fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Focal Chora

news112019 009

Na wystawie High End 2019 w Monachium Focal… nawet się nie zająknął o nowej serii zestawów głośnikowych w przystępnych cenach. Dopiero jesienią Francuzi przesłali oficjalną informację prasową dotyczącą kolumn Chora.

Najnowsza seria Focala na razie składa się z monitora oraz dwóch kolumn wolnostojących. W 2020 mają się pojawić elementy umożliwiające rozbudowę stereo do kina domowego. Wszystkie aktualnie dostępne konstrukcje bazują na bardzo podobnych przetwornikach. Wysokie tony powierzono 20-mm odwróconej kopułce TNF z aluminiowo-magnezową membraną, zawieszeniem z pianki Poron oraz neodymowym magnesem. Delikatną membranę przed uszkodzeniem mechanicznym chroni ażurowa metalowa maskownica. Tony niskie i średnie odtwarzają zupełnie nowe, 16,5-cm głośniki z membranami Slatefiber. Swoją nazwę zawdzięczają zewnętrznej powierzchni, przypominającej łupek, oraz widocznym na niej włóknom. Od strony technicznej membrana Focala jest konstrukcją kanapkową, w której rdzeń z włókien węglowych został zatopiony pomiędzy warstwami materiału termoplastycznego. Włókna pochodzą z recyklingu. Nie są plecione, ale ich układ jest kierunkowy, co ma poprawiać sztywność i tłumienie wewnętrzne materiału. Wszystkie modele serii Chora to zestawy z obudową bas-refleks.

Zamontowano w nich pojedyncze terminale, a wylot tunelu umieszczono z przodu. Monitor 806 jest dwudrożną konstrukcją dwugłośnikową, przeznaczoną do nagłaśniania pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 20 m². Wysokie tony reprodukuje wspomniana 20-mm kopułka, a bas i średnicę – 16,5-cm stożek „łupkowy”. Do kompletu przewidziano opcjonalną podstawkę, delikatnie odchylającą monitor do tyłu w celu czasowego wyrównania obu przetworników. Mniejszą podłogówkę Chora 816 Focal określa jako idealną zarówno do stereo, jak i kina domowego. Poleca ją do nagłaśniania pomieszczeń o powierzchni do 30 m². Układ 2,5-drożny powstał w oparciu o dwa 16,5-cm stożki i 20-mm kopułkę. Wyrównanie czasowe przetworników poprawiają dołączane w wyposażeniu cokoły, które również odchylają kolumnę do tyłu. Chora 816 wygląda na w miarę przyjazną w aplikacji. Efektywność wynosi przyzwoite 89,5 dB, natomiast impedancja nominalna to mocno naciągane 8 omów (minimum przypada na 4 omy). Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 50 Hz – 28 kHz, a zalecana moc wzmacniacza: 40-200 W. Największa podłogówka Chora 826 to pełny układ trójdrożny ze zdublowanym wooferem.

Choć średnica głośników nisko- i średniotonowych wynosi 16,5 cm, to różnią się one nieco wyglądem i zapewne również gęstością i masą membran. Focal jest znany z tego, że mając w ręce wszystkie narzędzia i linie montażowe przetworników, optymalizuje każdy projekt pod kątem konkretnego zastosowania. Takie postępowanie pozwala lepiej dopasować właściwości drivera do powierzonego mu zakresu pasma. Umożliwia też budowanie prostszych zwrotnic, które nie muszą kompensować popełnionych wcześniej błędów. Podstawowe parametry wskazują, że największa Chora da wzmacniaczowi w kość. Co prawda efektywność to więcej niż przyzwoite 91 dB, ale impedancja może się okazać problematyczna. Focal podaje wprawdzie, że kolumny są 8-omowe, ale zaraz obok zaznacza, że minimum przypada na 2,9 oma. Osiem omów jest tu więc naciągane do granic możliwości i rozsądniej będzie traktować model 826 jak 4-omowy. Do zasilania Francuzi polecają wzmacniacze o mocy 40-250 W. Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 48 Hz – 28 kHz (+/- 3 dB). Chora 826 najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach powyżej 30 m². Wszystkie kolumny z nowej serii są dostępne w trzech wariantach wykończenia: jasnej okleinie z kremowym frontem; ciemnej okleinie z frontem szarym oraz w czarnym matowym lakierze z błyszczącym przodem. Do kompletu dodawane są maskownice, utrzymywane przez niewidoczne magnesy, a w przypadku konstrukcji wolnostojących – wspomniane cokoły, wykończone na czarno. Produkcja odbywa się we Francji. Focale Chora są już dostępne w Polsce.

Chora 806 kosztuje 2598 zł, Chora 816 – 5198 zł, a Chora 826 – 5998 zł, wszystko za parę.