HFM

Hi-Fi i Muzyka - 04/2019 (250)

okl I Hifi 04 2019aa

Hi-Fi i Muzyka - 04/2019 (250)

Już w sprzedaży

 

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

4 Nowości

 

12 Hi-end: Żwawy i mocny – wzmacniacz Parasound HINT 6

Właścicielem Parasounda jest Richard Schram, zaś autorem większości projektów John Curl. Zdolny konstruktor współpracuje z firmą od 1989 roku. Dzięki gromadzonym przez lata doświadczeniom wie, jak działają różne komponenty i jak wpływają na brzmienie. Wie też, że wcale nie muszą być najdroższe, aby zapewnić pożądane rezultaty.

 

20 Czterdziestolatek, czyli w samo sedno – zestaw stereo Marantz KI Ruby

Rok 1979 to był rok! W Polsce rozpoczął się „zimą stulecia”, która jeszcze dziś jest wspominana na równi z biblijnym potopem. Jakby mało było klęsk, 15 lutego doszło do tragicznego wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie PKO.

 

30 Hi-end: Na półwiecze – wzmacniacz zintegrowany Cambridge Audio Edge A

Idea hucznego obchodzenia okrągłych rocznic w branży hi-fi przybrała ostatnio na sile. Specjalnie policzyłem – wśród ostatnich sześciu testowanych przeze mnie urządzeń, połowę przygotowano z okazji urodzin.

 

36 Hi-end: Śniadanie mistrzów – wzmacniacz Copland CTA 408

Dwadzieścia lat temu śledziłem nowinki z rynku hi-fi. Ekscytowałem się kolejnymi firmami i ich nowatorskimi pomysłami. Tak się jednak porobiło, że dzisiaj największym szacunkiem darzę producentów, którzy spokojnie robią swoje i, bez względu na przemijające mody, konsekwentnie realizują te same cele, które postawili sobie na początku drogi. A równocześnie nie stoją w miejscu.

 

44 Hi-end: Kremowa siła – kolumny Focal Kanta No. 3

W terminologii wojskowej istnieje określenie, które przyprawia purystów językowych o palpitacje: „rozwijać powodzenie”. Opisuje się nim sytuację, w której niewielki sukces taktyczny, odniesiony na niewielkim odcinku, rozrasta się do sukcesu strategicznego na wielką skalę. Jak by nie patrzeć, Focal właśnie rozwinął powodzenie.

 

52 Hi-end: Powróćmy jak za dawnych lat – kolumny JBL S4700

JBL to współczesne wcielenie doktora Jekylla i pana Hyde’a. Za dnia firma tworzy nowoczesne, designerskie systemy grające, skierowane głównie do młodych odbiorców. Nocą, zapewne po wypiciu magicznego eliksiru, montuje gigantyczne zespoły głośnikowe, żywcem wyjęte z lat siedemdziesiątych XX wieku.

 

58 Hi-end: Podróżnik w czasie – przedwzmacniacz gramofonowy Air Tight ATE-3011

Nazwa Air Tight kojarzy mi się ze szczególnie dopracowanymi manufakturowymi urządzeniami klasy hi-end. Nieczęsto dane mi było słuchać ich we własnym systemie. Przedwzmacniacz korekcyjny ATE-3011 przybył do mnie skrycie – pieczołowicie zawinięty i przyciskany do męskiej piersi dystrybutora; prawie przemycony przed rynkową premierą. Witaj, podróżniku.Muzyka

 

69 Mark Hollis z Talk Talk – pożegnanie

Mark Hollis był najbardziej znanym członkiem zespołu Talk Talk. Wiadomość o jego śmierci pogrążyła w smutku fanów dźwięków niebanalnych.

 

70 Pocztówki znad krawędzi – Tomasz Stańko – sylwetki

Nie pamiętam już, czy to był 1981, czy 1982 rok. Nie pamiętam dobrze składu zespołu. Na fortepianie grał chyba Sławomir Kulpowicz, na kontrabasie Witold Szczurek (dziś Rek). Na perkusji, zdaje się, Czesław Bartkowski. To nie miało wtedy dla mnie znaczenia – liczył się tylko On. 74 Wielcy producenci – Trevor Horn – sylwetki Częstokroć słyszymy o producentach muzycznych. Czy jednak wiemy, jaką odgrywają rolę? Przecież producent producentowi nierówny. Niektórzy czasem tylko wpadają do studia i mówią: „skasujcie te klawisze, a tu wstawcie sampel z trąbką”.

 

78 Księżyc na adapterze – muzyka i film

Film „Kochankowie z Księżyca” („Moonrise Kingdom”, 2012) Wesa Andersona kończy się dedykacją „Dla Juman”. To żona reżysera, pochodząca z Libanu, wykształcona w Anglii ilustratorka, kostiumograf, pisarka.

 

82 Do góry nogami – Ariana Grande – sylwetki

„Najlepsza nagrywająca artystka na świecie!” – powiedział o niej brytyjski aktor i prezenter telewizyjny James Corden. Jej piąty album tuż po premierze wskoczył na szczyt listy przebojów „Billboard 200” i zdetronizował rapera A Boogie Wit da Hoodie z płytą „Hoodie SZN”. Podobny los spotkał innych popularnych w Stanach hip-hopowców

86 Recenzje – klasyka
87 Recenzje – pop-rock
88 Recenzje – winyl