HFM

artykulylista3

 

VPI Goldy

004 015 Hifi 10 2023 012

Goldy to najnowsza wkładka firmy VPI. Chociaż… niezupełnie, ponieważ jest to stuningowana przez amerykańskiego specjalistę Audio-Technica AT-OC9XSL.

VPI Goldy europejską premierę miała na High Endzie 2023 w Monachium. Nazwę zawdzięcza imieniu drugiej córki właścicieli firmy – Mata i Jane Weisfeldów. Jest to przetwornik MC, bazujący na topowej Audio-Technice z serii AT-OC9. Taka kooperacja z pewnością nie przynosi Amerykanom ujmy. Japońska manufaktura cieszy się bowiem w audiofilskim świecie uznaniem ze względu na inżynierską rzetelność, staranne wykonanie i atrakcyjne ceny produktów. VPI również zalicza się do grona jej entuzjastów i z tego względu wybrało propozycję Audio-Techniki jako podstawę swojej najnowszej konstrukcji. Prace nad Goldy obejmowały wykonanie licznych prototypów, które krążyły między Japonią a Stanami aż do osiągnięcia pożądanej charakterystyki brzmieniowej. Celem projektantów była optymalizacja nowego modelu pod kątem 10- i 12-calowych ramion VPI.

Priorytet, podobnie jak w przypadku innej wkładki VPI – Shyli, stanowił naturalny i wyraźnie obecny w brzmieniu środek pasma. Ważne też było zachowanie mocnego uderzenia basu i szczegółowości wysokich tonów. Aby to osiągnąć, inżynierowie Audio-Techniki zmodyfikowali elementy wewnętrznego wytłumienia wkładki i zmienili materiały, z których wykonuje się kluczowe komponenty. Zastosowano obudowę z aluminium, igłę o szlifie liniowym i wspornik o średnicy 0,28 mm z czystego boru. Typowa dla Audio-Techniki jest podwójna cewka drgająca w konfiguracji V, a serce generatora powstało z połączenia neodymowego magnesu z kobaltowo-żelazowym jarzmem. Wkładka zachowuje średnie napięcie wyjściowe 0,4 mV (1 kHz, 5 cm/s) oraz stabilność odczytu AT-OC9, ale w odsłuchu ma być bardziej jedwabista i wyrafinowana. Według producenta pasmo przenoszenia mieści się w przedziale 20 Hz – 50 kHz. Separacja kanałów wynosi 28 dB, a impedancja cewki – 12 omów. Zalecany jest nacisk 1,8-2,2 g (typowo: 2 g), obciążenie 100 omów i VTA 20 stopni. Do nabywcy wkładka dociera w solidnym pudełku, które dobrze ją chroni, a przy tym ułatwia jej wyjmowanie. W zestawie znajduje się komplet śrub montażowych do otworów gwintowanych M2.6, umieszczonych w górnej części korpusu, a także odpowiedni klucz imbusowy. VPI Goldy jest już dostępna w Polsce.

Kosztuje 6900 zł.