HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Brad Terry & Joachim Mencel - Live In Fort Andross

100-102 03 2010 BradTerryJoachimMencel

Inspirafon 2009

Interpretacja: k3
Realizacja: k4

Brad Terry (rocznik 1937) to legenda jazzowego klarnetu, absolwent London Conservatory of Music, uczeń Benny’ego Goodmana, wybitny solista oraz muzyczny partner m.in. Dizzy’ego Gillespie, Bucka Claytona, Buddy’ego Tate’a i Reda Mitchella. Od 1993 Terry współpracuje ze świetnym polskim pianistą Joachimem Menclem. Obaj mają na koncie wiele wspólnych koncertów i kilka albumów.
W repertuarze ich najnowszej płyty znalazły się standardy jazzowe oraz kompozycje obu muzyków. Całość utrzymano w balladowo-swingującym klimacie z delikatną domieszką bluesa.
Muzyka ma jednolity, relaksowy charakter. Ważnym elementem jest brzmienie, z ciepłą barwą klarnetu i wyrównanym dynamicznie fortepianem. Interpretacje standardów – bez udziwnień harmonicznych i przerostów formalnych – są miłe dla ucha, choć niektórym mogą się wydać zbyt „standardowe”. Kompozycje autorstwa Mencla i Terry’ego wpisują się w tę zachowawczą stylistykę i chyba trochę szkoda, bo to jedyna okazja, by duet pokazał się z nieco innej strony. Co prawda we „Free Whistle” panowie próbują wprowadzać nowsze elementy, ale efekt nie przekonuje, podobnie jak gwizdana improwizacja Terry’ego. Warto przypomnieć, że obok Tootsa Thielemansa Terry jest najważniejszym artystą, posługującym się tą techniką.
Dobra muzyka na długie zimowe wieczory.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 03/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF