HFM

artykulylista3

 

Metallica - Through the Never

image006a

Blackened Records/Universal 2013

Muzyka: k4
Realizacja: k2


Nawet zagorzali fani mieli ciężki orzech do zgryzienia z niektórymi z ostatnich płyt Metalliki (takimi jak „St. Anger” czy „Lulu”). Nigdy jednak, ani przychylni, ani nieprzychylni zespołowi ludzie nie mogli krytykować go za to, jak Hetfield i spółka prezentują się na scenie. Przez lata grania Metallica przyzwyczaiła nas do najwyższych koncertowych standardów.

Tym dziwniejsze, że muzycy nigdy nie wydali regularnego albumu koncertowego. Czy „Through the Never” jest nareszcie czymś takim? Nie do końca.
To nie tyle „koncertówka”, co ścieżka dźwiękowa do kinowego filmu, w którym Metallica gra koncert (sic!). Chociaż na krążku znajdują się największe przeboje grupy w wykonaniu na dwie gitary, w końcu nie ginący w miksie bas, perkusję i rozśpiewaną publiczność, to nie jest to typowe nagranie live. Zespół rejestrował poszczególne fragmenty wielokrotnie pod kątem montażu filmu, a o publiczności myślał raczej jak o statystach niż widzach spektaklu. Stąd brzmienie instrumentów i wykonanie poszczególnych partii jest na tyle klarowne, że trudno uwierzyć w autentyczność „Through the Never”.

Niemniej, podwójnego albumu słucha się dobrze i sprawi on fanom dużą frajdę. A jako że kinowy film okazał się finansową klapą, to może chociaż sprzedaż płyty pozwoli odzyskać inwestorom część straconych środków.

Autor: Bartosz Szurik
Źródło: HFiM 03/2014

Pobierz ten artykuł jako PDF