fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Agnieszka Hekiert - Stories

99-100 01 2013 AgnieszkaHekiert

Universal 2012

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

„Stories” to nieco spóźniony debiut wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, Agnieszki Hekiert, która działa na muzycznej scenie już od ponad dekady. Jest absolwentką Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Bobbym McFerrinem.
Repertuar tworzą kompozycje liderki, Konstantina Kostowa, Ericha Sammera, Kai, Stinga („Fragile”) i Bronisława Kapera („On Green Dolphin Street”). Muzyka łączy jazz środka, pop, piosenkę poetycką i szczyptę ethnicu. Do nagrania płyty Hekiert zaprosiła znakomitych wykonawców: pianistę z Bułgarii Konstantina Kostowa, Cezarego Konrada, Roberta Kubiszyna, Krzysztofa Herdzina (grającego tu na flecie), Kubę Badacha oraz Atom String Quartet.
Agnieszka Hekiert dysponuje sporymi umiejętnościami wokalnymi. Śpiewa lekko, czysto i z finezją. Swobodnie porusza się po rozległej skali (jej głos najlepiej brzmi w środkowym paśmie). Dysponuje bogatymi środkami ekspresji, które sprawnie dostosowuje do charakteru utworów.
Moją uwagę zwróciły: bluesujący i ornamentowany scatem „Last Camel”, nastrojowa „Ballad For M.” oraz „Prabhatar” – chyba najbardziej optymistyczny i bezpretensjonalny utwór z całej płyty. W odbiorze trochę mi przeszkadzały rozwlekłe sola pianisty, które zabierały przestrzeń pozostałym muzykom, oraz zbyt silne przywiązanie wokalistki do konwencjonalnego języka jazzu.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 01/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF