fbpx

HFM

artykulylista3

 

Emotiva XPA-DR1 GEN3

036 041 Hifi 06 2019 007
Stereotyp amerykańskiego sprzętu hi-fi to moc, rozmach i cena – wszystko z fantazją. Emotiva postanowiła się nieco wyłamać z tego obrazu. Oferuje bowiem solidnie wyglądające urządzenia, które nie kosztują fortuny.

Testowałem dotychczas dwie konstrukcje Emotivy: stereofoniczną końcówkę mocy XPA-DR2 i odtwarzacz ERC-3. W obu przypadkach podkreślałem niewygórowaną cenę w relacji do jakości. Teraz do testu trafiły monobloki XPA-DR1 GEN3. Jako że kosztują 13000 zł, sprawa stała się poważniejsza.

Soulution 311

36 41 Hifi 06 2018 001
Soulution to dobrze u nas znana szwajcarska marka. Specjalizuje się w produkcji wybitnych urządzeń w kosmicznych cenach. Okazuje się jednak, że nawet władcy przestworzy schodzą czasem na Ziemię. Do serii 5 i 7, skierowanych do najbardziej zamożnych melomanów, dołączyła w ubiegłym roku podstawowa linia 3 – nadal droga, choć już nie ekstremalnie.

Urządzenia serii 3 Soulution zaprezentowało po raz pierwszy na wystawie Hi End 2017 w Monachium. Konstrukcyjne pokrewieństwo z wyżej plasowanymi modelami istnieje, choć niewątpliwie tak duże zejście z ceny (w przybliżeniu jest o połowę taniej niż w serii 5 i nawet o 75 % taniej niż w serii 7) musiało się wiązać z przyjęciem pewnych kompromisów. Jednak wypominanie oszczędności akurat tej firmie jest nie na miejscu. Z perspektywy audiofila zdecydowanie bardziej wolę wyrazić radość, że Soulution oferuje urządzenia w cenach typowych dla solidnego high-endu, niż na siłę doszukiwać się technologicznego spisku, którego najpewniej nie ma. Poza tym przeprowadzenie szczegółowych porównań i tak jest niemożliwe. Firma nie ułatwia nikomu wglądu we wnętrza urządzeń. W czasie testu wzmacniacz, ze względów natury „ubezpieczeniowej”, nie został zdemontowany, a materiały informacyjne przygotowane przez Szwajcarów, delikatnie mówiąc, nie obfitowały w szczegóły.

Boulder 1160

62 69 112017 001
W numerze wakacyjnym („HFiM” 7-8/2017) testowałem integrę 865 z podstawowej serii Bouldera. Wspomniałem, że choć zmiany w katalogu firmy zachodzą rzadko, to linia 1000 będzie niedługo przechodzić metamorfozę.

Szczegóły oficjalnie nie były znane, ale nieformalne sugestie już krążyły. Nie spodziewałem się jednak, że nowe urządzenie trafi do mnie niemal od razu po wakacjach. To stereofoniczna końcówka mocy 1160, zastępująca podobny produkt, oznaczony symbolem 1060.


Komunikat o wprowadzeniu 1160 do sprzedaży pojawił się 27 czerwca. Nie mam pojęcia, jak grał poprzednik, ale można spróbować się przyjrzeć skali i rodzajowi zmian w budowie. Z jednej strony, firma rzadko robi duże ruchy, jak ten, więc coś musi być na rzeczy. Z drugiej – o szczegółach konstrukcji, zarówno wcześniejszego, jak i obecnego modelu, nie wiemy prawie nic. Boulder należy do producentów nadzwyczaj dyskretnych. Operuje ogólnikami oraz suchymi danymi technicznymi. Szkoda, bo firma z takim dorobkiem na pewno stosuje wiele ciekawych rozwiązań. Nie wiem, czy to obawa przed konkurencją, czy tylko proste założenie, że dźwięk obroni się sam.

Accuphase A-47

66 73 Hifi 07 2017 001a

Accuphase A-47 należy do grupy wzmacniaczy pracjących w klasie A. Można powiedzieć, że to familia trudniejsza w aplikacji i bardziej ułomna pod względem sprawności, ale na pewno wyżej oceniana ze względu na audiofilskie konwenanse i nasycone brzmienie. W tym przypadku dostarczane w gorącej postaci 45 W na kanał.

Front A-47 pozostaje zgodny z firmowym kanonem. Aluminiowy panel anodowano na kolor jasnego złota. Dużą jego część zajmuje przydymiona szybka, pod którą znajdują się niezwykłej urody wskaźniki wychyłowe, wyskalowane w decybelach. Ciemne tło i ciepłe bursztynowe światło skali oraz opisujących ją cyfr i liter tworzą zestawienie doskonałe.