fbpx

HFM

artykulylista3

 

TechDAS Air Force V

068 077 Hifi 09 2019 001Skąd się bierze obecny postęp w technice analogowej? Czy ktoś go w ogóle wyczekuje, po blisko 40 latach królowania technologii cyfrowych? Czy poziom odtwarzania płyt winylowych, wypracowany we wcześniejszych dekadach, to szczyt możliwości? Wreszcie, po co poprawiać dobre?

Podobnych rozterek nie przeżywają japońscy konstruktorzy, tacy jak Hideaki Nishikawa, związany w przeszłości z firmami Stax i Micro Seiki, a obecnie Stella Inc. Marka TechDAS należy właśnie do tej ostatniej, która jest jednym z największych dystrybutorów sprzętu hi-end w Japonii. Rozwinięcie skrótu to Digital Analog Supremacy. A to dlatego, że firma nie ogranicza się do konstruowania gramofonów i ma na swoim koncie także przetwornik cyfrowo-analogowy TechDAS D-7i/Supreme.

Bergmann Magne

052 059 Hifi 09 2019 001
Magne to postać z nordyckiej mitologii, syn Thora, słynący z wielkiej siły. Mając zaledwie trzy dni, potrafił unieść zwłoki giganta i uwolnić uwięzionego pod nimi ojca. Czy wywołuje w Was jakieś skojarzenia z gramofonem lub choćby analogowe odniesienia? A jak dopowiem, że jako jeden z niewielu miał przetrwać Ragnerok? Nadal nic? No właśnie…

Bo odniesienia w takim kontekście raczej nie ma. Ale nazwa jest mega! Wytwórnia gramofonowa Bergmann Audio stawia na duńskie wzornictwo, oparte na prostocie i funkcjonalności. Odnoszą się one zarówno do wyglądu gramofonów, ramion, jak i stosowanych w nich rozwiązań. Wystarczy je dobrze przemyśleć i pomysłowo zaaplikować. Jak się okazuje, takie podejście to wcale nie najłatwiejsza droga.
Firma to tak naprawdę rodzinne przedsięwzięcie: Johnnie Bergmann Rasmussen i jego żona. Johnniego poznałem osobiście i doceniam praktyczne i estetyczne podejście do projektowania gramofonów i ramion, gotowość do dzielenia się doświadczeniem oraz komunikatywność.

Dr. Feickert Analogue Volare

058 063 Hifi 7 8 2019 022
Volare po włosku znaczy „latać”. Jednak Dr. Feickert Analogue to niemiecka manufaktura, produkująca gramofony od 2005 roku. Za projekty oraz ich realizację odpowiada Christian Feickert.

Na znalezionych w sieci zdjęciach z wytwórni widać wzorowy ordnung w części magazynowej, a także właściciela i chyba jedynego pracownika we własnej osobie. Pod ścianą leży drewno kominkowe; w tle stoi stylowa koza. Tym większe wrażenie robi informacja, że większość gramofonów trafia na rynek azjatycki.


Acoustic Signature Merlin

026 031 032019 006
Acoustic Signature systematycznie rozbudowuje katalog. Początkowo firma produkowała przedwzmacniacze oraz gramofony, te ostatnie doposażając w ramiona oraz wkładki innych wytwórców.

Od 2014 roku realizuje nową strategię i wzbogaca ofertę o autorskie ramiona, wkładki oraz akcesoria. Taki premierowy zestaw trafił do naszej redakcji.

Pro-Ject RPM 5 Carbon Ortofon Quintet Red

012 017 Hifi 11 2018 001
Nie potrafię wskazać drugiej firmy z równie bogatym katalogiem gramofonów. Niby od przybytku głowa nie boli, ale, szczerze mówiąc, współczuję klientowi, który stanie przed wyborem Pro-Jecta dla siebie.

Sam nie muszę tego robić, ale mogę coś podpowiedzieć, bo na moim stoliku stanął właśnie Pro-Ject RPM 5 Carbon Ortofon Quintet Red.