fbpx

HFM

artykulylista3

 

Nordost Heimdall 2, Nordost Frey 2, Nordost Tyr 2

028 033 Hifi 09 2020 007
Nordost należy do producentów, którzy rzadko odświeżają ofertę. Najwyraźniej wychodzą z założenia, że nie należy zmieniać czegoś, co było dobre.

Kiedy już Amerykanie zdecydują się zaprezentować nowe modele, to stanowią one żywe zaprzeczenie powiedzenia: „lepsze jest wrogiem dobrego”. Przekonałem się o tym dobitnie w czasie niedawnego testu („HFiM 2/2020”) podstawowej serii przewodów głośnikowych Leif.

Hijiri H-SLC Million

054 057 Hifi 11 2019 005
Pamiętacie kable japońskiej marki Harmonix? My tak, bo przez kilka lat używaliśmy w redakcji głośnikowego. I tak jest też dzisiaj, chociaż przewody nazywają się inaczej.

Twórca i wykonawca pozostał ten sam – Kazuo Kiuchi – wizjoner i… japoński przodownik pracy w starym stylu. Czego to on nie robił? W czym rąk nie maczał? A wszystko okazało się strzałem w dziesiątkę, chociaż na docenienie niektórych pomysłów musiał czekać przez dziesięciolecia. Najlepszym przykładem jest właśnie Harmonix. Pod tą marką Kazuo oferował okablowanie, choć teraz to już historia. Ta działalność odbywa się obecnie pod marką Hijiri i obejmuje wąską, ale przemyślaną ofertę.

Hijiri HCI-R

038 043 032019 001Kazuo Kiuchi ma wszechstronne zainteresowania. Znamy go głównie z działalności pod szyldem Combak Corporation – specjalisty od audiofilskiego hardware’u.
Wytwórcy sprzętu są przeważnie elektronikami, konstruktorami bądź wizjonerami, natomiast z muzyką na żywo mają niewiele wspólnego. Zdarza się, co prawda, że ten i ów muzykuje amatorsko, rzadko ma to jednak związek z gruntownym wykształceniem muzycznym czy obyciem na scenie.

Co dziwne, równie incydentalne kontakty można obserwować także po drugiej stronie mikrofonu, czyli w branży profesjonalnej – wśród dźwiękowców czy producentów muzycznych.

Cammino SPK 14.4 EFT Reference

62 65 122008 003
Cammino to niszowa włoska manufaktura. Stoi za nią Claudio Trevisanello, który koncentruje się na transmisji prądu i sygnału.

W skromnym katalogu Cammino znajdziemy harmonizer H 3.1 oraz okablowanie. Cennik otwiera sieciówka M 0.3 za 1350 zł, a zamyka recenzowany dziś przewód głośnikowy SPK 14.4 EFT Reference. W wersji pojedynczej kosztuje 20930 zł, zaś w bi-wiringu (producent używa określenia Smart Wire) – 25250 zł; w obu przypadkach za trzymetrową parę.

Verastarr Grand Illusion

62 67 HIFI 10 2017 001

Firma Verastarr zapoczątkowała działalność w nowym tysiącleciu, a jej założycielem był Mike Powell, który do dziś stoi na czele firmy. W 2002 roku światło dzienne ujrzały dwie pierwsze serie kabli: Silver Reference i Silver Signature. Kolejny rok to wejście z przytupem na rynek wzmacniaczy do kina domowego.

Model o mało poetyckiej nazwie SSA-64 z chwilą prezentacji stał się najmocniejszą wielokanałową konstrukcją na rynku. Chociaż montowany na stelażu wzmacniacz powstał na potrzeby wyrafinowanych projektów kina domowego, to do dziś jest wykorzystywany w amerykańskich studiach masteringowych. Wszystko to za sprawą ponadprzeciętnej dynamiki i przejrzystości brzmienia.
Podstawą filozofii Verastarra jest brak kompromisów w dziedzinie jakości brzmienia i wykonania. Producent nie stosuje ogólnodostępnych komponentów. Wszystko jest produkowane ręcznie na terenie USA z elementów wykonywanych na zamówienie firmy. Co ciekawe, Mike Powell nie zamierza konkurować z innymi ceną. Jedynym kryterium jest najwyższa jakość całego procesu, od produkcji po obsługę klienta.

Jorma Design Unity

40 43 HIFI 09 2017 001
Jorma Design to istniejąca od 2002 roku szwedzka firma, specjalizująca się w produkcji okablowania. Kilka modeli gościło już na naszych łamach, jednak warto przypomnieć podstawowe fakty. Zwłaszcza że w katalogu zaszły dość istotne zmiany.

Jorma proponuje okablowanie drogie i bardzo drogie. Analiza szczytu oferty może przyprawić o zawrót głowy. Za pierwszy metr flagowego przewodu głośnikowego Statement trzeba zapłacić... 60 tys. zł. I choć firma proponuje coś również osobom z mniej zasobnym portfelem, to nie zmienia to faktu, że w tym przypadku każdy wydatek będzie odczuwalny.
Przed trzema laty katalog szwedzkiej manufaktury zawierał pięć serii okablowania. Licząc od najwyższej, były to: Prime, Origo, Unity, No. 2 i No. 3. Na samym szczycie aktualnej oferty modeli analogowych dodano linię Statement, zaś No. 2 zastąpiono serią Duality. Wśród przewodów zasilających pomiędzy Unity i Duality wciśnięto jeszcze Laudę (tutaj modeli o nazwach No. 3 i Statement nie znajdziemy, przynajmniej na razie). Listę uzupełniają dwie łączówki cyfrowe.
Seria Unity istnieje od roku 2011. Dostarczony do testu interkonekt wyposażono we wtyki XLR. Metrówka w wersji RCA kosztuje tyle samo, czyli 12000 zł. W obu przypadkach za dodatkowy metr dopłacimy 3000 zł.