fbpx

HFM

artykulylista3

 

PSB Image B6

15-51 05 2013 PBSImageB6 01PSB jest obecna w Polsce od kilkunastu lat. Specjalizuje się w produkcji kolumn.

Wprawdzie niedawno do oferty dołączyły udane słuchawki, ale to nie zmienia postaci rzeczy. Firmy „głośnikowe” ostatnio często romansują z tym segmentem (Focal, B&W) ze względu na ogromny popyt, ale kolumny i tak będą dominować w ich katalogach. Są potrzebne bez względu na to, jak zmienia się świat.


PSB nadal ma siedzibę w Kanadzie. Tam powstają projekty, ale produkcję przeniesiono do Chin. Tylko czekać, jak zajdą tam zmiany cywilizacyjne (czytaj: wzrosną dochody pracowników), a wówczas montownie zaczną rosnąć w Afryce.
Do jakości wykonania miniaturek PSB trudno mieć zastrzeżenia. Wprawdzie znajdą się kolumny ładniejsze i wykończone lepszą folią, ale Image B6 to już średniej wielkości monitor w cenie, w której forniry są rzadsze od czterolistnej koniczyny. Seria Image składa się z dwóch podłogówek T (Tower), dwóch monitorów B (Bookshelf) i dwóch głośników centralnych. A więc kino domowe? I tak, i nie, bo PSB swoje monitory określa jako „głośniki wielofunkcyjne”.

Budowa
B6 to typowy, dwudrożny bas-refleks wentylowany z tyłu. Można go postawić na półce lub podstawkach, pamiętając o odległości od tylnej ściany. W przypadku PSB dałbym więcej luzu niż w mniejszych konstrukcjach; przynajmniej 30 cm.

To pozwoli uzyskać lepszą przejrzystość, przestrzeń i bardziej konturowy bas.
Obudowy wykonano z płyt MDF. Są one delikatnie zaokrąglone przy krawędziach. Przednia ścianka też jest wyoblona, co ma zapewne eliminować załamania fal na kantach. Szkoda tylko, że frontu nie zrobiono z MDF-u, bo na pewno prezentowałby się bardziej elegancko niż plastikowy odlew.
Kopułkę o średnicy 25 mm wykonano z tytanu (ulubiony materiał Kanadyjczyków, Paradigm też go stosuje) i wyposażono w niewielki, ale silny magnes neodymowy oraz cewkę chłodzoną ferrofluidem. Nisko-średniotonowiec jest już całkiem spory (16,5 cm), ma mlecznożółtą membranę polipropylenową z wypełnieniem ceramicznym, zawieszoną na gumowym resorze. W centrum znalazł się korektor fazy. Gniazda są podwójne i złocone.
PSB zwraca uwagę wysoką skutecznością (90 dB) i wyrównanym przebiegiem impedancji (nominalna 8 omów, minimalna 4 omy). Dzięki temu kolumny nie sprawią problemu słabszym wzmacniaczom i powinny bez trudu osiągać wysokie poziomy głośności. Są także wytrzymałe na wysoką moc. Górną granicę producent określa na 150 W. Cena, w porównaniu do konkurencji – uczciwa. Bez rewelacji i bez zdzierstwa.

 

15-51 05 2013 PBSImageB6 02     15-51 05 2013 PBSImageB6 03     15-51 05 2013 PBSImageB6 04

Brzmienie
B6 to spore monitory i tak właśnie starają się grać. Wyraźnie akcentują bas. Serwują więcej niskich częstotliwości niż Epos, a nawet JBL. Z tym, że JBL stawiał na dynamikę i ruchliwość, a PSB bardziej na masę.
Uderzenia stopy w Dream Theater czy klawiszowy groove w Massive Attack są całkiem przekonujące i chyba amerykańskie głośniki możemy zaliczyć do grupy, która ma wywołać u słuchacza zaskoczenie. Tworzenie masywnej podstawy wychodzi im bez napinania się. Co więcej, nie potrzebują do tego koniecznie bliskości tylnej ściany. Nawet w wolnej przestrzeni trafiają się momenty, w których rodzi się podejrzenie, że gdzieś w kącie ukryto mały subwooferek. No, może trochę przesadziłem, ale miłośnicy mocnego grania dysponujący małymi pokojami powinni być zadowoleni.
Niestety, jest coś za coś. Ten dół nie jest tak barwny i kontrolowany jak w Eposach. Zdarza mu się popadać w jednostajność. Ale na mocną czwórkę zasługuje.
Po przeciwnej stronie odzywa się lekko wyeksponowana góra. Nie tak, jak w BX1 czy JBL-ach, ale towarzyszy nagraniom stale i zdecydowanie. Średnica jest natomiast skierowana lekko w stronę basu. Jest przez to cięższa, niż w większości urządzeń z tego testu, ale tak miało być. Monitor brzmi przez to masywnie; chciałoby się powiedzieć: poważnie.
Sposób kształtowania dynamiki także wpisuje się w ten kanon – raczej koncentrujemy się na płaszczyznach niż kontrastach, ale kiedy przyjdzie zagrać głośno, PSB zrobią to bez wahania. Można przy nich nawet zorganizować prywatkę, bez obaw o zdrowie przetworników. Taneczne pulsowanie w basie na pewno ożywi atmosferę.
PSB budują przestrzeń, którą na tle konkurencji można ocenić jako „dobrą średnią”. Skupiają się na pierwszym planie i tam dzieje się najwięcej.

Reklama

Konkluzja
Image B6 to propozycja dla osób słuchających rocka, najchętniej koncertowego. Mają podobne zalety jak JBL-e ES 30, choć starają się je połączyć z większym wyważeniem. Dobry głośnik na początek.

15-51 05 2013 PBSImageB6 T

Autor: Maciej Stryjecki
Źródło: HFiM 05/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF