fbpx

HFM

artykulylista3

 

Muzyczny survival cz. 2

battery g0b5064c39 640
W poprzednim wstępniaku padło pytanie: czego będziemy słuchać, kiedy wyłączą prąd? Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale „człowiek zabezpieczony mniej nerwami żyje”. Było o radyjkach na baterie. Podałem nawet modele, które uważam za dobre; zainteresowanych zapraszam do lektury numeru 1/2022. A skoro już mają ten prąd wyłączyć, to zasilanie powinniśmy potraktować priorytetowo.

Muzyczny survival

pexels cottonbro 6853295
Tak, 16 zł. Tyle będzie kosztować „Hi-Fi i Muzyka” od Nowego Roku, a co dalej, zobaczymy. Nie podnosiliśmy ceny chyba z 10 lat, o ile nie dłużej, a po drodze wszystko zdrożało: żywność, druk, energia i… sprzęt hi-fi.

Dwie poprawki

chopin 62928 1280
Wstępniak i felieton o Konkursie Chopinowskim oddałem do redakcji w połowie trzeciego etapu. Na szczęście, do wysyłki numeru zostało kilkadziesiąt godzin. W ostatniej chwili udało się poprawić kilka słow. Gdyby zabrakło tego buforu, byłby wstyd.

Skarb narodu

pexels ludwig kwan 2378209
Pod kołami miarowo stukały łączenia szyn. Ten rytm zna każdy pasażer kolei żelaznej, ale Jerzemu Żurawlewowi zawsze się kojarzył z etiudą a-moll, czwartą z 25 opusu. Pociąg wlókł się niemiłosiernie, co uporczywie podsuwało mu obrazy kulawej gry panienek i paniczów w kresowych dworach, której musiał wysłuchiwać przy byle okazji, na dodatek z wyćwiczonym uśmiechem przyklejonym do twarzy. „Szybciej, szybciej” – poganiał w myśli stalowego kolosa, bębniąc palcami po drewnianej półce pod oknem.

Vintage atakuje

radio 2974649 1920
Kolejne „stare radio” na okładce to nie przypadek. Podobnego sprzętu pojawia się na rynku coraz więcej, a „wykopaliska” wywołują większe zainteresowanie niż najnowsze zdobycze techniki.
Inna sprawa, że tych ostatnich jakoś nie widać, a elektronika do odtwarzania dźwięku od dłuższego czasu nie zaskoczyła nas żadnym przełomowym rozwiązaniem. Najlepiej takim, które powoduje, że faktycznie gra lepiej. Owszem, firmy ze ścisłej czołówki udoskonalają flagowe modele wzmacniaczy i kolumn. Efekty słychać, więc jest sens śledzić premiery. W bezpośrednim porównaniu McIntosh MA12000 wygrywa z MA9000. Nowa seria 800 B&W pewnie też nas zadziwi – ostatnio miałem okazję się przekonać, że obecna 700 to zdecydowany krok do przodu w stosunku do modeli produkowanych przed dekadą. Ogólnie producenci sprzętu z wyższej półki jakby bardziej się starali lub zrywali z modą na miękkie brzmienie czy studzienny bas. Łatwiej dziś znaleźć elektronikę i kolumny grające prawidłowo, bez wynaturzeń. To dobra tendencja, więc trzymamy kciuki, żeby trwała.

Meta

race 92193 1280
Apetyt przez stulecia postrzegano jako atrybut zdrowia. Dopiero ostatnie dekady przyniosły odmienne wnioski – otyłość, nadciśnienie, cukrzyca i inne przypadłości wynikają właśnie z obżarstwa. Moda na szczupłą sylwetkę zaczyna jednak przemijać, co sygnalizują reklamy kosmetyków i ubrań, w których coraz częściej widzimy niekoniecznie pięknych dwudziestoletnich. Są jednak dziedziny, w których apetyt, tym razem w przenośni, stanowi konsekwencję „rozwoju”.