HFM

artykulylista3

 

KBL Sound Fluid High Definition

028 031 HIFI 04 2018 001
Polskie przewody sygnowane logiem KBL Sound zdążyły się wpisać do grona high-endowych pewniaków. Testowane u nas drogie modele (Red Eye Ultimate, Himalaya czy Tricord) zdobyły uznanie, potwierdzone następnie nagrodami roku. Warto jednak pamiętać, że polska wytwórnia oferuje także produkty w bardziej przystępnych cenach.

Fluid to podstawowa seria w katalogu firmy. W jej skład wchodzą przewód głośnikowy, zasilający oraz łączówka. Z tym, że znajdziemy tam dwie łączówki oznaczone tą nazwą. Jest więc zwykły Fluid oraz drugi, droższy, z dopiskiem High Definition. Do testu trafił właśnie Fluid HD, wprowadzony do sprzedaży w drugiej połowie roku 2017.

Budowa
Fluid, podobnie jak jego tańszy odpowiednik, jest dostępny tylko w wersji niezbalansowanej. Do konfekcji wykorzystano wtyki Neutrik Profi z ruchomymi kołnierzami. Przewodnik to miedź beztlenowa. KBL Sound informuje, że Fluid HD różni się od stojących wyżej w hierarchii łączówek Red Eye i Himalaya wtykami oraz rodzajem użytej miedzi – w droższych modelach ma ona strukturę monokrystaliczną. Subtelnych różnic znalazłoby się zapewne więcej, ale firma nie epatuje szczegółami technicznymi swoich konstrukcji.
Czarny oplot nylonowy oraz dyskretna opaska identyfikacyjna nadają Fluidowi HD elegancki, choć – z drugiej strony – skromny charakter.

028 031 HIFI 04 2018 002

 Fluid HD występuje
tylko w wersji z wtykami RCA.

 

 


Wrażenia odsłuchowe
Nie ukrywam, że się ucieszyłem, kiedy sprawdziłem cenę Fluida HD. W czasach gdy producenci okablowania biją rekordy absurdu, 2500 złotych za metrowy odcinek wygląda jak zwiastun powrotu do normalności. A i mnie najwięcej frajdy sprawia odsłuch urządzeń rozsądnie wycenionych i wyszukiwanie wśród nich perełek. Bo wiadomo, że przewód za 20 tysięcy raczej nas nie zaskoczy – po prostu musi zagrać wspaniale. A znacznie tańszy? Oczywiście, nie każdy będzie sensacją, ale chyba wszyscy audiofile wiedzą, ile radości daje trafienie na produkt o wyjątkowo korzystnej relacji jakości do ceny. Myślę, że wielu poszukiwaczy będzie zachwyconych Fluidem HD.
Opis wrażeń odsłuchowych można podzielić na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyła ewidentnego wpływu na brzmienie systemu, druga – kwestii pozostających na poziomie subtelności. Warto podkreślić ten fakt, ponieważ wiele kabli poza poziom subtelności nie wychodzi w ogóle.

028 031 HIFI 04 2018 002

 Wtyki Neutrik Profi.
Kołnierze się wsuwają,
a ich profil zapewnia bardzo mocny
kontakt z gniazdem.

 

 


Po wpięciu polskiego interkonektu pomiędzy źródło i przedwzmacniacz od razu słychać niezwykły efekt przestrzenny. Nie waham się określić Fluida HD jako wybitnego w tym aspekcie. I to chyba nawet w skali obiektywnej, bo szczerze mówiąc, nie przypominam sobie testu łączówki, której pozytywny wpływ na stereofonię byłby aż tak znaczący. Polski przewód po mistrzowsku oddaje precyzję lokalizacji źródeł dźwięku, rozbudowując przy tym scenę zarówno w głąb, jak i wszerz, niekiedy do rozmiarów, przywoływanego czasem w recenzjach, stadionu.

028 031 HIFI 04 2018 002

 Oplot zewnętrzny zdobi,
a przy okazji chroni przewodniki
przed uszkodzeniem mechanicznym.

 

 


Wpływ Fluida HD na zmiany subtelniejsze trudno oceniać w oderwaniu od bezpośrednich konkurentów, porównywanych w teście grupowym. Aby zatem nie formułować pochopnych wniosków, pozostańmy na ogólnej charakterystyce brzmienia.

028 031 HIFI 04 2018 002

Dbałość o szczegóły
– nawet opaskę na rzepy zdobi
logo firmy KBL Sound.

 

 


Bas jest kontrolowany, a w nagraniach, w których szczególny nacisk położono na podkreślenie głębi podstawy harmonicznej, potrafi pokazać także potęgę. Mimo to najlepiej czuje się w górnym podzakresie, tam, gdzie można zaprezentować więcej niuansów. Taki charakter współgra z predyspozycją do eksponowania rytmu. Dynamika sytuuje Fluida HD wśród kabli eliminujących oznaki ociężałości. Wprowadza on do brzmienia element optymizmu – jakby nie mógł się oprzeć okazywaniu radości z tego, że gra.

028 031 HIFI 04 2018 002

Zakładanie wtyków odbywa się
ręcznie. Montaż jest staranny.

 

028 031 HIFI 04 2018 002

Fluid HD to przystępna
cenowo nowość
w ofercie KBL Soundu.

 

 


Budżetowy KBL swobodnie prezentuje wysokie tony. Brzmienie charakteryzuje wyraźny, choć nie natarczywy blask. Taki, który podkreśla bogactwo brzmienia, ale nie zaburza liniowości pasma przenoszenia.

028 031 HIFI 04 2018 002

 Kabelek można zwinąć
w chińskie osiem, dzięki czemu
jest bardzo łatwy do podłączenia.

 

028 031 HIFI 04 2018 002

Przewód jest dostarczany
w estetycznym pudełku
z wyraźnym
logiem producenta.

 

 


Barwy mają temperaturę pokojową. Nie zdołałem wykryć choćby niewielkiego przeciążenia – ani w kierunku ocieplenia, ani schłodzenia. Średnicę charakteryzują płynność i harmonia, natomiast głębia jest dokładnie taka, jaką dostarcza odtwarzacz.

028 031 HIFI 04 2018 002

Przewód jest dostarczany
w estetycznym pudełku
z wyraźnym
logiem producenta.

 

 

 

 


Konkluzja
Lubię takie niespodzianki – we względnie przystępnej cenie otrzymujemy dopracowany i uniwersalny produkt, który zadowoli nawet wymagających odbiorców. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kapitalna stereofonia – ta zaskoczy każdego.

028 031 HIFI 04 2018 002

 Przewód jest dostarczany
w estetycznym pudełku
z wyraźnym
logiem producenta.

 

 

2018 05 29 17 05 25 028 031 HIFI 04 2018.pdf Adobe Reader

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariusz Malinowski
Źródło: HFM 04/2018


Pobierz ten artykuł jako PDF