HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Raj dla turystów i rowerzystów -oświetlenie LED 2014/11/02 10:34 #419525

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Witam!
Temat jest prosty, bo to nie są wzmacniacze mocy i takie miłe odprężenie, jeśli temat jest ciekawy i myślę ciekawszy być nie może.

Prosto z mostu, otóż latarki można dobrze zasilać bateriami lub akumulatorami w ilości 3x AA, nie obciążając je zbyt dużym prądem, stosując do tego układ LED jednakowo jasnego oświetlenia, do wyczerpania się akumulatorów, oraz dla zasilnia dynamem rowerowym można zastosować układ kondensatorów elektrolitycznych, umożliwiających jednakowo jasne świecenie lampy przez około 10sekund, po zatrzymaniu się roweru.

Takie LED zasila się prądem 7.6% prądu maksymalnej mocy LED, jeśli stosuje się LED większej mocy i na więcej luster –ekonomia dobrego świecenia, lub stosując LED małej mocy, też na wiele luster i wtedy ustala się prąd 10.7% prądu maksymalnej mocy LED. Satysfakcja z zasilnia tak małym prądem jest duża, jeśli od nowości ani na chwilę LED nie miało większego prądu jak podałem.
Czyli dla LED o mocy 33mA x 3V=0.1W prąd jest odpowiednio: Id=2.5mA lub Id=3.2mA.

Takie LED łączy się równolegle poprzez szeregowe rezystory, wyrównujące ich spadki napięć pracy w przedziale 2.7—2.9V i ta o największym napięciu niema rezystora wyrównawczego, a pozostałe mają dodatkowe rezystory szeregowe korygujące całkowity spadek do napięcia 2.9V i wtedy takie coś można zasilać z wspólnego połączenia diod i ich rezystorów, co daje jednocześnie łatwą regulację jasności wszystkich LED.

Jest możliwość uczynić taką latarkę jako turystyczną i rezystorem emitera źródła prądowego Re=0.68R--1.5R--3.9R zmieniać zakresy prądu LED, lub do rezystora 0.68R dodać drutowy potencjometr Pdr=5R płynnej regulacji jasności świecenia.
Aby na wyjściowych SMD tranzystorach dobrze działało źródło prądowe, to na każde 25mA większy prąd trzeba dać jeden tranzystor więcej.

Wieczka kaset komputerowych płyt CD można przykleić butaprenem do luster, a ustawione w lustrach LED można obkleić klejem i wtedy całość lustra jest hermetyczna i tak samo można zalać płytkę elektroniczną jakimś żelem np. do uszczelniania szyb z pleksiglasu i zrobić hermetyczny pojemnik na baterię i hermetycznie działający przełącznik i wtedy taka latarka jest uniwersalna w deszcz i do świecenia pod wodę, czyli dla turystów atrakcja i dla rolników do użytku w każdych warunkach.
Obudowę na lustro nie problem jest zrobić z blachy od konserw i lutując ją z wykroju materiału, na który podałem wzory.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator