HFM

artykulylista3

 

Argentum GCG-10/4E Gold

35-43 04-2013 ArgentumGCG-10Firma z Nowego Sącza zajmuje się produkcją kabli z jedynie, jej zdaniem, słusznego materiału, czyli srebra.

W katalogu znajdziemy 8 interkonektów, 8 modeli głośnikowych, 8 sieciówek oraz 3 kable cyfrowe. Na życzenie wykonuje się okablowanie wewnętrzne do sprzętu, kable słuchawkowe i zworki do podwójnych gniazd w kolumnach.


GCG-10/4E Gold to jeden z najdroższych modeli w ofercie. Wyżej w firmowej hierarchii stoi tylko GCG-12,5/3/4E Gold Euphoria.
Technologia produkcji srebrnych drutów jest tak skomplikowana, że trzeba by jej poświęcić osobny artykuł. Wystarczy wspomnieć, że kabel przyjeżdża do nas w towarzystwie akcesoriów w formie klipsów z wkrętami uziemiającymi, próbnika elektrycznego, centymetrowego odcinka przewodu i całych ton dokumentów, wśród których znajdziemy certyfikat potwierdzający czystość srebra, wydany przez Obwodowy Urząd Probierczy w Krakowie.
Kabel ma konstrukcję symetryczną, składającą się z czterech żył przewodników w układzie czterech gwiazd, z czego każdą żyłę tworzy 31 polerowanych drutów srebrnych o czystości 99,999 %. Izolacją dla wiązki przewodzącej są teflon i przestrzeń powietrzna.
Z tulejek rozdzielających, oprócz dwóch przewodów, wychodzi trzeci, wykonany z miedzianej plecionki pokrytej galwanicznie złotem. Służy on do wyrównania potencjałów ekranowania z obudową wzmacniacza. Całość pokrywa skórzana taśma ze złotą lamelą. Masa kabla w połączeniu z widocznym przekrojem dają do zrozumienia, że materiału nie żałowano.

Brzmienie
Większość kabli Argentum nie ukrywa swego srebrnego charakteru, ale ten zachowuje się bardzo kulturalnie. Owszem, wysokie tony są szczegółowe, a brzmienie dynamiczne i szybkie, ale nie zaobserwowałem efektu odchudzenia niskich tonów ani przejaskrawienia detali.

GCG-10/4E Gold dysponuje odpowiednią głębią, a bas w jego wydaniu wcale nie jest lekki czy pozbawiony wypełnienia.
Temperatura barw jest raczej neutralna, z lekką tendencją do schładzania. Najbardziej spodobała mi się jednak czytelność w zakresie średnich i wysokich tonów, a także swoboda generowania obrazu stereo.

 

Reklama

Konkluzja
Dojrzały kabel do neutralnych lub zbyt ciepłych systemów.

35-43 04-2013 ArgentumGCG-10 T

Autor: Tomasz Karasiński
Źródło: HFiM 04/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF