fbpx

HFM

artykulylista3

 

Accuphase A-75

064 071 Hifi 7 8 2019 019Chyba każdy z nas czuje się bezpiecznie w sytuacjach powtarzalnych. Żona wraca z pracy z uśmiechem na ustach. Dzieci przyniosły ze szkoły kolejną szóstkę. Samochód rano odpala bez problemu. Cóż, nie zawsze jest tak miło…

Dlatego własne poczucie bezpieczeństwa wolę opierać na nienaruszalnych prawach przyrody – przynajmniej wiem, że nigdy się nie zmienią. To poczucie wraca zawsze, kiedy nadchodzi Boże Narodzenie. Kiedy znów słyszę o wzroście opłat za przejazd autostradą A2 i kiedy przychodzi informacja, że Accuphase zbudował kolejny fantastyczny wzmacniacz.
Accuphase A-75 to następca testowanego przez nas modelu A-70 („HFiM” 11/2014). Pokrewieństwo wydaje się ewidentne. Łudząco podobny jest zarówno wygląd (właściwie można odnotować jedynie kosmetyczne zmiany w wyświetlaczu), jak i architektura wewnętrzna. Nie zmienia to faktu, że stary i nowy model rzeczywiście się różnią.

Gryphon Antileon EVO Stereo

058 065 Hifi 06 2019 001
Niedawna wizyta na Jutlandii utwierdziła mnie w przekonaniu, że kres epoki wikingów wyszedł Duńczykom na dobre. Potomkowie Kanuta Wielkiego zrezygnowali z grabieży, gwałtów i podpaleń, a przerzucili się na wyśmienitą kuchnię, nowoczesną architekturę i to, co interesuje nas najbardziej – produkcję elektroniki użytkowej.

Ta ostatnia jest o tyle specyficzna, że kiedy zajrzymy do katalogów czołowych duńskich wytwórni sprzętu hi-fi, ze zdumieniem skonstatujemy, że w wielu przypadkach ich asortyment nie zmienił się od czasu ostatniego zlodowacenia. Wynika to w dużej mierze ze skandynawskiej kultury pracy, która mocno akcentuje konieczność zachowania równowagi między wysiłkiem a wypoczynkiem, z wyraźną przewagą tego ostatniego. W związku z tym nowe produkty powstają tu niespiesznie, a projektanci mają czas na ich cyzelowanie.

Emotiva XPA-DR1 GEN3

036 041 Hifi 06 2019 007
Stereotyp amerykańskiego sprzętu hi-fi to moc, rozmach i cena – wszystko z fantazją. Emotiva postanowiła się nieco wyłamać z tego obrazu. Oferuje bowiem solidnie wyglądające urządzenia, które nie kosztują fortuny.

Testowałem dotychczas dwie konstrukcje Emotivy: stereofoniczną końcówkę mocy XPA-DR2 i odtwarzacz ERC-3. W obu przypadkach podkreślałem niewygórowaną cenę w relacji do jakości. Teraz do testu trafiły monobloki XPA-DR1 GEN3. Jako że kosztują 13000 zł, sprawa stała się poważniejsza.

Soulution 311

36 41 Hifi 06 2018 001
Soulution to dobrze u nas znana szwajcarska marka. Specjalizuje się w produkcji wybitnych urządzeń w kosmicznych cenach. Okazuje się jednak, że nawet władcy przestworzy schodzą czasem na Ziemię. Do serii 5 i 7, skierowanych do najbardziej zamożnych melomanów, dołączyła w ubiegłym roku podstawowa linia 3 – nadal droga, choć już nie ekstremalnie.

Urządzenia serii 3 Soulution zaprezentowało po raz pierwszy na wystawie Hi End 2017 w Monachium. Konstrukcyjne pokrewieństwo z wyżej plasowanymi modelami istnieje, choć niewątpliwie tak duże zejście z ceny (w przybliżeniu jest o połowę taniej niż w serii 5 i nawet o 75 % taniej niż w serii 7) musiało się wiązać z przyjęciem pewnych kompromisów. Jednak wypominanie oszczędności akurat tej firmie jest nie na miejscu. Z perspektywy audiofila zdecydowanie bardziej wolę wyrazić radość, że Soulution oferuje urządzenia w cenach typowych dla solidnego high-endu, niż na siłę doszukiwać się technologicznego spisku, którego najpewniej nie ma. Poza tym przeprowadzenie szczegółowych porównań i tak jest niemożliwe. Firma nie ułatwia nikomu wglądu we wnętrza urządzeń. W czasie testu wzmacniacz, ze względów natury „ubezpieczeniowej”, nie został zdemontowany, a materiały informacyjne przygotowane przez Szwajcarów, delikatnie mówiąc, nie obfitowały w szczegóły.