HFM

artykulylista3

 

Pearl Jam - Ten

110-111 07-08 2009 PearlJam

Sony Music Entertainment 2009

Interpretacja: k6
Realizacja: k4

Album zawiera 11 nagrań, które w 1991 roku podbiły świat. Pearl Jam trafił wówczas na szczyty list bestsellerów, sprzedając debiutancki krążek w ponad 12 milionach egzemplarzy. W tym roku powraca w zremasterowanej wersji i to na dwóch kompaktach, bo powiększony o materiał, który z różnych powodów w oryginalnej wersji się nie znalazł.
Fani Pearl Jam znajdą na jednym krążku poprawiony dźwięk w przebojach „Jeremy”, „Alive” i „Deep”, a na drugim – niewydane dotąd utwory „Brother”, „Just a Girl” i kilka innych, które pasują jak ulał do stylistyki zaproponowanej przez grupę z Seattle. Jest też wydanie z krążkiem DVD. Można wprawdzie mieć zastrzeżenia do szaty graficznej okładki, ale „grunge” wypracował własną stylistykę również w kategoriach plastycznych i tak po prostu musi być.
Wznowienie albumu „Ten” to tylko przygrywka do kolejnych niespodzianek, przygotowywanych przez wydawcę zespołu. Szykuje się cała seria odkurzonych albumów – również zremasterowanych i powiększonych o materiał bonusowy. Wznowienia mają trafiać na rynek przez kolejne dwa lata, a więc do 2011, na kiedy to zaplanowano huczne obchody 20. rocznicy powstania zespołu.
Tymczasem już krążą pogłoski o nowym studyjnym albumie Pearl Jam.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 7-8/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF