HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/20 20:49 #445318

Witam wszystkich ,
Ja chciałbym zwrócić się do was w wyborze gramofonu , jestem początkujący i chciałbym spróbować oodsłuchu z płyt vinylowych .
Mój obecny zestaw skłąda się :
Roksan caspian m2 wzmacniacz
Roksan caspian m2 końcówka mocy
kable : QED Reference Audio 40 Interconnect XLR jest połaczony wzmacniacz z CD
QED Reference Audio 40 Interconnect RCA jest połączony wzmacniacz z końcówką mocy
Kolumny podłogowe Tannoy Precision 6.4
Chciałbym prosić was o pomoc w wyborze i jaki model .
Mam nadzięję że forumowicze tutaj pomogą mi w wyborze . Dziekuje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/20 20:51 #445319

Chciałbym również prosić o jakieś propozycję w zmacniaczach lampach , też chciałbym posłuchać lamp . Mozę wymienię roksana na jakąś dobrą lampę . Dziekuje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/21 15:46 #445321

Z lampami niestety jest tak, że potrafią się od siebie różnić znacznie bardziej niż wzmacniacze tranzystorowe, stąd może się wziąć spora różnica pomiędzy oczekiwaniami a realnym brzmieniem w domu, zwłaszcza jeśli do tej pory słuchałeś na dosyć dobrym i rzetelnym wzmacniaczu jakim jest Caspian. Dobrych lamp nie ma zbyt wiele, a jak są to raczej nietanie, dodatkowo często mają swój chimeryczny charakter zarówno jeśli chodzi o kolumny jak i codzienne użytkowanie. Po co ta lampa, co jest nie tak z obecnym wzmacniaczem ?

Co do gramofonu to jeśli faktycznie chcesz brnąć w tą uliczkę i bawić się w ten ceremoniał puszczania płyty oraz pogodzić się z ujemnymi "plusami" słuchania winyli, to warto by najpierw zadać sobie pytanie ile właściwie pieniędzy jesteś w stanie poświęcić, bo mam nadzieję, że się orientujesz, że rozstrzał cenowy jest ogromny - od tanich, prostych i w sumie bardzo przeciętnych (często wręcz kiepskich ) modeli za 600-700 zł, przez porządne urządzenia w okolicach 1,5-2,5 tyś. i dalej w okolice hi-endu za 10, 15 i więcej tyś.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/21 16:09 #445322

no i jeszcze same płyty , nie będziesz ''szlifował'' 10 płyt na zmianę , kolekcja takich które chcemy mieć kosztuje
ja co prawda płyty cd ale podliczając wydałem na nie więcej niż na sprzęt a nadal nie mam czego słuchać :( i coś jeszcze czasem dokupię , takie biedne minimum to ok 300 sztuk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/21 18:58 #445323

Dziękuję bardzo za rzetelną odpowiedź . Czytałem dużo o lampach że dzwięk jest bardziej klarowny i naturalny , chociaż nie miałem możliwości odsłuchu . Wiec chciałem spróbować coś nowego , może będzie lepiej . Ogólnie jestem bardzo zadowolony z Caspiana , który wspłópracuje z Audiolab cd8300 i oppo 205 . Co do gramofonu hmmm.... sam nie wiem poprostu ciekawość , czy dzwięk będzie aż tak oszałamiający . Chciałbym poprostu móc posłuchać o kilka poziomów wyżej . Myślałem o zmianie może kolumn podłogowych , chociaż z tannoy jestem bardzo zadowolony . Miałem KEFY , MA GOLD, oraz MA silver. Z nich wszystkich najbardziej podeszły mi Tannoy . Mysłałem o zmianie na B&W 804 D3 LUB SONUS FABER OLIMPICA 2 , chociaż kosztują już troszkę więcej niz moje dotychczasowe kolumny . Sam nie wiem czy jest jakiś wogóle sens zmieniać to co mam . Kilkanaście lat temu zaczynałem od technika wieży i tak z czasem coraz na wyższy poziom . I tutaj jest własnie znak zapytani9a , czy warto iść dalej czy zatrzymać się na obecnym zestawie stereo . Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas dla mnie i odpowiedzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/21 22:01 #445326

bobby0580 napisał: ... Czytałem dużo o lampach że dzwięk jest bardziej klarowny i naturalny ...


Niestety nie jest bardziej klarowny bo lampy wprowadzają swoje podbarwienia czyli harmoniczne, ale nie koniecznie tylko parzyste, które ludzie odbierają jako przyjemniejsze, nieparzystymi też sieją ile wlezie, a to zależy od konfiguracji w jakiej pracują lampy, czy jest to Single-Ended (rzadko spotykane) czy PushPull (znakomita większość obecnie produkowanych lampowców). W każdym razie przez te "dodatki" różni "specjaliści" twierdzą, że lampa daje dźwiękowi "ciepło", a w rzeczywistości dodaje tylko zniekształceń, które mogą nam się podobać, ot, gusta i guściki. Podobnie rzecz się ma z winylem w którym ludzie upatrują bardziej naturalnego brzmienia co niestety też nie jest prawdą. Technika gramofonowa obarczona jest sporą ilością czynników oddalających brzmienie od, nazwijmy do, akustycznej prawdy. To czy komuś się to podoba czy nie to zupełnie inna sprawa, ale nie bardzo są podstawy do tego aby obronić tezę o wyższej jakości brzmienia z winyla, zwłaszcza kiedy jest podłączony do wzmacniacza lampowego.

W każdym razie - Winyl - czemu nie, ale nie dlatego , że chcemy iść w stronę lepszej jakości tylko dlatego, że podoba nam się gramofonowy rytuał i widok obracającej się płyty na talerzu. Ja na przykład uwielbiam widok kręcących się szpul w magnetofonie szpulowym i za pewne kiedyś sobie go sprawię ale tylko dla tego widoku bo niestety dosyć niewygodnie się tego używa, na szczęście jakość dźwięku, przy zachowaniu pewnych warunków, może być naprawdę wysoka. Z winyla również może być, ale tu też należy spełnić szereg wymogów.

Co nieco o tym, z czym trzeba się liczyć mając lampę napisałem tutaj - hi-fi.com.pl/forum/1-stereo/27054-zestaw...ie-tylko.html#437197

Przy okazji polecę jeszcze jeden niedawno założony wątek w którym już zdążyła się pojawić dosyć spora dawka rzetelnej wiedzy i ciekawostek, które prostują to i owo w temacie ogólnie pojętego audio czy hi-fi. hi-fi.com.pl/forum/1-stereo/28139-audio-...z-mitami.html#445307

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/22 12:12 #445332

Dzień dobry ,
Dziękuję za bardzo konkretną i rzetelną odpowiedź dla mnie . Bardzo ciekawy ten artykuł ze spotkania , można wyciągnąć sporo wniosków , przede wszystkim na temat sprzętu . Porównanie Marantz 17 KI ( CENA OKOŁO 2TYŚ )Z Marantz 10 ( CENA OKOŁO 35TYŚ ) , DZWIĘK prawie nie zauważalny pomiędzy tymi odtwarzaczami , ale cenowo bardzo duża przepaść , więc można wyciągnąć wniosek z tego że nie zawsze co drogie musi być lepsze od tańszego . Po wszystkich odpowiedziach pomocach od Jonh 1.5 V za które bardzo dziękuję i wyciągnąłem sporo wniosków pozytywnych dla mnie . Wiec zostaje przy dotychczasowym moim sprzęcie . Chociaż bardzo mnie kusi spróbować zabawy z winylami . W ostateczności ja chciałbym posłuchać waszych porad co do wyboru gramofonu . Moją sugestią byłby roksan radius 5 lub 7 , chociaż nie jestem pewny do końca czy na początek przygody z winylami nie będzie to za drogi sprzęt , czy lepiej kupić coś tańszego . Dużo czytałem opini że dla początkujących dobry jest wybór rega planar 1/2 lub 3 . Jeśli ktoś będzię mógł mi doradzić lub odradzić wogóle zakupu , ja proszę o przedstawienie argumentów za i przeciw . Dziękuję jeszcze raz za poświęcony czas i bardzo wyczerpującą wypowiedź od John 1.5 V. A co do lamp chyba jednak odpuszczę . Poprostu widocznie szukam dziury w całym , chcociaż czasami mam niedosyt w dźwięku , czegoś mi brakuję , ale sam nie wiem czego . Może to są moje jakieś fanaberie.....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bobby0580.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/22 17:51 #445337

Winyle to istotnie pewien rytuał ale i przyjemność tyle że kosztowna. CD i gramofon mam mniej więcej tej samej klasy cenowej (gdzieś tak między budżetową i średnią) ale jednak wolę CD za większą analityczność i lepszą kontrolę basu (bo do trzasków się przyzwyczaiłem). A jeżeli nie masz kolekcji płyt to jest tak jak pisał Jarek - pewnie będziesz musiał wydać więcej niż na sprzęt. Chociaż jeżeli dobrze poszukać na Allegro, to przeciętna cena za dobrze utrzymaną płytę nie będzie wyższa niż za nowe CD.

Owszem, słuchałem winylowego brzmienia, które mnie zachwyciło. Cena zdecydowanie już mniej. Bez szóstki w Lotto raczej nie będę się przymierzać do takiego zakupu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/22 19:05 #445338

Dziękuję za odpowiedź ,
Ja zdaję sobie sprawę że zabawa z gramofonem oraz kupnem płyt winylowych mie będzie tanią próbą , doświadczeniem czegoś nowego dla mnie . Dlatego chciałbym jeszcze prosić o jakieś rady w wyborze gramofonu , model , itp . Co do płyt winylowych jeśli zdecyduje się to będą tylko nowe kupywane . Wiem że to sama satysfakcja człowieka nakreca z użytkowania gramofonu oraz dźwięku , możliwe że mnie bardziej nakręca ciekawość samego gramofonu oraz widok kręconej płyty tak jak pisał john 1.5 v . Samo użytkowanie , dbanie , czyszczenie gramofonu daje dużo pewnie satysfakcji przed słuchaniem z gramfonu. Hmm .. nie dokońca rozumię twojej wypowiedzi Adam , ponieważ w pierwszej części piszesz jako ty jesteś posiadaczem CD oraz GRAMOFONU . W drugiej części cytyuje twoją wypowiedź " Owszem, słuchałem winylowego brzmienia, które mnie zachwyciło. Cena zdecydowanie już mniej. Bez szóstki w Lotto raczej nie będę się przymierzać do takiego zakupu. " . Jeśli możesz wyprostować to , bo zdecydowanie obie wiadomości są sprzeczne ze sobą . Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/22 21:19 #445340

Nie ma sprzeczności, bo pisałem o różnych gramofonach. Ten który mam (Thorens TD 206 z wkładką Sumiko Pearl) to przyzwoita maszyna ale bez rewelacji. Zachwyciło mnie brzmienie paru gramofonów w salonach i na Audio Show ale każdy kosztował przynajmniej 10 razy więcej. A do nowych płyt nie warto się ograniczać. Jak pisałem, na Allegro można znaleźć świetnie zachowane tzw. zachodnie egzemplarze ze złotych czasów winylowych, a ceny nie muszą być zabójcze. Część z nich wymaga czyszczenia, które jeszcze poprawi brzmienie.

Doradzać wybór gramofonu byłoby mi trudno, bo swój wybrałem kierując się opisami użytkowników i ceną. Nie wiem czy z czystym sumieniem mógłbym tego Thorensa polecić ale jeżeli nie chcesz wydać więcej niż 3 tys., to chyba nie będzie to najgorszy wybór, bo obniżka jest dalej aktualna:
www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/thorens-td-206.html

Tyle że przydałoby się wymienić wkładkę (samemu będzie trudno) na lepszą i dodać drugie kilkaset złotych na (używany) przedwzmacniacz, jeżeli nie ma go w Twoim Caspianie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/23 16:03 #445342

Dziękuję za wyprostowanie poprzedniej wiadomości oraz poświęcony czas . Oczywiście że wezmę pod uwagę twoją propozycję . Chciałbym również zapytać o tą wkładkę na jaką miałbym w ostateczności wymienić , ja będę bardzo wdzięczny za podpowiedź z twojej strony . Jeszcze raz dziękuję i przepraszam z mojej strony jeśli w jakiś sposób źle odebrałeś moją wiadomość starałem się to w ludzki , przyjacielski sposób napisać . Pozdrawiam . Mozę masz jakieś jeszcze propozycję odnośnie gramofonów ( nie wiem czy manual , półautomat lub automat kupić . Ja mam na myśli tutaj o ramię ). Jeszcze jedno pytanie odnośnie przetwornika do słuchawek , ponieważ rzadko ale czasami sprzydało by się posłuchać na słuchawka ale żadne z moich urządzeń nie posiada wejścia na słuchawki . Słuchawki posiadam ULTRASONE wyższy model z wyższej półki , wieć dźwięk jest bardzo dobrej jakości . Dziękuję

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/23 23:33 #445343

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/24 12:20 #445346

Bobby, wprawdzie gramofonów miałem kilka ale nie czuję się kompetentny, żeby doradzać. Tego Thorensa wybrałem skuszony dużą obniżką (oczywiście sprawdziłem wcześniej ceny na "zachodzie") oraz recenzjami i nie jestem pewny czy mógłbym go polecić z czystym sumieniem. Wybór w ciemno (czy raczej w głucho) jest w tym przypadku o tyle uzasadniony, że poprawnie zrobiony gramofon jest urządzeniem neutralnym. Kolumny czy wzmacniacza mają swój charakter i z czysto subiektywnych względów mogłyby Ci się nie spodobać, pomimo świetnych recenzji (sam nie przepadam za cenionymi przez audiofilów B&W czy Paradigm). Rzetelne firmy robiące niezbyt drogie gramofony to Rega i Pro-Ject, TEAC chyba też ("chyba", bo wiem, że robi dobre CD i wzmacniacze, gramofonów nie znam). Clearaudio to już trochę wyższa pólka cenowa. Jeżeli chodzi o automatykę to podobno im jej mniej, tym lepsze brzmienie ale nie wiem ile w tym prawdy. Sądzę, że wyłącznik końcowy (ma go np. PRO-JECT 1-XPRESSION III COMFORT) jednak tego brzmienia bardzo nie popsuje. Kupowanie wkładki razem z gramofonem ma tę zaletę, że nie trzeba jej samodzielnie montować (co np. w moim Thorensie jest bardzo trudne). Ortofon Blue lub Elys 2 dołączane do Pro-Jectów lub Regi to chyba solidny wybór. AT95E dołączana do Thorensów to nieco niższa jakość. Przy wyborze wkładki ważne jest też czy można wymienić samą igłę - to daje sporą oszczędność ale takie wkładki to raczej rzadkość.

PS Nie ma powodu, żebyś mnie przepraszał. Być może to ja napisałem coś niejednoznacznie - wpisy na forum to nie artykuł do Journal of Applied Mathematics

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/24 12:57 #445347

Dzień dobry wszystkim którzy zainteresowali się moim tematem oraz za wszelką pomoc i poświęcony czas dla mnie . Więc wybór co do wzmacniacza do słuchawek już padł i został oczywiście przeze mnie już zakupiony ( project head box S, cena jest akurat , jak napisał JOHN ) . Więc za kilka dni wzmacniacz będzie do słuchawek . Jeszcze został delemat dla mnie co do wyboru tego gramofonu , najpierw chyba muszę ochłonąć , przeanalizować i dopiero kupić . Adaś co do gramofonu chyba na moją pierwszą przygodę wybiorę rega planar , tylko jeszcze kwestia który , ale prawdopodobnie będzie to 1 . Czytałem na WHAT HIFI , recenzje i jest sobie dobrze chwalony oczywiście jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny , myślę że to będzie dobry wybór , w ostateczności nie będzie mnie to dużo kosztowało jeśli nie będę zachwycony . Jeśli jednak będę zachwycony dźwiękiem i urzytkowaniem gramofonu w przyszłości zamienię na Roksan Radius 5 lub 7 ( chociaż już tutaj cena jest sporo większa ) ale to dopiero daleka jeszcze droga przede mną . John jest jeszcze jedna prośba do ciebie , ponieważ wysłąłęm do ciebie prywatną wiadomość co do zmiany wzmacniacza , ale po długich przemysleniach myślę że to byłoby idiotyczne z mojej strony zamiana obecnego na ten który tobie wysłałem z zapytaniem . Dziękuję jeszcze raz bardzo za wszelkie odpowiedzi które były dla mnie bardzo pomocne , klarowne oraz merytoryczne . Oby więcej takich pomocnych było forumowiczów . Życzę wam miłego weekendu . Pozdrawiam serdecznie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bobby0580.

Chciałbym kupić gramofon , jestem początkujący 2018/11/24 16:55 #445353

Pamietaj o specyficznym uziemienie Regi. Jak widać no forum czasem jest problem żeby nie brumiło, bzykało :) niedawny wątek. Jezeli możesz to przetestuj zanim kupisz. Jezeli lubisz Project’a to tam są gramofony z wyjściem na kabelek do masy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator