HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wzmak nowa-stara idea 2014/12/10 03:59 #420658

Sprawa jest następująca:
Na moim biurku leży pająk... Co ma być w niedalekiej przyszłości wzmacniaczem słuchawkowym, albo nawet i głośnikowym małej mocy. Zamysł był prosty: Tanie, łatwo dostępne elementy, i jak najmniej ich, wierne przenoszenie sygnału, bez żadnych magicznych ulepszeń. Pogrzebałem nieco w necie i wynalazłem coś co nazywają wzmacniaczem klasy A, bez sprzężenia, ze wzmocnieniem jedynie prądowym. Jak się okazuje, napięcie z chipu D/A jest wystarczające dla typowych słuchawek 32 ohm, tylko prądu jest za mało. Więc się zabrałem za symulację tego i owego, a także rzeczywistą konstrukcję prototypu i jego modyfikację. Po uruchomieniu oniemiałem, dźwięk wydobywający się ze słuchawek przerósł moje wyobrażenie, tyle szczegółów, przestrzeni, można się normalnie zatracić w muzyce, jakbym od nowa jej słuchał. :)
Symulacja pokazuje niemal płaskie pasmo przenoszenia od 20Hz do 1MHz, brak widocznych zniekształceń, szum niesłyszalny, słyszalne za to buczenie (ta sprawa jest na później, lipne zasilanie). Wydajność prądowa do 1A w całym pasmie, więc membrany słuchawek powinny być porządnie kontrolowane. Dodam jeszcze, że wzmacniacz podłączyłem bezpośrednio do chipa przetwornika, tylko przez opornik, aby zabezpieczyć wyjście przed pojemnością wejściową wzmacniacza (możliwe że jest zbędny). Pominięcie filtra jest przemyślane, wzmacniacz będzie przepuszczał sygnał wraz z szerokim widmem zakłóceń z przetwornika, a dopiero membrany słuchawek same je wytłumią nie zamazując przy tym mikrodynamiki. I tak chyba to zadziałało w realu, nie wiem na pewno... jestem tylko amatorem. :)
Mój problem polega na tym, że nie wiem, czy to co zrobiłem jest wyjątkowe, czy może sprzęt którego słuchałem dotąd jest słaby. :)
Poniżej schemat i pytanie do znających się bardziej, czy to może grać aż tak dobrze?

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmak nowa-stara idea 2014/12/11 06:07 #420674

Ciekawe. Jak to masz obecnie zmontowane? Jakieś zdjątko byłoby mile widziane.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmak nowa-stara idea 2014/12/11 18:10 #420675

Na razie jest to wersja powiedzmy startowa mono, nie wygląda zachęcająco. Biorę się właśnie za projekt płytki, i jeszcze parę innych drobiazgów zostało, jak zasilanie i autoregulacja. Finalnie układ będzie odrobinę bardziej rozbudowany. :)

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmak nowa-stara idea 2014/12/11 18:44 #420676

Nie jest to odkrycie Ameryki, niemniej jednak może być z tego przyzwoity wzmak. Pokombinuj nad redukcją zakłóceń z zasilania oraz z zewnątrz. Jeśli dopracujesz szczegóły to kto wie, może zamówię od Ciebie egzemplarz? :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmak nowa-stara idea 2014/12/16 03:32 #420793

Mój mini hajend prawie gotowy ;) Jeszcze tylko wydrukować płytkę i zalutować, mam nadzieję nic nie wybuchnie :) Dla zainteresowanych zdjęcie projektu. Wszelkie uwagi wskazówki mile widziane.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmak nowa-stara idea 2014/12/30 02:42 #421256

Obecnie tak to wygląda, i nawet działa :) wreszcie stereo. Poniżej kilka fotek i pomiarów.
THD przy różnych mocach i obciążeniach:
32 Ohm 1mW - 0.07%, 10mW - 0.2%, 50mW - 0.5%
16 Ohm 1mW - 0.1%, 10mW - 0.3%, 50mW - 0.7%
4 Ohm 20mW - 1%
Prąd spoczynkowy - 500mA. Pobór mocy ciągły ok. 7W, niemal wszystko idzie w ciepło:)
Zniekształcenia niskie nie są, ale i tak gra niesamowicie szczegółowo, precyzyjnie i z potężnym wykopem. Szumy zakłócenia niesłyszalne. Mam dla porównania wzmacniacz na TPA6120A2. Pomimo kosmicznych parametrów, dźwięk jest jakiś taki zgaszony, a w tym jakby wszystko się paliło dookoła, tyle się dzieje :)

mkapinski napisał: Jeśli dopracujesz szczegóły to kto wie, może zamówię od Ciebie egzemplarz? :P


