fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Marantz Model 40n

news032022 001

W trakcie konferencji online Marantz zaprezentował wzmacniacz sieciowy z wyższej półki. Model 40n zajmuje w katalogu miejsce wyraźnie powyżej znanego i lubianego PM7000N.

Bazą do powstania Modelu 40n były trzy urządzenia z aktualnej oferty Marantza: NR1200, Model 30 i wspomniany PM7000N. Firma podkreśla, że to nowa koncepcja wzmacniacza zintegrowanego, ale bliższe prawdy wydaje się stwierdzenie, że Model 40n to PM7000N w wydaniu premium i na sterydach. Podobnie jak pierwowzór, najnowszy Model jest stereofonicznym wzmacniaczem z platformą streamingową i dostępem do internetu. Można go używać jak każdego innego wzmacniacza zintegrowanego, ale wtedy nie wykorzystamy wielu jego funkcji. Swoje prawdziwe zalety pokazuje podłączony do sieci, w której pozwala korzystać z serwisów Tidal, Spotify, Amazon Music, Soundcloud, Deezer, a także radia internetowego poprzez TuneIn. Użytkownik może także słuchać plików PCM 24 bity/192 kHz i DSD 5,6 MHz z dysków zewnętrznych. Do obsługi wszystkich tych źródeł muzyki przeznaczono aplikację HEOS – tę samą, co w urządzeniach siostrzanej marki Denon. Nie jest to może spełnienie marzeń o intuicyjności i funkcjonalności, ale przynajmniej rzadko się zawiesza.

Użytkownicy Spotify są w lepszej sytuacji, bo mogą korzystać z funkcji Connect. Prace nad tym samym udogodnieniem dla Tidala ponoć trwają, ale na razie nie znamy terminu ich ukończenia. Wspólna platforma streamingowa to nie jedyne, choć największe podobieństwo do PM7000N. Drugim jest konstrukcja stopnia końcowego, pracującego w klasie AB. Nie jest to jednak ten sam układ, bo choć na papierze jego moc wzrosła zaledwie o 10 W (70 W vs 60 W w tańszym modelu), to liczba tranzystorów wzrosła dwukrotnie. Na tej podstawie producent obiecuje wyższą wydajność prądową oraz wyraźnie większą zdolność współpracy z wymagającymi kolumnami. Układ nie został przeniesiony z Modelu 30, ponieważ tam zdecydowano się na stopień mocy pracujący w klasie D, oparty na modułach Hypeksa.

Do Modelu 40n były one rozważane, ale nie zmieściły się w budżecie. Wzmacniacz w klasie AB był w tym przypadku rozwiązaniem bardziej przystępnym cenowo, umożliwiającym utrzymanie ceny detalicznej na rozsądnym poziomie. Klasa D holenderskiego specjalisty brzmi zdaniem konstruktorów optymalnie, ale wywindowałaby koszt produkcji zbyt wysoko. Trzecie podobieństwo do PM7000N to przedwzmacniacz korekcyjny dla gramofonu z wkładką MM (w tym przypadku Marantz Musical Phono EQ) oraz monofoniczne wyjście do subwoofera. Moc bierze się z zasilacza opartego na transformatorze toroidalnym. Dodatkowy SMPS obsługuje tryb standby. Prąd do tranzystorów wyjściowych jest przesyłany nie ścieżkami na płytce drukowanej, ale miedzianymi szynami, gwarantującymi niższą rezystancję, a co za tym idzie – lepszą efektywność działania. Obudowę podzielono wyraźnie na trzy bloki: zasilania, końcówki mocy i sygnałowy, co ma zmniejszyć interferencje i wzajemne zakłócenia, a przy okazji – poprawić sztywność. Pokrewieństwo z Modelem 30 znajdujemy na zewnątrz – we wzornictwie ścianki frontowej. Podświetlony płat anodowanego aluminium w centrum jest otoczony panelem z tworzywa sztucznego, wykończonego charakterystycznym wzorem. Układ pokręteł, a także lokalizacja włącznika zasilania oraz wyjścia słuchawkowego pozostały identyczne. Tak samo jak centralnie umieszczony okrągły wyświetlacz, którego jasność można regulować. Boczki to aluminiowe odlewy o grubości 5 mm. Pokrywa i spód są stalowe. Podobieństwo do NR1200 dział marketingu Marantza trochę naciągnął, ponieważ w Modelu 40n znajdziemy tylko gniazdo HDMI ARC. Oczywiście to dobrze, ponieważ można do niego podłączyć kompatybilny telewizor, ale NR1200 miał dodatkowo pięć wejść HDMI.

Model 40n wyposażono w pięć wejść cyfrowych – optyczne, koaksjalne, Ethernet, wi-fi/Bluetooth/Apple AirPlay 2 oraz wspomniane HDMI ARC. Nie przewidziano USB-B do podłączenia komputera, ale jest USB-A dla dysków zewnętrznych – obsługuje formaty FAT32 i NTFS. Ponadto przewidziano dwa wejścia liniowe i phono MM, wejście do końcówki mocy (power amp in) i dwa wyjścia: z pętli magnetofonowej oraz sub out mono. Sygnał do głośników wyprowadzają pojedyncze terminale, przyjmujące dowolny rodzaj końcówek. Słuchawki można podłączyć do gniazda 6,35 mm (duży jack) na przedniej ściance. Do wyboru zaproponowano dwie wersje kolorystyczne: czarną i srebrno-złotą. Marantz Model 40n trafi do sprzedaży w marcu 2022.

Importer ustalił cenę na 12499 zł.