fbpx

HFM

artykulylista3

 

Acoustic Signature Merlin

026 031 032019 006
Acoustic Signature systematycznie rozbudowuje katalog. Początkowo firma produkowała przedwzmacniacze oraz gramofony, te ostatnie doposażając w ramiona oraz wkładki innych wytwórców.

Od 2014 roku realizuje nową strategię i wzbogaca ofertę o autorskie ramiona, wkładki oraz akcesoria. Taki premierowy zestaw trafił do naszej redakcji.

Pro-Ject RPM 5 Carbon Ortofon Quintet Red

012 017 Hifi 11 2018 001
Nie potrafię wskazać drugiej firmy z równie bogatym katalogiem gramofonów. Niby od przybytku głowa nie boli, ale, szczerze mówiąc, współczuję klientowi, który stanie przed wyborem Pro-Jecta dla siebie.

Sam nie muszę tego robić, ale mogę coś podpowiedzieć, bo na moim stoliku stanął właśnie Pro-Ject RPM 5 Carbon Ortofon Quintet Red.

Acoustic Signature WOW XXL

056 061102018 001
Ze względu na codzienną działalność, jestem daleki od uprzedzeń. Ale właściwie… w jakim celu Acoustic Signature pod nazwą umieszcza podtytuł „Teutonic Engineering”? Na szczęście, patrząc na produkty, to raczej inżynieria rzetelna niż germańska czy krzyżacka. W związku z tym witamy dziś na łamach gramofon WOW XXL.

Dzięki spotkaniom z modelami Barzetti („HFiM” 4/2012), Thunder („HFiM” 4/2014), Triple X („HFiM” 6/2015) oraz Primus („HFiM” 11/2016), zdążyłem docenić umiejętności Acoustic Signature. Teraz pora na poznanie WOW XXL, lokującego się w aktualnej ofercie pomiędzy dwoma ostatnimi, z zastrzeżeniem, że występuje on także w dwóch innych odmianach: XL oraz bez żadnego dopisku w nazwie.
Trochę to skomplikowane, zwłaszcza że WOW, obecny w cenniku dystrybutora, nie widnieje już na stronie producenta. Czas to pewnie wyklaruje. Takie wersje to sposób na dokładanie kolejnych firmowych rozszerzeń.

Soundsmith Paua

054 057 Hifi 09 2018 001
Paua to jeden z symboli Nowej Zelandii. Pod tą nazwą kryją się morskie ślimaki z rodziny Haliotidae (słuchotki). Pokrywająca wnętrza ich muszli masa perłowa o pięknych niebiesko-zielonych odcieniach była od wieków wykorzystywana przez Maorysów do wyrobu ozdób. Zdobi także jedną z wkładek gramofonowych amerykańskiej firmy Soundsmith.

Wszystkie produkty Soundsmitha są wykonywane ręcznie w siedzibie firmy w Peekskill w stanie Nowy York. Kształt obudowy wkładek jest wspólny, a zarazem bardzo charakterystyczny. Odróżnia je wykorzystanie rozmaitych materiałów.

Elac Miracord 70

032 037 Hifi 09 2018 001
Na sprzęt Elaca spoglądam od zarania mojej audiofilskiej świadomości. Stało się tak za sprawą niewielkich podstawkowych zestawów głośnikowych, które dawały niesamowitego ognia w połączeniu z Gryphonem Callisto 2200.
Wspomnienie tamtego systemu jest jednym z kamieni milowych w moim poznawaniu świata hi-endu.

Elac obchodził niedawno zacny jubileusz – 90. urodziny. Na fali naturalnej w takich chwilach nostalgii opracował gramofon Miracord 90. Testowany dzisiaj Miracord 70 powstał jako jego nieco uproszczona wersja.