HFM

artykulylista3

 

Zu Audio Libtec

43-53 02 2010 ZuAudioLibtecZu Audio to nowość na naszym rynku. Amerykańska firma oferuje głównie kolumny, kable i wkładki gramofonowe, a reklamuje się hasłem: „rewolucja w hi-fi”.

Cóż, w rewolucje w hi-fi nie wierzę, ale ciekawe nowości zawsze chętnie wypróbuję.
W katalogu Zu Audio znajdziemy cztery modele kabli głośnikowych, z czego do testu dystrybutor dostarczył dwa najdroższe. Z materiałów informacyjnych dowiemy się, że Libtec jest lekko okrojoną wersją flagowego Ibisa.
Konstrukcja opiera się na tej samej firmowej geometrii B3. Zu Audio utrzymuje, że jest to konstrukcja, jakiej nikt nigdy nie stosował. Lity drut, taśma, przewód licowy, warkocz, gwiazda, układ współosiowy – nic z tych rzeczy. Ale oczywiście nie dowiemy się, jak dokładnie jest zbudowany kabel. Wiadomo natomiast, że przewodniki wykonano z mieszanki miedzi i srebra.
Producent twierdzi, że specjalna geometria czyni Libteca odpornym na zakłócenia elektromagnetyczne. Ma on też obniżać szum całego systemu, w konsekwencji ujawniając więcej cichych sygnałów, które wcześniej były przez ów szum maskowane.


Z zewnątrz Libtec nie wygląda imponująco, ale Zu Audio ma na to odpowiedź: jeśli cenę kabli ma uzasadniać grubość porównywalna z wężem gaśniczym, szukajcie gdzie indziej. Na stronie internetowej znajdziemy też dokładne wskazówki dotyczące wygrzewania. Zalecane jest dużo głośnej, gęstej muzyki. Ciężki rock, duże składy, potężna symfonika – to, zdaniem producenta, najlepiej rozrusza nowe przewody.

Reklama

Brzmienie
Zastanawiałem się, czy Zu Audio to rzeczywiście coś ciekawego, czy tylko firma bazująca na chwytliwych hasłach. Odsłuch rozwiał wątpliwości. Początkowo zwróciłem uwagę na szybkość reakcji i przejrzystość, ale później doszedłem do wniosku, że Libtec zgrabnie łączy przeciwieństwa. Jest szybki, dynamiczny i ma znakomicie napowietrzoną przestrzeń, ale dźwięk nie jest odchudzony, a wokale potrafią zabrzmieć urzekająco, z odpowiednią dozą naturalnego ciepła. Tylko góra jest troszkę za sucha. Gdyby nie to, mielibyśmy kabel bliski ideału.

43-53 02 2010 ZuAudioLibtec T

Autor: Tomasz Karasiński
Zdjęcia: Tomasz Karasiński
Źródło: HFiM 02/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF