HFM

artykulylista3

 

Wyróżnienia roku - gramofony

wyroznienie2020Wyróżnienia roku - gramofony

047 079 Hifi 01 2020 0002

Bergmann Magne
test: 9/2019, cena: 40000 zł


Magne to tańszy z dwóch modeli Bergmanna. Łączy niebanalne rozwiązania techniczne z minimalistycznym skandynawskim wzornictwem. Dużą podstawę wykonano z masywnego i precyzyjnie wyfrezowanego bloku polimeru o dużej sztywności, zaś talerz – z jednolitego bloku aluminium. Pod nim skrywa się silnik napędzający paskiem subplatter, który lewituje na poduszce powietrznej, a nie opiera się na typowym łożysku. Powietrze jest tłoczone przez pompę, umieszczoną w oddzielnej obudowie. Tangencjalne ramię Magne także wymaga dostarczenia powietrza, które pozwala na przemieszczanie po prowadnicy jego karbonowej belki. Konstrukcja umożliwia śledzenie rowka po promieniu płyty. W testach duński gramofon wystąpił z wkładką Grado Sonata 2 (typ MI), charakteryzującą się napięciem wyjściowym 4,8 mV, cewkami z miedzi Ultra-High-Purity Long-Crystal, magnesami Flux-Bridge oraz igłą o szlifie Nude Elliptical. W tej konfiguracji Magne prezentuje brzmienie lekko kremowe, a przy tym bogate w szczegóły. Muzykalne, płynne, gładkie i bez śladu nerwowości. Dochodzi do tego dobre tempo, a także umiejętność oddania dynamiki w skali makro. Różnicowanie szczegółów podkreśla akustyczną i przestrzenną stronę realizacji. Zmiana wkładki daje możliwość strojenia źródła w oparciu o podkreślanie zalet, a nie maskowanie wad. To gramofon o zdecydowanie high-endowym charakterze, który nie traci z oczu głównego celu – muzyki.

047 079 Hifi 01 2020 0004


Acoustic Signature Merlin
test: 3/2019,
cena: 15240 zł

Acoustic Signature Merlin to gramofon z masywną aluminiową podstawą. Ważący 6,4 kg talerz z aluminium wspiera się na opatentowanym łożysku Tidorfolon. Do napędu wykorzystano silnik, umieszczony w ciężkiej wolnostojącej obudowie, współpracujący z precyzyjnym regulatorem obrotów. Solidny liniowy zasilacz to kolejny oddzielny moduł. Merlina wyposażono w ramię Acoustic Signature TA-500 – podstawową z sześciu firmowych propozycji. W jego krzyżowym zawieszeniu znalazły się łożyska SKF. Belka natomiast to profil z włókna węglowego, składający się z dwóch rurek, umieszczonych jedna w drugiej i połączonych elementami antyrezonansowymi. W aluminiowym uchwycie zamontowano wkładkę Acoustic Signature MCX-2, z obudową wyciętą metodą CNC z aluminium. Wewnątrz znajduje się układ z ruchomą cewką (MC), nawiniętą srebrnym drucikiem o czystości 99,99 %. Impedancja wewnętrzna wynosi 7 omów, a nominalne napięcie – 0,55 mV. Diamentowa igła ma szlif Nude Elliptical. Merlin gra wspaniałym, pełnym dźwiękiem – szeroko, soczyście i gładko. Jego brzmienie jest bardzo dojrzałe. Dzieje się tak dzięki umiejętnemu połączeniu mocy i dynamiki z charakterystyczną dla analogu delikatnością. Bas jest masywny, a przy tym dobrze prowadzony. Nieprzesadzona średnica zachwyca naturalnością, zaś płynne wysokie tony mienią się świetlistymi akcentami. Acoustic Signature znów mile nas zaskoczył.


047 079 Hifi 01 2020 0003
Thrax Yatrus
test: 11/2019,
cena: 49200 zł

Koncepcja brzmieniowa bułgarskiej firmy Thrax koncentruje się na roli ciszy w odbiorze muzyki. Przyciemnienie tła i zmniejszenie jego szumów poprawia kontrast, powoduje łatwiejszą percepcję muzyki i lepsze dostrzeganie szczegółów. Dwupiętrową podstawę wykonano z płyt aluminiowych. W dolnej umieszczono bazę do montażu ramienia oraz elementy sterujące; w górnej – silnik bezpośrednio napędzający dwuwarstwowy talerz z kompozytu i aluminium, zamontowany na osi będącej przedłużeniem jego wirnika. Yatrus został wyposażony w 9-calowe ramię Schroeder CB Carbon. To samo, które współtworzyło sukces laureata naszej Nagrody Roku – TechDAS-a Air Force V. Zestawienie uzupełniła wkładka My Sonic Lab Eminent EX, z duraluminiowym korpusem i diamentowym ostrzem o szlifie Semi-line contact (3x30 μm). Dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego oraz rdzenia cewki z materiału SH-μH generuje ona napięcie 0,4 mV przy znikomej impedancji wewnętrznej 0,9 Ω. Elementy tego zestawu doskonale współpracują ze sobą, dając dźwięk bogaty i wciągający. Praktycznie czarne tło i ekstremalnie niski poziom szumu powodują, że każda muzyka brzmi jakby łagodniej. Jednocześnie bez wysiłku usłyszymy wszystko, co zapisano w muzyce i wytłoczono w winylu. Yatrus pokazuje bogactwo dźwięków i sekret ciszy między nimi. Takie właśnie odtwarzanie, z pełną detalicznością i energią, a przy tym naturalną miękkością drgającego powietrza, zwykliśmy nazywać high-endowym.

 
Źródło: HFM 01/2020