fbpx

HFM

artykulylista3

 

Focal Clear Mg

018 023 Hifi 0708 2021 007

Mogłoby się wydawać, że rynek słuchawek jest tak nasycony, że nie ma na nim miejsca dla nowego gracza. Tymczasem Focal, który w roku 2012 zaprezentował model Spirit One, udowodnił, że w ciągu kilku lat można przedzierzgnąć się z debiutanta w prawdziwego potentata.

Oczywiście nie mówimy o zupełnym debiucie; w końcu przedsiębiorstwo z Saint-Étienne to uznany producent przetworników i zestawów głośnikowych. A jednak w przypadku wielu cenionych firm z branży hi-fi słuchawki pozostają jedynie przyjemnym dodatkiem do właściwego profilu działalności. Ewentualnie gadżetem reklamowym, który poza tym, że kosztuje, dźwiękowej furory nie robi.

Sennheiser IE 300

010 013 Hifi 0708 2021 003Wielu producentów sprzętu hi-fi buduje medialne napięcie przed wprowadzeniem nowego modelu. Najpierw wypuszczają kontrolowane przecieki na temat prowadzonych prac. Później wysyłają zapowiedzi prasowe, a kolejny raz przypominają o temacie przed samą premierą rynkową.

Na tle tego pianobicia Sennheiser działa zaskakująco powściągliwie. 12 stycznia 2021 poinformował media o nowych słuchawkach dousznych z serii IE, a już tydzień później, w imieniny Henryka i Marty, IE 300 trafiły do sklepów.
„Trzysetki” są najtańszym modelem z serii IE, ale z pewnością nie warto ich z tego powodu lekceważyć. Choć wyglądają niepozornie, to mając w pamięci wcześniejsze kontakty z tą serią (IE 80S BT w „HFiM” 12/2019, IE 800 S w „HFiM” 11/2020), spodziewałem się znaleźć w nich kilka smaczków ukrytych przed ludzkim wzrokiem. I nie zawiodłem się.


Audio-Technica ATH-AWKT

028 033 Hifi 06 2021 008W marcowym wydaniu „Hi-Fi i Muzyki” zamieściliśmy test drewnianych słuchawek Audio-Technica ATH-AWAS. Dziś przyszła kolej na bardzo podobną konstrukcję, oznaczoną symbolem ATH-AWKT. Wbrew pozorom, różnice nie sprowadzają się do dwóch liter w nazwie.


Sennheiser HD 250BT

012 013 Hifi 06 2021 001
Rozbestwiłem się ostatnio. Po testach słuchawek za ponad 1000 zł tak się przyzwyczaiłem do pewnego poziomu brzmienia, że zacząłem je traktować jako coś oczywistego. A wspomniane słuchawki – za najczęściej poszukiwane przez młodych ludzi. Ale to nie tak.

Krótka lektura kilku grup dyskusyjnych szybko sprowadziła mnie na ziemię. W realnym świecie młodzi melomani poszukają nauszników za maks trzy stówki, a bariera tysiąca złotych pozostaje poza zasięgiem. W ramach odzyskiwania kontaktu z bazą redakcja przydzieliła mi najtańsze bezprzewodowe Sennheisery HD 250BT. Krótki liścik dołączony do przesyłki brzmiał: „Więcej pokory!”.

Emotiva Airmotiv GR1

010 013 Hifi 05 2021 006
Emotiva słynie ze świetnych wzmacniaczy oferowanych w jeszcze świetniejszych cenach. Dan Laufman – założyciel amerykańskiej firmy – postanowił niedawno wypłynąć na szersze wody i wzbogacić katalog o zupełnie nowe produkty.

Pierwszym urządzeniem Emotivy spoza oferty wzmacniaczy, które przewinęło się przez naszą redakcję, były kolumny Airmotiv T-Zero+ („HFiM” 2/2021). Teraz przyszła kolej na debiutanckie słuchawki Airmotiv GR1.
Czy oglądaliście serial „House of Cards”? Jeżeli nie, to polecam. Już pierwsza scena u nieprzygotowanego widza może wywołać niedowierzanie. A co to ma wspólnego ze słuchawkami? Planując recenzję, pomyślałem o podobnym otwarciu, które już na starcie wzmogłoby czujność czytelników. Oto i ono: literki „GR” w nazwie oznaczają „Graphene Reference”. Dalej będzie równie ciekawie.

 

Zdjęcia: Bartosz Wężyk

Focal Celestee

014 018042021 001Kiedy w 2012 roku Focal zaprezentował skromne Spirit One, nikt się nie spodziewał, że w ciągu kilku lat Francuzi zajmą miejsce wśród najbardziej uznanych producentów słuchawek. A jednak nowoczesna technologia, fantastyczna jakość i oryginalne wzornictwo sprawiły, że dziś to firma z Saint-Etienne rozdaje karty, a prezentacja każdego nowego modelu jest prawdziwym wydarzeniem.