Niestety mam na razie tylko jedną sztukę, i to bez obudowy. Wykonaną w zasadzie ręcznie, metodami amatorskimi. Nie wiem ile mogłoby kosztować zrobienie tego bardziej w standardzie fabrycznym. Na prototyp płytkę "trawiłem" frezarką :) Dość trudno ją polutować.





Prostokąt 100KHz na wejściu



Prostokąt 100KHz na wyjściu, obciążenie: opornik 15 Ohm + równolegle kondensator 1n



TPA



Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmak nowa-stara idea 2015/01/14 10:55 #421980

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar
  • Gość
  • Gość
Jedno mnie ciekawi, że autor tematu lubi jakość na słuchawkach nawet przy bardzo małej mocy i to świadczy że ma cel usłyszenia czegoś czymś prostym i aby w ogóle było to nawet dobrze słychać.

Ale przecież wzmacniacze słuchawkowe powinno się robić precyzyjnie, bo i tak są to proste rzeczy i na dodatek do tego dobrze służą precyzyjne VMOSFET, odporniejsze na zły wpływ wyższej temperatury.
Podałem przykład takiego prostego i najbardziej precyzyjnego ze wszystkich wzmacniaczy, właściwie dobrego nawet do studia nagrań i do magnetofonów studyjnych na taśmy, oczywiście jest to goły moduł(jak jeden tranzystor co się dobrze steruje i niema zniekształceń) do układanek i sprzężeń zwrotnych.
Aby z takiego wzmacniacza usłyszeć normalną i niską barwę dźwięku to należy zrobić odczep na rezystorze drenu np. Rd1=5R i dopiero z tego rezystora można zasilać duże słuchawki KOSSa Ro=100-110R lub z całej wartości rezystancji drenu bezpośrednio obciążyć i zastosować polskie słuchawki Ro=600R lub podobnie zasilić słuchawki KOSS szeregowym rezystorem np.470R -jedynie takim czymś samemu można uczyć się odbioru muzyki klasycznej.

Pudełko na taką moc cieplną potrzebne jest jak rysunku, ale radiatory powinny być jednakowo po obydwu stronach, a na dodatek VMOSFET można podpiłować i przylutować do blaszki miedzianej, aby łatwiej było oddawać moc cieplną i od tego też zależy jakość, bo precyzyjne VMOSFET VN10KM i SK9155 mają zniekształcenia liniowe na krańcach dynamiki prądowej(400mApp) jedynie 0.03%, a ich zniekształcenia harmoniczne są jeszcze o wiele mniejsze.
Tranzystory BC313 bywają brylantowo czyste na rezystancji kolektora Rc=100R i przy prądzie Ic=45mA i mają różną czystą dynamikę prądową 20mApp--40mApp, ale jest to wysoka jakość wzmocnienie tego tranzystora bywa b=65---80 i jak są takie to mają jakość, bo specjalnie są robione takiej selekcji i tylko je trzeba szukać wśród tranzystorów z złotego koloru i nóżkami i wskazane ze znakiem jakości (1).
Rezystor w źródle R=0.68R można zmieniać do wartości R=1.38R, a aby zgadzały się prądy Id=420mA i Ic=45mA to należy dobrać typ VMOSFET (przeważnie są takie od razu dobre i najlepszej selekcji Usg=4.5V) lub nieznacznie zmieniać rezystancję R=100R.

Dopiero to ma najwyższe parametry jakie są w ogóle możliwe, jeśli zastosuje się ekrany wewnętrzne i precyzyjne zasilanie na węzłach prądowo_napięciowych -znaczy to że najdroższe firmy nic lepszego mogą zrobić.
Ciekawe, bo tą jakością i na uzdolnionym odtwarzaczu CD słyszy się tło, czyli 'duchy' co celowo się zachowują i szepczą co do utworu muzycznego i taki delikatny przekaz tła jest tylko możliwy do odbioru najwyższą jakością, jak napisałem oczywiście robią to w studio, bo normalnie tego jest nie słychać.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

Wzmak nowa-stara idea 2015/01/14 19:59 #421995

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar
  • Gość
  • Gość
Pomyślcie, że informacja o VMOSFET VN10KM jest z początku lat osiemdziesiątych, a obecna informacja ukrywa te tranzystory mówiąc że są to FET tranzystory i na dodatek podana ich mała moc ukrywa je przed ich właściwym zastosowaniem.
Dlatego dobre rzeczy są jakoś ludziom ukrywane, aby o nich nie wiedzieli i nawet przez długie lata kosztują grosze.
Może wszystko jakoś się ukrywa ludziom i wszyscy do tego są ogłupieni i podobnie się zachowują, czyli cenzurowana audio technika to jest nic takiego dobrego, ale nawet coś nieuczciwe i podłe.
Przypomina to turecki handel: VN10KM sprzedawane są nie koniecznie najlepszej audio selekcji (lepsze RCA SK9155) lub jak ludzie wiedzą że to są dobre rzeczy to firma sama nic ma z tego, bo sprzedaje innym programom komputerowym to co ma najlepsze?
Na rynku jedna kobieta aby stadu szatana mogła sprzedać jabłka, to śliniła sobie palce i takimi palcami nabierała jabłka na wagę -ale komputerowe czasy tureckiego komputera Kusego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

Wzmak nowa-stara idea 2015/06/01 13:29 #424967

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar
  • Gość
  • Gość
Całkowitym przeciwieństwem twojego zamysłu prostoty układu jest mój profesjonalny projekt wzmacniacza słuchawkowego, ale wzmacniacze słuchawkowe i tak są prostotą wykonania i ilość użytych elementów nie jest wielką trudnością, ale dobre i precyzyjne zasilanie i dobre logiczne połączenia minusów i plusów stopni wzmocnienia i stosowanie precyzyjnych zasilaczy i ekranów wewnętrznych(oddzielanie ekranem obwodu bazy od elementów jej kolektora i emitera) jest trudnością i pracochłonnością, ale robi się to tylko jeden raz.

Pokazałem uproszczoną prostotę zasilania takiego wzmacniacza, stosując tylko przystawkę do dowolnego stabilizowanego zasilacza, na którą składają się wyjściowe złożone kondensatory zasilania i ich węzły plus i minus, do których i od których coś logicznie dochodzi.
Dla wielu ludzi ma znaczenie jak dobrze sterować swoją końcówkę mocy lub wzmacniacz słuchawkowy i do tego służy wysokiej jakości przedwzmacniacz, o niskiej rezystancji wyjściowej z możliwie dużym prądem spoczynkowym (np.Ic=31mA) i dobrze jest aby przynajmniej był filtr 'Kontur' i takie coś podałem i to bezpośrednio struje wzmacniacz mocy, bo co inne jest tylko gorsze.

Wskaźniki wysterowania są konieczne i trzeba je ustawić rezystorem dzielnika Reb, bo filtr 'Kontur' na potencjometrze siły głosu potrzebuje tego samego poziomu sygnału, aby właściwie mógł wykorzystać charakterystykę głośności do pobicia skrajnego pasma, bo inaczej robi to za płytko lub za głęboko i do tego służy wyjściowy potencjometr pierwszego stopnia wzmocnienia, który musi mieć wskaźnik stałego i nie większego wyjściowego poziomu sygnału.

Rezystor 680k służy aby dobrać rezystancję wejściową jako obciążenie filtru 'Kontur' -możliwe że to poważnie wpływa na charakterystykę filtru i przyjąłem, że wymagana rezystancja wejściowa powinna być Rin=300k.

Na samym dole jest wysoce audiofilska i profesjonalna wersja wzmacniacza słuchawkowego i nic takie na tranzystorach technologi PNP i NPN lepsze istnieje.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator