HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Paul McCartney & Wings - Band On The Run

96 03 2011 PaulMcCartney

MPL 2010 (Remaster)

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Czasem najlepsze efekty daje praca w najbardziej niekorzystnych warunkach. Tak było w przypadku „Band On The Run” Paula McCartneya.
Ani ciążąca na nim presja środowiska, ani braki kadrowe, ani niedogodności panujące w nigeryjskim studiu nie powstrzymały byłego Beatlesa od nagrania arcydzieła. Płyta z 1973 roku doczekała się do dziś wielu wyrazów uznania i kilku reedycji. Wśród nich ostatnia jawi się jako niezwykle łakomy kąsek.
Pod szyldem „Paul McCartney Archive Collection” ukazał się bogaty zestaw wydawnictw: od pojedynczej płyty CD, przez podwójny winyl, na wysokiej rozdzielczości plikach cyfrowych i wersji de luxe (3 CD oraz DVD) kończąc. Wśród dodatków: piosenki (m.in. „Helen Wheels” – nie zamieszczony na oryginalnym krążku przebojowy rock’n’roll), alternatywne rejestracje, duży wybór niepublikowanych zdjęć i filmy dokumentalne.
Ale warto sięgnąć nawet po wersję najbardziej ascetyczną. Remastering techników z Abbey Road, odpowiedzialnych też za ostatnie reedycje płyt Fab Four, nie pozostawia wiele do życzenia. W najnowszym wcieleniu brzmienie nagranego przed dekadami „Band On The Run” zyskuje na selektywności i głębi.
Nic natomiast nie traci muzyka – o takiej zwykło się mówić: „ponadczasowa”!

Autor: Bartosz Szurik
Źródło: HFiM 03/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF