fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

REL T/x

news052021 005

REL – brytyjski specjalista od subwooferów – odświeżył serię T. W zależności od potrzeb i zasobności portfela, system AV będzie można uzupełnić jednym z trzech modeli T/x.

Nowa odsłona serii T różni się od poprzedniczki wielkością obudów, wzmacniaczami i przetwornikami niskotonowymi, czyli praktycznie wszystkim, czym subwoofery mogą się różnić między sobą. Wizualnie łatwo ją odróżnić po lekko zaokrąglonych krawędziach; wcześniej skrzynki były kanciaste. Linię T/x tworzą obecnie: T/5x, T/7x i T/9x. Mają identyczne wzornictwo, woofery wykonane w tej samej technologii oraz wzmacniacze pracujące w klasie A/B. Różnią się parametrami technicznymi oraz osiągami. Najmniejszy T/5x powstał w oparciu o głośnik o średnicy 20 cm. Jego membranę wykonano z wytrzymałych włókien i usztywniono dużą nakładką przeciwpyłową z aluminium. Kosz jest stalowy, a zawieszenie i cewka umożliwiają pracę z dużym wychyleniem liniowym, co w przypadku relatywnie niewielkiego woofera staje się szczególnie istotne. Do zasilania wykorzystano wzmacniacz o mocy 125 W. Całość pracuje w zamkniętej obudowie o wymiarach 30,07/30/31,3 cm. W środku stawki ulokował się T/7x. Na przedniej ściance znów zamontowano relatywnie niewielki woofer o średnicy 20 cm, ale jego pracę wspomaga 25-cm membrana bierna, promieniująca w podłogę.

Wzmacniacz dysponuje mocą 200 W, a obudowa urosła do wymiarów 32/35,6/36,3 cm. Najwyższy w serii jest T/9x. Tutaj zarówno promieniujący do przodu głośnik aktywny, jak i umieszczony w dnie pasywny mają średnicę 25 cm. Wzmacniacz dysponuje mocą nominalną 300 W, a obudowa urosła do 34/37/39 cm. W efekcie T/9x schodzi najniżej. Pasmo przenoszenia zaczyna się od 27 Hz (-6 dB); dla porównania: w T/7x jest to 30 Hz, a w T/5x – 32 Hz. Wszystkie modele wyposażono w ten sam zestaw wejść: RCA liniowe, RCA LFE i wysokopoziomowe Speakon. Wszystkie też przystosowano do współpracy z opcjonalnym modułem bezprzewodowym Arrow. REL zapewnia, że jest to rozwiązanie autorskie, pracujące bez kompresji sygnału i tak szybkie, że dorównuje konwencjonalnemu podłączeniu kablem. Jeżeli w jednym systemie pracują dwa subwoofery, to jeden można podłączyć przewodowo, a drugi za pośrednictwem modułu Arrow, bez ryzyka wystąpienia opóźnień. Do wyboru przewidziano dwie wersje wykończenia: czarnym albo białym lakierem na wysoki połysk, nakładanym w pięciu warstwach. Nowe subwoofery REL T/x powinny już być dostępne w sprzedaży.

T/5x kosztuje 3690 zł, T/7x – 5290 zł, a T/9x – 6990 zł.