fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Bowers & Wilkins Panorama 3

news032022 005

23 lutego 2022 w trakcie internetowego spotkania z dziennikarzami brytyjska firma Bowers & Wilkins zaprezentowała trzecią generację soundbaru Panorama.

Najnowsza odsłona jest ładna, zgrabna i powabna, co nie przeszkodziło zainstalować w niej 13 przetworników i całkiem zaawansowanej elektroniki. Pierwszą Panoramę Bowers wprowadził na rynek w roku 2009. Po niej, w 2013, pojawiła się Panorama 2, wyposażona w lepsze przetworniki i wejście HDMI. Panorama 3 z 2022 roku to pierwszy soundbar Bowersa kombatybilny z Dolby Atmos. Głośniki pracują w konfiguracji 3.1.2. Większość dźwięku jest promieniowana do przodu. Sygnał kanałów lewego, prawego i centralnego odtwarzają trzy zestawy, złożone z dwóch 50-mm stożków, których membrany wykonano z plecionki wytrzymałych włókien, oraz 19-mm kopułki wysokotonowej z tytanu, izolowanej od drgań obudowy dodatkowym kołnierzem. Razem na przedniej ściance pracuje więc dziewięć głośniczków, obsługujących większość pasma akustycznego. Niskie tony uzupełniają dwa 10-cm woofery, umieszczone na wierzchu. Tam również znajdują się dwa głośniki Atmos – promieniujące w górę i wykorzystujące odbicie dźwięku od sufitu. Panoramę 3 zaprojektowano z myślą o pracy w standardowych europejskich mieszkaniach o wysokości około 2,7-3,0 m. W nich zapewni optymalne wrażenia przestrzenne, połączone z wyrazistością dialogów i soundtracków.

W zestawie nie ma subwoofera. Co więcej, nie można go podłączyć ani bezprzewodowo, ani kablem. Panorama 3 ma działać jako zamknięty, samowystarczalny system nagłośnieniowy. Bardziej rozbudowane konfiguracje do większych pomieszczeń można konfigurować z modeli serii Formation. Producent obiecuje, że w niedalekiej przyszłości pojawi się aktualizacja oprogramowania, umożliwiająca zintegrowanie bezprzewodowego multiroomu w oparciu o modele Panorama, Zeppelin i Formation. Całość zasila 10 wzmacniaczy o mocy 40 W. Sygnał pomiędzy sekcje rozdziela zaawansowana elektroniczna zwrotnica. Oprócz podstawowej funkcji odtwarzania dźwięku z telewizora Panoramę 3 wyposażono w platformę streamingową, taką jak we wspomnianej serii Formation oraz najnowszej wersji Zeppelina.

Dzięki niej można słuchać muzyki z serwisów Tidal, Deezer, Quobuz i Soundcloud. Bowers blisko współpracuje ze Spotify i w przypadku tej usługi realizowana jest również funkcja Connect. Nie zabrakło też radia internetowego Last.fm i TuneIn. Dostęp do wszystkich dostawców i rozgłośni zapewnia aplikacja Bowers & Wilkins Music App. Pliki można przesyłać bezpośrednio z telefonu lub tabletu przez Bluetooth aptX Adaptive oraz Apple AirPlay 2. Do regulacji głośności oraz włączania wykorzystamy pilot telewizora, aplikację Music App, przyciski na górnej ściance albo komendy głosowe w ramach systemu Amazon Alexa. W zestawie nie znajdziemy natomiast osobnego pilota. Do połączenia z internetem służy wejście Ethernet RJ45 oraz wi-fi. Dla telewizora i dodatkowego źródła dźwięku, np. konsoli, przewidziano wejście HDMI ARC oraz optyczne Toslink. Panoramę 3 można położyć na komodzie albo powiesić na ścianie. Metalowy uchwyt jest dołączany w komplecie. Umieszczenie pod ekranem ułatwia niewielka wysokość – zaledwie 65 mm. Oficjalną premierę soundbaru zapowiedziano na 3 marca 2022. W Polsce Panorama 3 pojawi się w kwietniu i wtedy poznamy dokładną cenę.

W większości krajów UE kosztuje 999 euro.