym się nie zdziwił…

Accustic Arts Tube DAC II Mk 3

062 067 Hifi 12 2017 001
Przetworniki wyszły z ukrycia. Przestały się wstydliwie chować w zgrzebnych obudowach, upchniętych w ciemnym kącie i awansowały do grona pełnoprawnych komponentów systemu. Coraz częściej też odgrywają w nim główną rolę.

Cicha rewolucja, która dokonała się w ostatnich latach, znajduje odbicie w ofercie wielu firm. Któregoś dnia przestają one proponować odtwarzacze CD i wprowadzają nowe modele DAC-ów. Tłumaczą to na ogół trudnościami z podażą części mechanicznych i malejącym zainteresowaniem odbiorców. Niemiecki Accustic Arts nie posunął się aż tak daleko, choć patrząc na serię Reference, trudno nie zauważyć estetycznego zabiegu, który sprytnie zrównał w prawach odtwarzacze zintegrowane, transporty i przetworniki. Wszystkie one wyglądają niemal identycznie.