fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Yamaha CD-S303

news 122021 001

Yamaha sprawiła audiofilom wyjątkowo miłą niespodziankę. Nie dosyć, że wprowadziła nowy odtwarzacz CD, to jeszcze bardzo przyjaźnie go wyceniła.

CD-S303 to żadna technologia kosmiczna, ale nie o to chodzi. W czasach, kiedy niemal wszystkim się wydaje, że muzyka z serwisu streamingowego albo komputera to szczyt jakości, warto przypominać, że fizyczny nośnik odtworzony na porządnym systemie stereo może zabrzmieć o wiele bardziej muzykalnie i relaksująco. Najnowsza konstrukcja japońskiej wytwórni to delikatnie odświeżona wersja odtwarzacza CD-S300. Wykorzystuje bliźniaczo podobne rozwiązania, jak mechanizm z systemem Intelligent Digital Servo czy tryb Pure Direct, a zmieniły się drobiazgi, takie jak układ gniazd na tylnej ściance czy pilot. Ten ostatni ma teraz bardziej intuicyjny układ przycisków. CD-S303 czyta zarówno fabryczne krążki CD, jak i nagrywane CD-R/RW. Na przedniej ściance znalazło się złącze USB-A do odtwarzania plików z przenośnych pamięci. Obsługiwane formaty to: MP3, WMA, AAC, a także LPCM i FLAC. Pure Direct odłącza wyjście cyfrowe oraz wyświetlacz, co zmniejsza natężenie szumów z obwodów cyfrowych, które mogłyby niekorzystanie wpływać na jakość dźwięku.

Tryb można aktywować przyciskiem na przedniej ściance oraz na pilocie. Obwody wewnętrze dopracowano pod kątem skrócenia ścieżki sygnałowej do niezbędnego minimum. Podobnie jak w przypadku poprzednika, napęd umieszczono centralnie, co ma mechanicznie niwelować oddziałujące na niego wibracje. System Intelligent Digital Servo bazuje na DSP i został opracowany specjalnie do monitorowania procesu odtwarzania. Reguluje ustawienie soczewki lasera, a także prędkość obrotową, co ma kompensować niedoskonałości powierzchni odbijającej światło i prowadzić do dokładniejszego odczytania zawartości płyty. Zasilanie oparto na transformatorze, odseparowanym od obudowy przekładką tłumiącą. Sekcje zasilające wyświetlacz, silnik oraz obwody cyfrowe i analogowe zostały odizolowane, dzięki czemu emitowane przez nie zakłócenia elektromagnetyczne nie wpływają negatywnie na pracę pozostałych. Przetwornik c/a może pracować z granicznymi parametrami 24 bitów/192 kHz. Sygnał analogowy wyprowadza wyjście RCA, zaś cyfrowy – optyczne Toslink i koaksjalne RCA. W CD-S300 były ustawione jedne nad drugimi, teraz wszystkie są w jednej linii.

Yamaha CD-S303 jest produkowana w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej. Kosztuje 1699 zł.