HFM

artykulylista3

 

The Wayne Shorter Quartet - Without A Net

79 04 2013 TheWayneShorterQuartet

Blue Note Records 2013

Interpretacja: k5
Realizacja: k4

Kwartet Wayne’a Shortera, uznawany za najlepszy zespół akustyczny na świecie, dociera niemal do granic wytyczonych przez tradycję jazzu. Zachowując specyfikę gatunku, Shorter skutecznie redefiniuje pojęcia formy, improwizacji i pracy zespołowej; już parę lat temu wyznał, że przestał się przejmować zasadami.
Album zawiera dziewięć kompozycji (w tym sześć lidera), które zarejestrowano w trakcie europejskiej trasy kwartetu w 2011. Płyta ma czytelną, ewoluującą dramaturgię. Na początku mamy krótkie numery o rozrzedzonej fakturze i ogromnym ładunku ekspresji. W centrum znajduje się „Pegasus” (obszerna budowa, skład poszerzony o sekcję drzewa, gęste aranże), a w finale „(The Notes) Unidentyfied Flying Object”, utrzymany w stylistyce „przystępnego” free.
Niemal 80-letni Shorter jest w znakomitej formie. Jego pomysłowość jako improwizatora wydaje się niewyczerpana. Po mistrzowsku operuje formą, brzmieniem (nieco surowym) i bogatą artykulacją. Energetykę utworów buduje, tworząc silne napięcia między motywami tematu a rozpędzonymi kaskadami dźwięków.
Ważną, chwilami dominującą rolę odgrywa pianista Danilo Perez, który ściśle współpracuje z liderem (wsparcie harmoniczne, jednoczesne improwizacje). Trochę szkoda, że wszechobecny fortepian odsuwa na dalszy plan fenomenalnie dysponowaną sekcję rytmiczną z Patituccim i Blade’em.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 04/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF