fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Bowers & Wilkins Zeppelin

news112021 006


Bowers & Wilkins nie zasypia gruszek w popiele. Po dużej premierze serii 800 D4 Brytyjczycy zaprezentowali kolejną generację Zeppelina. To nieporównanie mniejszy ciężar gatunkowy, ale konstrukcja na tyle dopracowana, że warto się nad nią pochylić.


Pierwsze Zeppeliny Bowersa pojawiły się w roku 2007, a inspiracją dla ich opracowania był iPod firmy Apple. Dzisiaj iPodów już rzadko kto używa, dlatego najnowszy model dostosowano do zmieniających się zwyczajów użytkowników i coraz nowocześniejszej technologii transmisji dźwięku. Dla porządku dodajmy, że po drodze B&W wprowadzało jeszcze Zeppelina Air (2011) i Zeppelina Wireless (2015). Aktualna – czwarta – generacja z roku 2021 to po prostu Zeppelin. Ale jego konstrukcja już taka prosta nie jest.
Głośnik o charakterystycznym kształcie dawnego statku powietrznego jest układem stereofonicznym, z którym komunikacja odbywa się tylko w trybie bezprzewodowym. Nie przewidziano fizycznych wejść analogowych ani cyfrowych. Przewidziano natomiast możliwość połączenia z serwisami streamingowymi poprzez sieć wi-fi oraz możliwość przesyłania muzyki bezpośrednio z telefonu lub tabletu przy wykorzystaniu protokołów Apple AirPlay 2 oraz Bluetooth aptX Adaptive w trybie 24-bitowym.


Dźwięk reprodukuje pięć głośników rozmieszczonych z przodu i przykrytych elegancką tkaniną, dostępną w wykończeniu jasnoszarym albo czarnym. Za wysokie tony odpowiadają zamontowane skrajnie na bokach Zeppelina dwie 25-mm aluminiowe kopułki Decoupled Double Dome, przeniesione bezpośrednio z serii 600. Ich bardzo cienką i lekką aluminiową membranę otacza nieco grubszy pierścień z tego samego materiału. Rozwiązanie to ma na celu poprawę sztywności powierzchni drgającej i przeciwdziałanie zniekształceniom. Tuż obok zlokalizowano dwa 90-mm przetworniki średniotonowe z plecionymi membranami zawieszonymi na szczątkowych resorach z gąbki, zgodnie z firmową techniką FST. Nie są to membrany Continuum, ale ich pleciona struktura nawiązuje do tamtej konstrukcji. Bliskie sąsiedztwo tweeterów ma poprawiać jakość wrażeń przestrzennych.
Za bas odpowiada osadzony centralnie 15-cm woofer, tym razem na resorze, który umożliwia membranie pracę z rozsądnym wychyleniem.


Do zasilania wykorzystano pięć wzmacniaczy – cztery 40-watowe do mniejszych głośniczków i 80-W do woofera. Łączna moc zestawu wynosi 240 W. Pasma rozdziela elektroniczna zwrotnica, a nad prawidłowością pracy układu, komunikacją i łącznością ze wspomnianymi serwisami strumieniowymi oraz przenośnymi urządzeniami czuwa wydajny procesor cyfrowy. Nie przewidziano natomiast automatycznej kalibracji parametrów dźwięku, uwzględniającej akustykę pomieszczenia.
B&W zaznacza, że aktualny Zeppelin jest pierwszym kompatybilnym z transmisją hi-res. DAC i platforma obsłużą granicznie 24 bity/96 kHz (sam DAC nawet 192 kHz), choć w praktyce transmisja bezprzewodowa jest realizowana z maksymalną rozdzielczością 24 bitów/48 kHz. To i tak bardzo dużo jak na niewielki głośnik lifestyle’owy.
Zeppelin współpracuje z Tidalem, Dezeerem, Quobuzem i Spotify; obsługuje  Spotify Connect. B&W deklaruje, że wdroży obsługę Spotify Hi-Fi, kiedy (i o ile) zdecyduje się na nią samo Spotify. Dostosowanie do wymagań serwisu odbędzie się poprzez aktualizację oprogramowania. Poza streamingiem można słuchać radia internetowego i podcastów.


Zeppelin został pomyślany jako głośnik stereo, więc nie będzie możliwości sparowania go z drugim, tak żeby każdy pracował jako jeden kanał stereo. Na 2022 przewidziano natomiast dużą aktualizację, umożliwiającą pracę w bezprzewodowych konfiguracjach multiroom. Zeppeliny będą się komunikować ze sobą, ale także z wyższą serią Formation. Na bazie tych modeli będzie można nagłośnić więcej pomieszczeń w domu, nie ciągnąc przy tym dodatkowych kabli.
Sterowanie Zeppelinem będzie się odbywać poprzez firmową aplikację B&W, niewidoczne na pierwszy rzut okaz przyciski na obudowie, a także z wykorzystaniem technologii Amazon Alexa. Nie przewidziano natomiast osobnego pilota. Głośnik można postawić na dołączonej w komplecie podstawce albo zamontować na ścianie, dokupując specjalny wieszak.
Oficjalna premiera Zeppelina odbyła się 13 października 2021. Urządzenie trafi do sprzedaży w listopadzie 2021.

W Polsce ma kosztować 3899 zł.