HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 16:33 #49260

stradivardi napisał: , no chyba że jest to car audio to wtedy nic nie ma znaczenia prócz decybeli


Jeżeli nie masz o czymś większego pojęcia (lub masz pojęcie wyrobione jedynie na podstawie przyjęcia stereotypu jako jedynego dogmatu) to nie staraj się błysnąć w tych tematach

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdr
Michal

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 16:42 #49261

Re: stradivari

homage, homage :)
ale faktem jest, że cholernie szerokie są - nie przeszkadza Ci to?
Bo myślałem, że tak - że uważasz to za kwestię "mody", jeśli się pomydliłem - pokornie przepraszam, ale proszę sprostuj

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 17:08 #49264

mkk
o czym nie mam pojecia ? mógłbys sprecyzować ?
Graaf
moda na szerokie skrzynki - nie jestem taki pewien? ile na rynku jest kolumn z szerokimi ponad 30 cm , a ile kolumn z węższymi frontami.
Moda na proste kanciaste skrzynki ?
Moda - chodzi bardziej o to ze za chwile kolumny będą miały plastykowe obudowy by lepiej pasowały do telewizorka.
Mam gdzies mode i szerokie czy wąskie ścianki, ważne jak gra. A STRADIVARI HOMAGE przecudne sa to fakt , ale brzmienie wcale nie jest porażajace

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 17:14 #49265

stradivardi napisał: mkk
o czym nie mam pojecia ? mógłbys sprecyzować ?


Tak - nie masz pojęcia o car audio - tak przynajmniej wynika z Twojej wypowiedzi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdr
Michal

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 18:41 #49277

graaf napisał: przecież mówimy o real life options - IvanM powiedz szczerze - czy widziałeś kiedy 4 cm grubości ściankę z plastiku? i jaka była jej masa?

Nieprzesadzaj. W koncu wystarczy w miejscu maksymalnej amplitudy wychylenia scianky ( a wiec gdzies na srodku) wstawic odpowiednia rozporke i sztywnosc jest zachowana. Widzialem natomiast kolumny zrobione z betonu i z karbonu - takiego samego materialu z jakiego jest Formula 1. "Pieczona" plyta "sendwiczowa" grubosci 10mm jest sztywna jak kamien. Przy tym duzo lzejsza jak metalowa - tyleze cena jest z kosmosu. Czy zabrzmi naczej jak odpowiednia i poprawna obudowa drewniana lub metalowa? Nie - poniewaz powietrze niewnika do tworzywa i jego sklad chemiczny nie ma wplywu na brzmienie . Obudowa ma byc martwa (sztywna i niepodatna na wibracje) i czy jest martwa i z papieru toaletowego prasowanego lub martwa i z karbonu lub martwa i drewna - nie ma to znaczenie.
Oczywiscie w praktyce plyty drewniane stanowia bodajze najlepszy kompromis miedzy cena, skomplikowanoscia obrobky, koncowym efektem optycznym i wymaganiami akustycznymi. Plastikowe obudowy radszej stosowane sa w konstrukcjach tanszych - jednak to nie jest odpowiedz na zadane pytanie..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 21:26 #49298

Re: Ivan
>Nieprzesadzaj...
oczywiście masz rację, ale wiesz - przesada - byle kulturalna :) - "motorem dyskusji" ;)

>Widzialem natomiast kolumny zrobione z betonu i z karbonu...
nie byłże to - nomen omen ;) - TAG McLaren?

a co do reszty - jak już nadmieniłem - pełna zgoda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/05 22:04 #49305

Nie - z karbonu wypiekal sobie producent plyt karbonowych dla modelarstwa lotniczego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/06 19:28 #49448

Stradivari- ale Ty nie mówiłeś o pieknym brzmieniu tylko o tym ze kolumny z szerokimi sciankami grają tak ze brrr...... Zgadza sie czy sobie zmysliłem ? Dalej twierdze że nie wiesz o czym piszesz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

MUZYKA

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/06 19:35 #49450

dyzma 69
chłopie ale mnie męczysz. Chodziło bardziej o te kanciaste obudowy. Ale kolmny z szerokimi frontami grają kiepsko. no może poza paroma wyjątkami któregrają przyzwoicie-oczywiście jak na swoja cene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2005/09/06 20:01 #49458

To nie ja CIę meczę tylko Ty sam swoimi wypowidziami niezbyt precyzyjnymi. pRZYZNAJ ŻE TERAZ BRZMI TO INACZEJ NIZ WCZESNIEJ. pOZDRA

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

MUZYKA

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2006/02/07 01:20 #84112

e napisał:

maxaudio napisał: Najlepsze obudowy są z drewna. Muszą mieć smukłą sylwetkę i odpowiednio wyprofilowaną ściankę frontową.


Taaa, a pralki mu sza miec wysokie obroty żeby zony miały przyjemność.
Kolejny bzdurny mit. Otóż szerokie są lepsze, szerokie !


Panowie!
Opamiętajcie się!
Tak się szcęśliwie składa, że mój znajomy jest producentem, tu niespodzianka, w Polsce!, kolumn takich marek ja Magnat, Heco, Eltax, Triangle, Focal i jeszcze kilku innych. Może nie są to prawdziwie "audiofilskie" marki, ale... Kilka razy byłem w Jego zakładzie, który nie odbiega standardem od zakładów produkcji mebli dla IKEA! Kolumn nie robi się z drewna z bardzo prostej, prozaicznej przyczyny. Nie możliwe jest osiągnięcie powtarzalnych w wyglądzie produktów!
Nie ma znaczenia czy jest to lakierowany mdf, czy fornirowany paździeż, najważniejsze, że produkt jest identyczny i tani w produkcji!!!. Ten sam kolor, ten sam układ słojów, ten sam wygląd. Nikt produkując kolumny, nie dorabia teorii, że jego materiał ma najlepsze właściwości akustyczne. Montowane "seryjnie" zwrotnice, czasem też przetworniki nie mają nic wspólnego z hifi, to prasa i marketing robi resztę...
Znając koszt produkcji kolumn, nawet nie spojrzelibyście w stronę salonu hifi, gdzie ceny wywindowane są na najwyższe poziomy.
Wprawdzie kolumna to nie skrzypce, a na pewno nie Stradivardi'ego, lecz na zdrowy rozum, jest to poniekąd "instrument muzyczny", i to z jakiego materiału jest zrobiony ma znaczenie! Jeżeli potrafimy wykorzystać właściwości akustyczne (rezonansowe) zastosowanego materiału, to tylko wyjdzie na dobre takiej konstrukcji...
Zakład ten to nie fabryka Sonus Faber, gdzie w produkcję kolum wkłada się serce i rozum, a korzysta się min. z drewna!!!.
Zapewniam Was, że każdy, kto ma pojęcie o elektroakustyce jest w stanie zbudować sobie kolumny z dowolnego materiału, przy zastosowaniu odpowiednich przetworników. Wszystko opiera sie na objętości kolumny, częstotliwości rezonansowej, długości bass reflexu (w kolumnie wentylowanej), właściwościach zastosowanych przetworników i prawidłowo zaprojektowanej zwrotnicy, potem pomiary, zmiany, dostrajanie i pełna satysfakcja przy brzmieniu jakie osiagneliśmy. Nie zawsze wychodzi taniej niż w sklepie, ale satysfakcja jest gwarantowana!!!
Drewno jest wdzięcznym materiałem. Odpowiednio sklejone może być trwardzsze niż beton - akustycznie!!!
Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obudowa głosnika a jakość dzwięku 2006/02/07 11:53 #84209

extermal napisał: Wprawdzie kolumna to nie skrzypce, a na pewno nie Stradivardi'ego, lecz na zdrowy rozum, jest to poniekąd "instrument muzyczny", i to z jakiego materiału jest zrobiony ma znaczenie! Jeżeli potrafimy wykorzystać właściwości akustyczne (rezonansowe) zastosowanego materiału, to tylko wyjdzie na dobre takiej konstrukcji...
.


To jak sie tak znasz, to wytlumacz prosze cie ktore konkretnie wlasciwosci rezonansowe zastowanego materialu wykorzystujemy dla brzmienia kolumn, i porownaj te wlasciwosci dla roznych materialow.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator