HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 02:10 #321411

Silmarillion opisuje Śródziemie w czasach przed akcją Hobbita i władcy Pierścieni.
Fabuła jest dosyć ospała. Narracja bliska biblijnej :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 02:19 #321412

  • themule
  • themule Avatar
  • Gość
  • Gość
No dobrze. To teraz o czym to swiadczy? Ze narracja w LOTR jest dynamiczna? Czy moze raczej, ze w S jest jeszcze bardziej ospala? Bo dla mnie to 2. Komus nawet w sumie moze takie tempo odpowiadac - mi nie odpowiada. No to nie jest udowadnianie teorii, tylko pokazanie faktow:

1. Narracja w LOTR jest slamazarna
2. Zwlaszcza w porownaniu do niejednej - pod tym wzgledem dla mnie lepszej - powiesci czy sagi z gatunku

Ty dodales jeszcze 3. mianowicie: Tolkien potrafi jeszcze bardziej po angielsku.

O gustach sie nie dyskutuje. Mi sie to nie podoba :)

Publicznie zarzucam LOTR:

1. Slamazarnosc akcji
2. Niewiarygodnosc postaci Frodo w obliczu wydarzen.

To gwoli podsumowania. Jesli dla was jeden lub oba powyzsze zarzuty sa bezpodstawne, to dobra nasza. Na wszystko znajdzie sie odbiorca :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 08:55 #321419

themule napisał: No to nie jest udowadnianie teorii, tylko pokazanie faktow:

1. Narracja w LOTR jest slamazarna
2. Zwlaszcza w porownaniu do niejednej - pod tym wzgledem dla mnie lepszej - powiesci czy sagi z gatunku

3. mianowicie: Tolkien potrafi jeszcze bardziej po angielsku.

O gustach sie nie dyskutuje. Mi sie to nie podoba :)

Publicznie zarzucam LOTR:

1. Slamazarnosc akcji
2. Niewiarygodnosc postaci Frodo w obliczu wydarzen.


1. Tempo akcji jest rzeczą względną - jedni słuchają Fado i inni Thrasha. Każdy woli coś innego - wchodzimy na gust - a o nim się nie dyskutuje. Czyli : sza.
2. Ten argument jest polityczny :) To tak jak z oceną rządu Platformy. Jedna strona mówi Tragedia i katastrofa. Druga mówi świetnie jest i cudownie. Dlatego nie będę cię przekonywał. Takich bohaterów w literaturze i filmie było bez liku. Nie ciągnę tego wątku :)
3. A co do tłumaczenia - świetnego nowego przekładu doczekał się Szwejk. Jest starszy i był pierwszy w kolejce. Teraz przyjdzie kolej na Władcę pierścieni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 10:15 #321439

Rany, Szwejk, czytalem jako dziecko. Kooh, kto przetlumaczyl?

Co do analizy, kooh, staralem sie mniej wiecej to samo pisac do themule, ale tak jak napisales, to o czym dyskutujemy jest glownie kwestia gustu. A propos Twoja analiza w duzej mierze przypomina mi program National Geographic chyba o postaciach w LOTR ich pierwowzorach w historii. Warto zobaczyc, jest w dodatkach na dvd. Z pewnoscia zreszta widzieliscie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 11:33 #321473

  • themule
  • themule Avatar
  • Gość
  • Gość
No zentaur, bez jaj? To samo? O systemie "pan-sluga"??? Teraz wyjdzie, ze ja tylko nie zrozumialem? Tfu!!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 11:46 #321483

o tym nie pisalem bo kwestia pan-sluga nie odnosi sie do Twoich argumentow, ktore wczesniej przytaczales, lub odnosi sie w mniejszy sposob, gdyz pisales glownie o cechach charakteru o "skills" itp. a to ze taka relacja jest chyba oczywiste i proste jak but.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 11:52 #321485

  • themule
  • themule Avatar
  • Gość
  • Gość
LOTR jest idealne :) Nie mam juz sily :)

Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 11:57 #321487

no, wreszcie zaczynasz gadac z sensem :-D

a tak serio, oczywiscie ze nie jest, tylko kazdy widzi gdzie indziej wady czy niedociagniecia. ja je widze glownie w jezyku powiesci (moglby byc na wyzszym poziomie - zwlaszcza kwestia polskiego tlumaczenia sie klania jak mniemam) i drobnych niedociagniec w postaci braku jasnego sprecyzowania pewnych kwestii. Ale nie widze slabosci w samej historii jako takiej czy tez w samym sposobie kreowania bohaterow.

Ty widzisz to inaczej i tyle. Dlatego nasza dyskusja juz nie ma sensu, bo rozbija sie o gusta w tym momencie.

Mam nadzieje ze jednak mozemy zgodzic sie co do tego, ze jest to ksiazka nietuzinkowa. nie jest idealna, bo takich pewnie nie ma, ale wartosciowa.

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 12:02 #321490

  • themule
  • themule Avatar
  • Gość
  • Gość

zentaur napisał: Mam nadzieje ze jednak mozemy zgodzic sie co do tego, ze jest to ksiazka nietuzinkowa. nie jest idealna, bo takich pewnie nie ma, ale wartosciowa.


Juz sie zgadzalem co do tego :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 12:03 #321492

no wiesz, drugi czy trzeci raz nie zaszkodzi :-D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 12:15 #321494

  • themule
  • themule Avatar
  • Gość
  • Gość
przeginasz. Bo odnosze wrazenie ze nie czytales tego, co tu wypocilem, skoro mowisz o 2 czy trzecim razie!!

->

Ale klasykiem zostal tolkien

Robi wrazenie i to dobre.

nie ujmuje nic temu dzielu - dzielem trylogia jest i pozostanie.

Calosc sie broni.

Rzeczywiscie w tym gatunku to raczej regula niz wyjatek i pod tym wzgledem mozna mowic, ze LOTR jest bez zarzutu.

Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi i obroni sie sama. Wlasnie tak jak LOTR :)

Jeszcze po raz ostatni podkresle: uwazam LOTR za swietna sage i kawal dobrej roboty.

To nie zmienia wartosci calej sagi w moich oczach.

LOTR jest idealne

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 12:18 #321497

dzieki za przypomnienie :wink: ciesze sie ze lubisz ksiazke....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 15:26 #321540

zentaur napisał: A propos Twoja analiza w duzej mierze przypomina mi program National Geographic chyba o postaciach w LOTR ich pierwowzorach w historii. Warto zobaczyc, jest w dodatkach na dvd. Z pewnoscia zreszta widzieliscie.


Nie widziałem - Władcę widziałem tylko w kinie. Analiza jest autorska. Zaskarżę National :)

Książkę czytałem 4 razy. Najlepsze tłumaczenie (oczywiście wg mnie) było w starym wydaniu, chyba z lat 50-tych. A może to poprostu upływ czasu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 15:28 #321541

Skibniewskiej?

Ja tez taki przeklad czytalem. Zaczne niedlugo w oryginale i porownam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

LOTR - dyskusja (saga/film) 2010/01/21 16:14 #321551

No to się nieźle namęczysz :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgbarthredakcjaModerator