HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/20 18:10 #278372

Witam,

Moze zaczne niestandardowo, czyli od poczatku ;)
Oto co posiadam:

Radio: SONY MEX-BT2600
Impedancja glosnikow: 4-8 Ohm
Maks. moc wyjsciowa: 52W x 4 (przy 4 omach)

Glosniki: JBL GT5-500C
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Moc ciagla RMS: 40W
Moc szczytowa: 120W

Wzmacniacz: BRAK

Problem:
Po podlazeniu glosnikow do radiowego wzmacniacza (nowe kable) glosniki brzmia OK przy zalozeniu, ze slucha sie muzyki bardzo cicho i prawie bez basow. Ale to nie o to mi chodzilo ...

Jak tylko dodam nieco basow (bez przesady) i zrobie glosniej (tez bez przesady) - to po jakis 3 miutach glosniki zaczynaja przerazajaco "pierdziec" i na radiowym radiatorze moznaby usmazyc jajecznice (a nawet ja przypalic).

Czy ktos wie moze: o co tu chodzi?

Pozdrawiam,
Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/20 19:13 #278381

plusisko napisał: Witam,

Moze zaczne niestandardowo, czyli od poczatku ;)
Oto co posiadam:

Radio: SONY MEX-BT2600
Impedancja glosnikow: 4-8 Ohm
Maks. moc wyjsciowa: 52W x 4 (przy 4 omach)

Glosniki: JBL GT5-500C
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Moc ciagla RMS: 40W
Moc szczytowa: 120W

Wzmacniacz: BRAK

Problem:
Po podlazeniu glosnikow do radiowego wzmacniacza (nowe kable) glosniki brzmia OK przy zalozeniu, ze slucha sie muzyki bardzo cicho i prawie bez basow. Ale to nie o to mi chodzilo ...

Jak tylko dodam nieco basow (bez przesady) i zrobie glosniej (tez bez przesady) - to po jakis 3 miutach glosniki zaczynaja przerazajaco "pierdziec" i na radiowym radiatorze moznaby usmazyc jajecznice (a nawet ja przypalic).

Czy ktos wie moze: o co tu chodzi?

Pozdrawiam,
Tomek


Niska efektywnośc przetwarzania dla zakresu basowego i związana z tym korekcja daje większy udzial mocowy wzmacniacza w tworzeniu końcowego wizerunku . Wieksza moc wzmacniacza skutkuje wydzielaniem wiekszej ilości ciepła .
Zakladam , ze radio jest umieszczone w miejscu do tego przeznaczonym i posiada odpowiednia wentylację .
Przeciwdzialać mozna na kilka sposobów , ale najlepiej zaczać od zródla , czyli zając sie głośnikami i ich otoczeniem .
Czy drzwi zostaly poddane jakims zabiegom adaptacyjnym ?
Czy istnieje mozliwośc zainstalowania wiekszych glośnikow np 16 cm
Czy chcesz rozbudowywac swój system o np oddzielny głośnik ( zestaw ) basowy , co siłą rzeczy pociąga za sobą konieczność instalacji wzmacniacza .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/20 20:05 #278390

Dobrywieczor,

Prosze wziasc pod uwage, ze radio trzymalem w rece podczas proby - wiec wentylacja byla wrecz naturalnie doskonala.
Jesli chodzi o drzwi, to zostaly wygluszone, zakupilem rowniez specjalne panele z mdfu ktory jest przystosowany do glosnikow typu 130mm. Tak to sobie wyplanowalem, zeby nie miec zbytnio niskich tonow z przodu.

Jesli chodzi o tyl samochodu, to mam tu glosniki (jeszcze nie podpiete):
JBL GT5-652
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Moc ciagla RMS: 45W
Moc szczytowa: 135W

Mam sie zamiar nimi zajac w najblizszej przyszlosci.

I tu rowniez mam pytanie, bo widze ze poruszyl Pan interesujaca sprawe.
Jestem posiadaczem Audi A3. Producent oryginalnie podpina tylnie glosniki i subwoofer do wbudowanego rowniez oryginalnie wzmacniacza. Ja tez tak chcialem zrobic, ale skoro mamy tu tak niska efektywnosc przetwarzania dla zakresu basowego - moze powinienem podpiac je rowniez pod wzmaciacz radia (tak jak i przednie glosniki)?

Czy jedynym wyjsciem z tej sprawy jest zewnetrzny wzmacniacz?
Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/20 20:38 #278400

plusisko napisał: Dobrywieczor,

Prosze wziasc pod uwage, ze radio trzymalem w rece podczas proby - wiec wentylacja byla wrecz naturalnie doskonala.
Jesli chodzi o drzwi, to zostaly wygluszone, zakupilem rowniez specjalne panele z mdfu ktory jest przystosowany do glosnikow typu 130mm. Tak to sobie wyplanowalem, zeby nie miec zbytnio niskich tonow z przodu.

Nie bardzo rozumiem , celem dzialań jest otrzymanie w miare spójnego "obrazu" dzwiekowego przed sluchaczem . Gdzie zatem maja grac te niskie tony i jaki to zabieg , skoro jest celowy.

plusisko napisał: Jesli chodzi o tyl samochodu, to mam tu glosniki (jeszcze nie podpiete):
JBL GT5-652
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Moc ciagla RMS: 45W
Moc szczytowa: 135W

Mam sie zamiar nimi zajac w najblizszej przyszlosci.

Jaki jest cel instalacji tych głosnikow i jakie rodzaju efektu spodziewasz sie po ich instalacji

plusisko napisał: I tu rowniez mam pytanie, bo widze ze poruszyl Pan interesujaca sprawe.
Jestem posiadaczem Audi A3. Producent oryginalnie podpina tylnie glosniki i subwoofer do wbudowanego rowniez oryginalnie wzmacniacza. Ja tez tak chcialem zrobic, ale skoro mamy tu tak niska efektywnosc przetwarzania dla zakresu basowego - moze powinienem podpiac je rowniez pod wzmaciacz radia (tak jak i przednie glosniki)?

Czy jedynym wyjsciem z tej sprawy jest zewnetrzny wzmacniacz?
Tomek


Ta niska efektywnośc przetwarzania nie jest czyms szczególnym w przypadku glośników o rozmiarze 13 cm, to nie jest rozwiązanie ktore gwarantuje pelnopasmowe przetwarzanie bez ograniczen dynamiki .
Mozna jeszcze wspomnieć o mniej "teoretcznych "aspektach .
Zarowno odtwarzacze Sony jak tez glośniki JBLa nie komponentami grającymi szczegolnie ciepło . Takie ich zestawienie moze powodowac iz zakres srednicy bedzie usilowal zdominowac przekaz .
Instalacja zewnętrznego wzmacniacza spowoduje , ze znikna obecne ograniczenia w dostarczaniu mocy, ale ten wariant umozliwia tez zupelnie inna "organizację systemu" . Mozna przenieśc odtwarzanie najniższych czestotliwości do specjalistycznego głosnika we własnej obudowie , a z głośnikow systemowych wyciąć najnizszy zakres pasma .
Takim zabiegiem , nie tylko rozszerzamy efektywny zakres reprodukcji systemu audio , ale też w radykalny sposób zwiększamy jego dynamikę dla średnich i wyzszych poziomów dzwięku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/20 20:55 #278407

Jesli chodzi o glosniki w tylnich drzwiach, to nie spodziewam sie po nich monstrualonie lepszego efektu (w sensie niskich tonow) niz z tych glosnikow z przodu. Moze troszke :)
Do tego celu porzebny by byl subwoofer w bagazniku, ale ze wzgledu iz slucham raczej muzyki powaznej nie pomyslalem, ze bede go potrzebowal az tak szybko.

Rozumiem, ze nie mam raczej wyjscia.

Wiec:
- Jaki sprzet (wzmacniacz) Pan poleca?
- Jakie powinien miec parametry?
- No i nad jakim subwooferem powinienem sie zastanowic?

Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/21 11:16 #278439

plusisko napisał: Jesli chodzi o glosniki w tylnich drzwiach, to nie spodziewam sie po nich monstrualonie lepszego efektu (w sensie niskich tonow) niz z tych glosnikow z przodu. Moze troszke :)
Do tego celu porzebny by byl subwoofer w bagazniku, ale ze wzgledu iz slucham raczej muzyki powaznej nie pomyslalem, ze bede go potrzebowal az tak szybko.


Rozbijanie pewnych działań na etapy ma uzasadnienie w przypadku braku środków na ich realizacje . Jeżeli nie ma takich ograniczeń , to chyba tez nie jest celowe odwlekanie tego w czasie.
Muzyka poważna w samochodzie to jest raczej wyzwanie , nie sadze aby poprzez forum udało się zbudować poprawny zestaw dla tak wymagającego gatunku. Mozemy natomiast podjąc próbę budowy zestawu poprawnego od strony zastosowanych rozwiązań . Przeniesienie pracy zakresu niskiego basu do specjalistycznego zestawu , skutkuje nie tylko poprawą tego zakresu , ale pozwala tez na polepszenie warunków pracy głośników zasadniczych i ich bezpośredniego otoczenia.
Nawet dobrze wytłumione drzwi nie sa otoczeniem dla tak niskiego zakresu . Wzbudzane sa trudne do usuniecia drgania , które nie tylko obnizaja jakość tego zakresu , ale powodują tez pobudzanie do drgań innych elementów na czestotliwościach wyzszych i te wyraznie nakladają się na pasmo słyszalne ( zakres wysokiej czułości sluchu )

plusisko napisał:
Rozumiem, ze nie mam raczej wyjscia.

Wiec:
- Jaki sprzet (wzmacniacz) Pan poleca?
- Jakie powinien miec parametryżn
- No i nad jakim subwooferem powinienem sie zastanowic?

Tomek


W jakim rozumieniu, poprawnosci technicznej w połaczeniu z łatwością montażu. Czy cena jest jakimś ograniczeniem , bo temat dobry wzmacniacz , dobry głośnik, to dość szerokie pojęcia. Ale ciekawi mnie inna kwestia , w oparciu o jakie kryteria doboru zastał zakupiony posiadany sprzęt.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/21 12:18 #278442

Witam,

Rzeczywiscie rozbilem dzialania na etapy ze wzgledu na moj stan finansowy. Co do muzyki powaznej to zgadzam sie, ze to wyzwanie jesli chodzi o scene muzyczna, a szczegolnie w samochodzie. Dlatego tez nie mialem i nie mam zbytnio zamiaru inwestowac grubych pieniedzy w sprzet. Wole przejsc sie do filharmonii. :)

Niemniej jednak zainteresowal mnie Pan calkowitym oddzieleniem najnizszych tonow od reszty.

Jesli chodzi o kryteria doboru ...
Wymienione glosniki wybralem ze wzgledu na to, ze posiadam inny sprzet tej marki i jestem bardzo zadowolony. Nie mialem jak dotad okazji posluchania jak brzmia ze wzgledu na opisany wczesniej problem wiec nie jestem w stanie stwierdzic, czy i w tym przypadku moje odczucia pozostana te same czy nie. Rozne dostepne fora kompletnie znieksztalcily moje wyobrazenie na ten temat. Jedni twierdza, ze jest super - a inni nie. Wiec jedynym wyjsciem jest sprawdzic co tak naprawde mozna sie po nich spodziewac.

Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/21 20:59 #278534

plusisko napisał: Witam,

Rzeczywiscie rozbilem dzialania na etapy ze wzgledu na moj stan finansowy. Co do muzyki powaznej to zgadzam sie, ze to wyzwanie jesli chodzi o scene muzyczna, a szczegolnie w samochodzie. Dlatego tez nie mialem i nie mam zbytnio zamiaru inwestowac grubych pieniedzy w sprzet. Wole przejsc sie do filharmonii. :)


Gdyby szerzej stosowac taki schemat , to można i filharmonii postawić zarzut ,ze nie da sie do niej wjechac samochodem :wink:
Faktycznie nie da się pojezdzie , a takze w domu zbudowac sceny takich rozmiarow , ale mozna zazwyczaj zbudowac scene proporcjonalną do wielkości pomieszczenia. W samochodzie jest to szczególnie trudne ze wzgęldu na asymetryczna pozycje odsluchu w stosunku do przetworników ( glośników ) . Mozna to korygowac , nie tylko ze względu na oddanie wlasciwych pozycji na scenie , ale nawet bardziej ze wzgledu na uzyskanie własciwych skupień źródeł pozornych.
Wymaga to budowy systemu z uzyciem korekcji czasowej , ale nie jest niemozliwe . Natomiast inne aspekty brzmienia nie musza ustępowac tym jakie znamy ze sprzetow domowych.

plusisko napisał:
Niemniej jednak zainteresowal mnie Pan calkowitym oddzieleniem najnizszych tonow od reszty.

Jesli chodzi o kryteria doboru ...
Wymienione glosniki wybralem ze wzgledu na to, ze posiadam inny sprzet tej marki i jestem bardzo zadowolony. Nie mialem jak dotad okazji posluchania jak brzmia ze wzgledu na opisany wczesniej problem wiec nie jestem w stanie stwierdzic, czy i w tym przypadku moje odczucia pozostana te same czy nie. Rozne dostepne fora kompletnie znieksztalcily moje wyobrazenie na ten temat. Jedni twierdza, ze jest super - a inni nie. Wiec jedynym wyjsciem jest sprawdzic co tak naprawde mozna sie po nich spodziewac.

Tomek


Nie wiem gdzie do tej pory zasięgal Pan porady , ale aż dziwne ,ze do tej pory nikt tego nie zaproponował .
Podobnie ma się sprawa z uzytymi przetwornikami .
JBL ma olbrzynie doświadczenie w produkcji glośników , niedawno ukazala się specjalna seria głosnikow referencyjnych ( na 60 urodziny firmy) z przeznaczeniem do samochodu . Ma on stanowić realną konkurencję dla innych zestawów referencji samochodowej jak Focal Utopia czy Seas Lotus.
Ale JBL produkuje głosniki samochodowe w czterech seriach o zróznicowanej jakości . Te ktore Pan nabyl sa reprezentantem najnizszej linii z przeznaczeniem dla adeptow tej zabawy . Nie wiem kto polecil tego rodzaju głośniki do tak wymagającego gatunku muzyki. Ale to juz kwestia odpowiedzialności za swoje wypowiedzi , czyli tymi którzy udzielili tego rodzaju rekomendacji .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/22 22:14 #278750

Witam

Ktokolwiek mi polecil te glosniki jedno jest pewne. Nie wywale ich na smietnik ;) Trudno. Juz je mam i musze wykorzystac.
Dzisiaj postanowilem sprawdzic raz jeszcze co moglo byc przyczyna opisanego wczesniej problemu. I prosze sobie wyobrazic, ze ja znalazlem i glosniki maja sie juz dobrze.
W czasie wygluszania mata nie zwrocilem zbytnio uwagi na miejsce w ktorym glosniki sa fizycznie mocowane i kawalek aluminium wywowal zwarcie. Taki ze mnie specjalista :)

Wiec wszystko jest juz OK. Co do jakosci dzwieku, to nie jestem zbyt rozczarowany a wrecz powiedzialbym, ze wszystko jak narazie jest mniej wiecej w porzadku. Kompletnie brakuje niskich tonow, ale nie spodziewalem sie niczego innego. Jak juz wczesniej wspomnialem - nie jestem milionerem i nie mam zamiaru wywalic jednorazowo fortuny na sprzet. Dla mnie 1000zl to duzo pieniedzy. 2 tylnie glosniki, ktore tez juz posiadam podlacze podobnie jak przednie bezposrednio pod wzmacniacz radiowy. A jak kiedys uzbieram troszke monet - to zainwestuje w niskie tony.

Przegladalem dzisiaj oferte JBL i znalazlem w niej 2 interesujace skrzynie basowe z sabwooferami 300mm: bass reflex i pasmowo przepustowy.

BASS REFLEX - GTO1204BR:
Moc ciagla RMS: 300W
Moc szczytowa: 1200W
Pasmo przenoszenia: 35Hz - 300Hz
Impedancja: 4Ohm

PASMOWO-PRZEPUSTOWY - GTO1204BP:
Moc ciagla RMS: 300W
Moc szczytowa: 1200W
Pasmo przenoszenia: 30Hz - 150Hz
Impedancja: 4Ohm

Pytanko:
Czym zasadniczo roznia sie te 2 skrzynki? - ?glebokoscia basu?
Jest Pan w stanie w jakis sposob slownie zobrazowac to roznice?

............................................................................................................................................

Napewno do tego potrzebny bedzie jakis wzmacniacz (tylnie glosniki + subwoofer). Wiec tez zerknalem w katalog JBL i znalazlem:

GT5-A604 (szerokopasmowy 4-kanalowy 320W)
Moc ciagla RMS 60W x 4 kanaly przy 4Ohm
Stosunek sygnal/szum: 85dBA (1W, 4Ohm)
Stosunek sygnal/szum: 102dBA (moc znamionowa, 4Ohm)
THD + N: 0,05% (moc znamionowa, 4Ohm)
Wbudowana regulowana zwrotnica elektroniczna
Regulowany korektor basu
Pasmo przenoszenia: 10Hz - 100kHz (-3dB)
Moc maksymalna: 640W
Wejscia i wyjscia przedwzmacniacza niskiego poziomu

Pytanka:
1) Czy taki wzmacniacz wystarczy zeby uruchomic i napedzic to cudenko (subwoofer) + 2 tylnie glosniki? Czy powinienem kompletnie zmienic swoj tok rozumowania?
2) Prosze mnie oswiecic, bo przejrzalem istrukcje montazu takiego wzmacniacza i wszystko mniejwiecej jest dla mnie jasne oprocz 1 malej rzeczy. Zasilania:
> +12V - laczymy z dodatnim biegunem akumulatora
> GND - uziemienie wiec do chassis samochodu (jest jakies standardowe miejsce?)
> REM - hmm tego nie wiem .....
3) Okablowanie: wyjscie Audio Rear, Front z radia + bezpiecznik + kabel zasilajacy - to wszystko co potrzeba?


Dziekuje i pozdrawiam,
Tomek :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/22 22:56 #278761

Chcialbym cos szybko skorygowac ...

Jesli chodzi o wzmacniacz, to myslalem o subwooferze i przednich glosnikach (a nie tylnich).

Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/23 00:05 #278786

plusisko napisał: Witam

Ktokolwiek mi polecil te glosniki jedno jest pewne. Nie wywale ich na smietnik ;) Trudno. Juz je mam i musze wykorzystac.
Dzisiaj postanowilem sprawdzic raz jeszcze co moglo byc przyczyna opisanego wczesniej problemu. I prosze sobie wyobrazic, ze ja znalazlem i glosniki maja sie juz dobrze.
W czasie wygluszania mata nie zwrocilem zbytnio uwagi na miejsce w ktorym glosniki sa fizycznie mocowane i kawalek aluminium wywowal zwarcie. Taki ze mnie specjalista :)

Wiec wszystko jest juz OK. Co do jakosci dzwieku, to nie jestem zbyt rozczarowany a wrecz powiedzialbym, ze wszystko jak narazie jest mniej wiecej w porzadku. Kompletnie brakuje niskich tonow, ale nie spodziewalem sie niczego innego. Jak juz wczesniej wspomnialem - nie jestem milionerem i nie mam zamiaru wywalic jednorazowo fortuny na sprzet. Dla mnie 1000zl to duzo pieniedzy. 2 tylnie glosniki, ktore tez juz posiadam podlacze podobnie jak przednie bezposrednio pod wzmacniacz radiowy. A jak kiedys uzbieram troszke monet - to zainwestuje w niskie tony.

Przegladalem dzisiaj oferte JBL i znalazlem w niej 2 interesujace skrzynie basowe z sabwooferami 300mm: bass reflex i pasmowo przepustowy.

BASS REFLEX - GTO1204BR:
Moc ciagla RMS: 300W
Moc szczytowa: 1200W
Pasmo przenoszenia: 35Hz - 300Hz
Impedancja: 4Ohm

PASMOWO-PRZEPUSTOWY - GTO1204BP:
Moc ciagla RMS: 300W
Moc szczytowa: 1200W
Pasmo przenoszenia: 30Hz - 150Hz
Impedancja: 4Ohm

Pytanko:
Czym zasadniczo roznia sie te 2 skrzynki? - ?glebokoscia basu?
Jest Pan w stanie w jakis sposob slownie zobrazowac to roznice?


Mozna opisywać roznice , ale nie ma to wiekszego uzasadnienia w tej sytuacji . Dla takich peferencji odpowiedz brzmi żadna z nich.
Tu najbardziej odpowiedni bedzie głosnik w obudowie zamknietej , o srednicy 20 lub 25 cm i jedynie sredniej mocy.
Tak samo wzmacniacz ,nie potrzebuje monstrualnych mocy ale pewne minimum trzeba spełnić . Bardzo rozsadną propozycją moze być wzmacniacz Harmana CA 5250.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/23 00:10 #278788

plusisko napisał:


Pytanka:
1) Czy taki wzmacniacz wystarczy zeby uruchomic i napedzic to cudenko (subwoofer) + 2 tylnie glosniki? Czy powinienem kompletnie zmienic swoj tok rozumowania?
2) Prosze mnie oswiecic, bo przejrzalem istrukcje montazu takiego wzmacniacza i wszystko mniejwiecej jest dla mnie jasne oprocz 1 malej rzeczy. Zasilania:
> +12V - laczymy z dodatnim biegunem akumulatora
> GND - uziemienie wiec do chassis samochodu (jest jakies standardowe miejsce?)
> REM - hmm tego nie wiem .....
3) Okablowanie: wyjscie Audio Rear, Front z radia + bezpiecznik + kabel zasilajacy - to wszystko co potrzeba?


Dziekuje i pozdrawiam,
Tomek :)


Tu znajdzie Pan odpowiedzi na większość pytań natury ogólnej
www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCa ... 01beta.pdf

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z radiem i glosnikami 2008/12/25 16:02 #278998

Witam,

Jest jakas alternatywa dla tego wzmacniacza? Nie jestem audiofilem. Harman Kardon nie wyglada jak sprzet ktorego jestem godzien.
Oprocz tego widze ze ta propozycja ma 5 kanalow.

A gdyby tak skupic sie tylko na subwooferze?
Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator