fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Audio Video Show 2019

2019 11 03 18 58 32 012 013 Hifi 11 2019.pdf Adobe Reader
23. edycja Audio Video Show zbliża się wielkimi krokami. Fani dobrego dźwięku i obrazu nie mogą jej przegapić.Największa wystawa sprzętu grającego w Polsce i druga pod względem wielkości w Europie to ogromne wyzwanie dla organizatorów, dziennikarzy i zwiedzających. Tegoroczna impreza wystartuje w piątek, 8 listopada, o 12:00 i potrwa do 18.00 w niedzielę (10.11). Choć łącznie zajmie 26 godzin, praktycznie nie ma fizycznej możliwości pobieżnego choćby zapoznania się ze wszystkimi urządzeniami. Z tego względu w poszczególnych lokalizacjach pogrupowano prezentacje o zbliżonym profilu, tak aby osoby interesujące się np. najnowszymi technikami audiowizualnymi nie musiały tracić czasu na przemieszczanie się między wszystkimi obiektami. Udział w imprezie zapowiedziało już ponad dwustu wystawców, reprezentujących blisko sześciuset producentów. By zobrazować ogrom imprezy, dodam, że na potrzeby wystawy zarezerwowano łącznie 167 sal, nie licząc stoisk rozmieszczonych w ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych oraz w specjalnej strefie słuchawkowej. Tak jak przed rokiem, impreza odbędzie się w trzech lokalizacjach. W hotelu Radisson Blu Sobieski będą miały miejsce kameralne prezentacje urządzeń stereofonicznych, utrzymane w klubowej atmosferze. W czasie demonstracji sprzętu będzie można wymienić spostrzeżenia z przedstawicielami producentów oraz konstruktorami kolumn, wzmacniaczy i gramofonów. W Sobieskim będą też licznie reprezentowani polscy wytwórcy, zarówno ci z wieloletnią tradycją, jak i debiutanci chcący przedstawić swoje produkty szerszemu gronu słuchaczy. Nie zabraknie oczywiście przedstawicieli zagranicznych firm, tych małych i wielkich, dla których obecność na warszawskiej wystawie jest już stałą pozycją w kalendarzu imprez. Ponadto będzie można posłuchać zabytkowych urządzeń hi-fi sprzed kilku dekad. Usatysfakcjonowani powinni być także miłośnicy high-endowego stereo. W salach Sobieskiego będą mieli okazję zapoznać się z elektroniką Accuphase’a i Reymio czy potężnymi tubami Avantgarde Acoustic. Interesująco wygląda premiera zapowiadanych nowości niemieckiej firmy Acapella, znanej z nietypowych kolumn wykorzystujących tuby i unikalne przetworniki plazmowe. Po drugiej stronie ulicy – w hotelu Golden Tulip – odbywają się zazwyczaj prezentacje systemów z górnej półki.

img54

To tam przed kilkoma laty mogliśmy posłuchać jednego z najdroższych systemów na świecie – Living Voice Vox Olympian z elekroniką Kondo, wzmacniaczy szwajcarskiej manufaktury FM Acoustics czy kompletnego systemu japońskiej wytwórni Audio Tekne. Wiele z nich przyjeżdża do Polski wyłącznie na tych kilka listopadowych dni, a wysiłek, jaki wkładają w to organizatorzy pokazów i przedstawiciele producentów, świadczy o znaczeniu warszawskiej imprezy w tym środowisku. Za każdą high-endową konstrukcją stoją niezwykli ludzie. Wielu z nich, zauroczonych świetną atmosferą AVS, odwiedza Warszawę co roku. Stałymi bywalcami Golden Tulipa są Gerhard Hirt z Ayona, Hans Ole Vitus czy dr Roland Gauder, że wymienię tylko kilku najbardziej znanych. Do zgranej kompanii dołączył w ubiegłym roku znakomity konstruktor Karl- -Heinz Fink, odpowiedzialny za projekty wielu udanych kolumn. Niewykluczone, że ponownie odwiedzi nas także niekwestionowany guru hi-fi Ken Ishiwata, który po rozstaniu z Marantzem planuje przyjechać do Warszawy właśnie w towarzystwie Herr Finka (panowie od dawna są przyjaciółmi). Zupełnie inna atmosfera panuje na najnowszym i zarazem największym obiekcie wystawienniczym, zlokalizowanym na Stadionie Narodowym. W kilkudziesięciu lożach rozlokowanych wokół korony zostaną zaprezentowane m.in. najnowsze systemy grające, produkowane przez światowe koncerny. Tam też będzie można się zapoznać z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi z dziedziny przetwarzania obrazu i dźwięku. Hitem wśród zwiedzających powinny się okazać ogromne telewizory 8K, wkraczające właśnie na wystawowe salony. Na PGE Narodowym nie zabraknie także ekstremalnego hi-endu, na który od dawna ostrzy sobie zęby większość zwiedzających. Najbardziej poważani w świecie producenci sprzętu grającego, jak Dan D’Agostino, Wilson Audio czy Sonus Faber niejednokrotnie wybierali lwarszawską wystawę na pokazy swoich szczytowych kolumn i wzmacniaczy. Świadczy to o randze imprezy. Gwoździem programu ubiegłorocznej edycji był kompletny system MBL-a z flagowymi omnipolarnymi kolumnami 101 X-treme. Niemiecki zestaw przez wielu zwiedzających został uznany za najlepiej brzmiący w 2018 roku.

Przedstawiciele niemieckiej fabryki również uznali tę prezentację za wyjątkowo udaną, czego efektem będzie ponowna wizyta topowych Radialstrahlerów. Mało tego, szef MBL-a osobiście zdecydował o wpisaniu AVS na stałe do kalendarza pokazów X-treme. Warszawska wystawa stała się przez to drugim po Monachium miejscem corocznych prezentacji flagowego systemu. Jakby emocji było mało, atmosferę podgrzała informacja o specjalnym pokazie topowego zestawu Gryphona. Jego główną atrakcją będą szczytowe kolumny Kodo. Ze względu na niezbyt sprzyjające warunki akustyczne na różnych wystawach, Duńczycy niechętnie prezentują swój okręt flagowy poza firmowym salonem odsłuchowym. Drugą przeszkodę stanowi logistyka. Każda kolumna Kodo składa się z dwóch modułów o wysokości 240 cm, a gotowa do pracy całość waży… 1340 kg. Skoro więc Gryphon uruchomił machinę organizacyjną, by się pochwalić swoimi flagowcami, to żaden audiofil nie powinien tego przegapić. Będąc na stadionie, nie można zapomnieć o specjalnej strefie słuchawko- wej. Co roku gromadzą się w niej przedstawiciele kilkudziesięciu producentów wszelkiej maści nauszników, przenośnych źródeł dźwięku, przetworników, wzmacniaczy i innych tego typu utensyliów. Wszystkiego można posłuchać, a także podyskutować z wystawcami oraz wymienić wrażenia z sąsiadami mającymi na głowie podobne modele. Z kolei dla miłośników analogu, poza licznymi gramofonami, przygotowano największą w Polsce giełdę płyt winylowych. Kilkudziesięciu wystawców zaoferuje tysiące czarnych krążków, reprezentujących wszystkie znane ludzkości gatunki muzyki. W dodatku, wzorem lat ubiegłych, będzie można wziąć udział w seminariach poświęconych ustawianiu gramofonu, prowadzonych przez Michaela Fremera, niekwestionowanego eksperta w tej dziedzinie. Audio Video Show to nie tylko sprzęt, ale także specjalni goście.

Wśród nich znajdują się zarówno przedstawiciele firm i konstruktorzy, jak i artyści. W ostatnich latach mogliśmy uczestniczyć w koncertach Antonia Forcione i Hansa Theessinka. W tym roku również nie zabraknie atrakcji. Kilku artystów już potwierdziło swoją obecność, m.in. zespół De Mono i Lech Janerka. Ten ostatni zaprezentuje fragmenty najnowszej płyty, wydanej po 14 (!) latach milczenia, oraz opowie o tajnikach pracy w studiu nagraniowym, widzianej oczami muzyka. Dla wielu zwiedzających może to być jedno z ciekawszych spotkań na całej wystawie. Jako że największe atrakcje pojawiają się niekiedy w ostatniej chwili, warto na bieżąco śledzić aktualności na internetowej stronie organizatora www.audioshow.pl. Tam też, kilka dni przed imprezą, pojawi się cyfrowa wersja przewodnika, z planami lokalizacji, spisem wystawców oraz prezentacjami i seminariami. Na początku listopada będzie gotowa bezpłatna aplikacja na smartfony, zawierająca informacje niezbędne do poruszania się po wystawie. Znajdą się w niej także „przypominajki”, informujące o zbliżających się wydarzeniach, specjalne oferty dystrybutorów oraz inne przydane funkcje. Mając na względzie sporą odległość, dzielącą Plac Zawiszy (z hotelami Sobieski i Golden Tulip) od PGE Narodowego, organizator zapewni bezpłatną linię autobusową, łączącą te lokalizacje. W tym roku autobusy będą jeździć w obu kierunkach co 15 minut. Jest to najlepszy sposób przemieszczania się między obiektami. Dla osób spoza Warszawy dostępny będzie podziemny parking, zlokalizowany pod stadionem. Organizator przygotował również specjalną ofertę noclegową, której szczegóły znajdziecie na stronie internetowej AVS. Wzorem lat ubiegłych, umożliwiono kupno biletów przez Internet. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejkach do kasy. Tegoroczny AVS zapowiada się wystrzałowo. Wszystkim, którzy jeszcze się wahają, przypominamy, że następna taka okazja będzie dopiero w 2020 roku.

Do zobaczenia!

2019 11 03 18 58 52 012 013 Hifi 11 2019.pdf Adobe Reader

Mariusz Zwoliński

Źródło: HFM 11/2019