HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Triomania - Pearl

100-102 03 2010 triomania

4Eever Music

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Formację Triomania tworzą: pianista Piotr Mania, basista Adam Żuchowski i perkusista Tomasz Sowiński. Wszyscy, mimo młodego wieku, dysponują już świetnym warsztatem i sporym doświadczeniem. Lider brał udział w wielu projektach teatralnych, występował i nagrywał z grupą Outlook saksofonisty Irka Wojtczaka.
„Pearl” to pierwszy autorski album Piotra Mani. Jest on autorem większości utworów, choć na płycie znajdziemy także kompozycje Wojtczaka, Żuchowskiego i Eltona Johna („We All Fall In Love Sometimes”, „Curtains”). Jazzmani, chyba trochę już zmęczeni standardami, coraz chętniej sięgają po tematy z popu i rocka. Ten zróżnicowany repertuar pozytywnie wpłynął na charakter całości. Mamy tu zarówno klimaty balladowe („Pearl”, „Song for Brother”), jak i muzykę dynamiczną, o mocno zarysowanych konturach („BasSet”, „JaRulez”).
Lider, wyraźnie dominujący w zespole, operuje wyrównanym dźwiękiem, dobrą techniką i bogatą artykulacją. Album odzwierciedla kierunek jego poszukiwań. Pianista najlepiej się czuje w obszarze od Billa Evansa i Keitha Jarretta (orientalizmy, ozdobniki) do Esbjorna Svenssona. Echa tych artystów wyraźnie słychać w kolejnych interpretacjach, jak choćby w „Curtains”, gdzie Mania gra z rockowym zacięciem, jak Jarrett w czasie słynnego koncertu w Kolonii. Jednak wszystkie te skojarzenia przestają mieć znaczenie w momencie, kiedy poddamy się magii dźwięków.
Udany debiut!

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 03/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF