fbpx

HFM

artykulylista3

 

PAB Ceramic 9 CN

2227022019 004
Wśród polskich producentów mamy specjalistów od kolumn i wzmacniaczy. Popularność zyskują wytwórcy gramofonów. Sporą część rynku zagospodarowali „kablarze”. Nie brakuje też mebli, ustrojów akustycznych oraz akcesoriów. Wśród tych ostatnich Pro Audio Bono zarezerwowało sobie niszę w niszy: stopki.

Władysław Skrzypczak – założyciel i właściciel PAB-a – zbierał doświadczenia przez blisko dekadę. W końcu pojawiły się interesujące konstrukcje, jak platforma pod sprzęt czy nóżki Ceramic 5 N, opisywane w „HFiM 7-8/2015”. Ciekawostką w przypadku tej firmy jest specyficzne podejście do cen. W ofercie nie widać jasnego podziału na tańsze modele niskie i drogie wysokie. Struktura jest spłaszczona, co widać choćby na przykładzie testowanych 9 CN. Symbol sugeruje, że to szczyt oferty, a tymczasem w wersji z jedną nakładką kosztują wyraźnie mniej od 7 SN (460 vs 620 zł). Najdroższe są 8 CT w kształcie pocisku, wycenione na 790 zł/szt.

Acoustical Systems Fideles

58 61 122008 001
Acoustical Systems działa w branży hi-fi od 1998 roku. Na początku niemiecka firma zajmowała się selekcją i sprzedażą lamp elektronowych NOS, później – świadczyła usługi konfiguracji audiofilskich systemów dla wymagających. Od 2009 w ofercie zaczęły się pojawiać akcesoria gramofonowe. Obecnie stanowią one trzon oferty.

Soundsmith Carmen MKII

068 071 Hifi 12 2017 001
Wkładka Soundsmith Zephyr MIMC została laureatem Nagrody Roku „Hi-Fi i Muzyki” w kategorii Analog. W konkluzji jej recenzji („HFiM” 11/2015) zasugerowałem, że chciałbym się z tą firmą spotykać częściej. Po teście przedwzmacniacza korekcyjnego MCP-2 MKII („HFiM” 7-8/2017) czas na kolejną wkładkę. Przed Państwem Carmen MKII.

Pro Audio Bono ceramic 7 SN

58 61 112017 001
Pro Audio Bono to polski producent akcesoriów hi-fi. Działa od siedmiu lat. Oferuje stoliki, podstawy antywibracyjne, stendy i, chyba najbardziej znane, nóżki pod sprzęt.

Od momentu debiutu w katalogu firmy z Mysiadła (niedaleko Warszawy) nie zachodzą rewolucyjne zmiany. Produkty pozostają podobne, tyle że są systematycznie ulepszane.
Stoliki wykonuje się ze sklejki i wykańcza fornirami, choć w grę wchodzą także inne materiały. Jak to często w przypadku mebli bywa – powstają na indywidualne zamówienie, a co klient, to zachcianka. Zdarzają się więc półki z akrylu i innych tworzyw, a wymiary są dostosowywane do konkretnych potrzeb. Bez zmian pozostaje natomiast sedno sprawy, czyli założenie konstrukcyjne: wiszące półki. Dalszy etap wytwarzania mebli to ich strojenie. Także w konsultacji z klientem. Wielu osobom może się to wydać śmieszne, ale mebel, na którym stoi sprzęt, wpływa na brzmienie. Dysponując odpowiednią wiedzą, można je modulować w pożądanym kierunku.