HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Krzysztof Herdzin - Composer’s Concert Live

75 12 2013 KrzysztofHerdzin

Dux 2013

Muzyka: k4
Realizacja: k2

Album jest prezentacją części orkiestrowego dorobku Krzysztofa Herdzina – wszechstronnego artysty, kojarzonego głównie z muzyką jazzową.
Materiał pochodzi z koncertu, który odbył się w kwietniu 2012 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpiła Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją kompozytora, a on sam wykonał partię fortepianu w „Concertino For Piano And Orchestra”.
Utwory Herdzina nawiązują do lżejszych nurtów muzyki XX wieku. Słychać w nich echa twórczości Grażyny Bacewicz, wczesnego Lutosławskiego, Szostakowicza, Ravela, Poulenca oraz twórców filmowych, m.in. Johna Williamsa. Nie jest to zatem muzyka awangardowa ani jazzowa; raczej współczesna wersja neoklasycyzmu, ukłon kompozytora-erudyty w stronę szeroko rozumianej tradycji. Wszystkie dzieła odznaczają się perfekcją warsztatową, żywą narracją i pogodnym charakterem. Słucha się ich z ogromną przyjemnością.
Technika Herdzina jest doprawdy imponująca. Lekkość, wręcz dezynwoltura, z jaką operuje harmonią i fakturą polifoniczną, łatwość przetwarzania materiału i sposób organizowania go w klarowne formy budzą uznanie. Cechą wyróżniającą te utwory jest kunsztowna instrumentacja. Na szczególną uwagę zasługuje szata kolorystyczna „Szkiców zimowych”, kompozycji o zniewalającej urodzie, mieniącej się feerią barw. Po prostu bajka!

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 12/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF