fbpx

HFM

artykulylista3

 

Zemsta nietoperza

bat 995210 1920Trzydzieści lat temu w dobrym tonie było obśmiać osoby „słyszące kable” i kupujące wzmacniacze lampowe. Przynajmniej taki kierunek obrały media głównego nurtu. Przez ten czas zaszły jednak głębokie zmiany. Publikatory zmieniły front i teraz wspomną czasem o szlachetnej pasji. Czyżby społeczeństwo się wyedukowało?

Smak klasyki, klasyka smaku

retrosprzetKiedy zobaczyłem na zdjęciach nową flagową integrę McIntosha, od razu pomyślałem: będzie awantura. Nie dość, że więcej mocy, nie dość, że wskaźniki, to jeszcze przez okienko na froncie świecą teraz triody.

Pieśń wybrana Nymana

062 064 Hifi 01 2021 006W głośnym eseju-manifeście „Poezja i muzyka” (1966) kompozytor i dramaturg Bogusław Schaeffer twierdzi, że jeśli kompozytor przyznaje się do inspiracji tekstem literackim, kompromituje się jako kompozytor.

Tym razem krótko

pexels pixabay 280277Początek nowego roku to czas podsumowań, rachunku sumienia i twardego postanowienia poprawy. Zazwyczaj to ostatnie szybko mięknie i pozostają dwa pierwsze. Jak wiadomo, nie ma to jak sobie dobrze zjeść, a potem ponarzekać, zwłaszcza stawiając się w pozycji ofiary, kiedy wszystko wokół tylko czyha na chwilę słabości. A ta ogarnęła rynek hi-fi jak zmora.

Ocalić od zapomnienia

urban 628269 1920Z czasów prowadzenia wytwórni płytowej pozostało mi sporo wspomnień, z których mogłaby powstać skandalizująca książka. Nie powstanie, bo wielu artystów zapewne bym obraził i zapewnił sobie regularne wycieczki do sądów. Kilku odwrotnie – odzyskałoby opinię zwyczajnie dobrych ludzi. Wiele mitów by upadło, nie wyłączając wyobrażenia duszy artysty.

Rozmiar ma znaczenie

test pattern 152459 1280Telewizja to zło. Pierze mózgi, łamie kręgosłupy i wywołuje nudności. Dlatego niektórzy wyrzucają z domu ekran i stawiają w jego miejscu akwarium. Ja się do nich nie zaliczam.