fbpx

HFM

artykulylista3

 

Wyróżnienia roku - monitory

wyroznienie2020Wyróżnienia roku - monitory

047 079 Hifi 01 2020 0025Sonus Faber
Electa Amator III
test: 11/2019,
cena: 43998 zł


Sonus Faber osiągnął mistrzostwo w łączeniu audiofilskiego rzemiosła ze sztuką. Dowódł tego po raz kolejny, odnawiając jeden z swoich legendarnych modeli – Electę Amator. Trzecie wcielenie monitora hołduje po części tradycyjnym założeniom konstrukcyjnym, jednak łączy je z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i odświeżonym wzornictwem. Zastosowano nowy, 18-cm przetwornik nisko-średniotonowy z celulozową membraną, a także flagowy tweeter z membraną sferyczno-pierścieniową i mechanicznym tłumikiem drgań jej wierzchołka. Drewniane obicie skrzynek urozmaicono marmurem Carrara i mosiężnymi listwami. Opis brzmienia tych monitorów okazuje się bardzo trudny. Po pierwsze, ich bajeczna muzykalność czyni z odsłuchu przeżycie tak emocjonalne, że nie ma mowy o obiektywizmie. Po drugie, wyjątkowości tego przeżycia nie sposób oddać zwykłą prozą. Dyskretne ocieplenie średnicy i zaokrąglenie konturów, czystość i oszałamiająca stereofonia składają się na audiofilskie dzieło sztuki.

047 079 Hifi 01 2020 0026Falcon Acosustics
BBC LS3/5a
test: 5/2019,
cena: 11990 zł


Zaprojektowanie i wyprodukowanie monitorów LS3/5a dla rozgłośni BBC było inicjatywą rządową, zatwierdzoną przez brytyjski parlament. Koszt oszacowano na 100000 funtów. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku była to kwota niemała (równowartość 20 sportowych jaguarów), ale adekwatna do wyzwania rzuconego konstruktorom. BBC słynęło z jakości transmisji i potrzebowało monitora, który w trudnych warunkach (również w wozach transmisyjnych) zapewniłby powtarzalny, najlepszy do osiągnięcia odsłuch kameralnych składów i wokali. Udało się i do dzisiaj w tych „konkurencjach” LS3/5a stanowi wzorzec. Miniaturki produkowało kilka firm, między innymi Spendor, KEF, Harbeth i Rogers. W latach 90. XX wieku skończyły się zapasy oryginalnych głośników B110 i T27 i wszystkie LS3/5a były już tylko ewolucją. Odbudowy oryginału podjął się dopiero Malcolm Jones, chyba jedyny człowiek, któremu mogło się to udać. Jeszcze w 1972 roku, na zlecenie BBC, odtworzył projekt monitora. Zachował też przetworniki. Dysponował więc planami, a także zapleczem technicznym, umożliwiającym produkcję. Zmartwychwstanie monitorów kosztowało mnóstwo pracy i poszukiwań oryginalnych elementów, ale efekt jest tego wart. Falcon LS3/5a to ten sam monitor – wehikuł czasu, przenoszący nas do innego świata. Jak gra? Jak nic innego na świecie. Na rynku nadal są kopie LS3/5a. Tutaj macie oryginał.

 

 

047 079 Hifi 01 2020 0028Phonar
Veritas m2 Style
test: 11/2019,
cena: 2490 zł


W potocznej opinii Niemcy nie należą do specjalnie muzykalnych nacji. Co innego Włosi… Patrząc na niemiecki rynek hi-fi, można jednak zauważyć mnóstwo mniejszych i większych producentów wysokiej jakości sprzętu grającego. Jednym z nich jest Phonar. Ulokowana tuż przy duńskiej granicy firma przez blisko 35 lat zachowała rodzinny charakter. Obecnie pracuje w niej 15 osób, co skłania do postrzegania jej jako typowego producenta audiofilskiej biżuterii. I o ile jakość wykonania może być solą w oku wielu konkurentów, to ceny gotowych kolumn stanowią groźną alternatywę dla wschodnioazjatyckiej masówki. Monitory Veritas m2 Style są najtańszymi zestawami Phonara, jednak takiej klasy wykonania oraz podzespołów praktycznie się nie spotyka na tym poziomie cenowym. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w brzmieniu. Środek ciężkości został przesunięty w stronę wysokich tonów i w tych rejonach małe m2 Style poruszają się z ogromną swobodą. Czysta, naturalna średnica i punktualne niskie tony dopełniają obraz brzmieniowy, a jego prawdziwą ozdobą jest stereofonia. Pod tym względem niemieckim monitorom trudno znaleźć konkurenta w zbliżonej cenie. Jeżeli więc dysponujecie ograniczonym budżetem, a Waszym priorytetem nie jest dudniące basiszcze, to Veritas m2 Style powinny sobie zaskarbić waszą sympatię.

 
Źródło: HFM 01/2020 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze  

0 #1 Tomasz1988 2020-04-17 10:55
Sonus faber legendarny dźwięk jedne z naprawdę kilku monitorów odtwatzajacych dźwięk najbliższy prawdzie ...wspaniała marka i najlepsze kolumny świata za czasów wybitnego Franco Serblina ...
Cytować | Zgłoś administratorowi