HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Alvin Lee - Still on the Road to Freedom

79 07 2013 AlvinLee

Repertoire Records 2012

Muzyka: k4
Realizacja: k4

Po woodstockowym sukcesie piosenki „I’m Going Home” Ten Years After zyskali międzynarodową sławę, a lider grupy, Alvin Lee, został okrzyknięty najszybszym rockowym gitarzystą.
Później ukazało się jeszcze kilka albumów zespołu, aż w końcu Lee postanowił pójść na swoje. Przez wiele lat tworzył i nagrywał samodzielnie, a „Still on the Road to Freedom” to jego najnowsza płyta i – jak się okazuje – ostatnia w karierze, bo muzyk zmarł nieoczekiwanie 6 marca 2013.
Tytuł miał sugerować, że artysta ceni swobodę wypowiedzi. Sam wszystkie utwory napisał, wykonał (z małą pomocą sidemanów), nagrał i zmiksował. A efekt?
Kilka kawałków zdecydowanie przykuwa uwagę. Przede wszystkim „Listen To Your Radio Station”. Takiego sola na gitarze elektrycznej dawno nie słyszałem. Do tego świetny bas (na obu instrumentach zagrał Lee) oraz charakterystyczny głos – mocny i ekspresyjny. Przypominają się najlepsze lata Ten Years After, a zwłaszcza album „Rock And Roll Music To The World”. Nagranie „Rock You” mocno kołysze. „Blues Got Me So Bad” też jest niczego sobie, a i z pozostałej dziesiątki nagrań (jedno instrumentalne, z gitarą akustyczną w roli głównej) można wybrać sporo dobrego.
Zabrakło jedynie ekwilibrystycznych popisów, z których Lee niegdyś słynął. Są za to momenty, których niejeden bluesman mógłby mu pozazdrościć. Od Woodstock minęły 44 lata, a muzyka Alvina Lee jest wciąż z żywa, chociaż artysta już odszedł.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 07-08/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF