HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Accuphase E-650

news052018 011

Accuphase opracował piątą generację zintegrowanego wzmacniacza w klasie A. Jak to zwykle bywa w przypadku tego japońskiego specjalisty, E-650 zajmuje w katalogu najwyższą pozycję pomimo najniższej mocy nominalnej.

Chociaż z tą mocą to nie do końca prawda. W przeciwieństwie do japońskich producentów amplitunerów AV, Accuphase pozostaje w tym względzie nawet nie tyle konserwatywny, co wręcz nieśmiały. Przez lata słabiutkie, zaledwie 30-watowe wzmacniacze pokazywały w pomiarach moc niemal dwukrotnie wyższą i radziły sobie z wysterowaniem wymagających kolumn. Doświadczenie pokazuje, że są o wiele wydajniejsze, niż można by przypuszczać na podstawie tabeli danych technicznych i potrafią sprawić użytkownikowi wiele miłych niespodzianek. Historia zintegrowanych Accuphase’ów w klasie A rozpoczęła się w roku 2002, kiedy to pojawił się model E-530. Został on zastąpiony przez E-550, ten zaś znalazł godnego następcę w E-560. W roku 2013 wprowadzono E-600, który po pięciu latach ustępuje miejsca piątej generacji topowej integry: E-650. Zmiany w wyglądzie są kosmetyczne. Drobny lifting przedniego panelu nawiązuje do wzornictwa urządzeń wprowadzonych na 40-lecie japońskiej wytwórni. Wymiary E-650 i E-600 są identyczne, choć nieco wzrosła masa nowego modelu. Konstrukcja quasi-dual-mono jest zasilana ze wspólnego dla obu kanałów transforatora toroidalnego, umieszczonego pośrodku obudowy. Napięcie filtrują dwa kondensatory elektrolityczne o pojemności 50000 μF każdy, zaprojektowane specjalnie do tego modelu. Do regulacji głośności wykorzystano układ Balanced AAVA, zbliżony do montowanego we flagowym przedwzmacniaczu C-3850. E-650 jest pierwszą integrą, w której go użyto. Podobnie jak w przypadku wspomnianego preampu, tworzą go dwa moduły na kanał w konfiguracji w pełni symetrycznej. Tak jak wcześniejsze generacje, E-650 dysponuje niewielką mocą 30 W przy obciążeniu 8 Ω, 60 W/4 Ω i 120 W/ /2 Ω.

 

news052018 012

Maksymalnie w ostatnim przypadku uzyskuje 190 W, co jest wartością o 19 % wyższą niż w E-600. Wynik uzyskano dzięki poprawkom w zasilaczu oraz stopniu końcowym. O 3,5 dB obniżono poziom szumów własnych, a współczynnik tłumienia wzrósł do 800 (500 w przypadku E-600). Co ciekawe, wartość ta jest znów podawana bardzo konserwatywnie na potrzeby danych katalogowych. W rzeczywistości może to być nawet 1200. Rezultat ten osiągnięto m.in. dzięki zastosowaniu zbalansowanego sprzężenia zwrotnego Remote Sensing, które pobiera sygnał bezpośrednio przy zaciskach głośnikowych. E-650 to pierwsza integra Accuphase’a wyposażona w ten układ, wykorzystany najpierw w najnowszych końcówkach mocy. Wysoki współczynnik tłumienia uzyskano także dzięki usprawnieniom w topologii stopnia końcowego oraz użyciu tranzystorów MOS-FET i cewek nawijanych grubym płaskim drutem w układzie ochronnym wyjścia. Cechują się one bardzo krótką ścieżką sygnału oraz impedancją obniżoną do 1,6 mΩ (w E-600 było to 2,6 mΩ). Niejako przy okazji, zmiany spowodowały spadek zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych.

E-650 został wyposażony w wysokiej klasy wzmacniacz słuchawkowy, zbudowany z elementów dyskretnych. Tutaj poprawa w stosunku do E-600 jest największa: moc wyjściowa wzrosła dwukrotnie, a szumy spadły o połowę. W wersji podstawowej Accuphase E-650 jest zdalnie sterowanym wzmacniaczem liniowym z siedmioma wejściami: dwoma XLR-ami i pięcioma RCA. Do tego dochodzi pętla magnetofonowa (RCA) oraz pre-out/main in (XLR/ /RCA). Zależnie od źródła sygnału, z którego korzystamy, obsadzenie pinów wejść XLR można zmienić przyciskiem na przedniej ściance. Do zmiany obsadzenia XLR-ów main-in służy przełącznik z tyłu. Możliwości wzmacniacza można rozszerzyć, dokupując opcjonalne karty. DAC-50 to przetwornik c/a, zaś AD-50 – przedwzmacniacz korekcyjny do gramofonu z wkładką MM albo MC. Nie trzeba ich zamawiać od razu. Na tylnej ściance pozostawiono wolne miejsca. Po zakupie wystarczy zdjąć zaślepkę i wsunąć kartę w przewidziane dla niej miejsce. Accuphase E-650 powinien już być dostępny w Polsce.

Dystrybutor ustalił cenę na 46900 zł.