HFM

artykulylista3

 

Kenny Garrett - Live at The Iridium

107-109 07-08 2009 KennyGarrett

Mack Avenue Records 2008
Dystrybucja: CCD.PL

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Kenny Garret to postać dobrze znana w amerykańskim jazzie – saksofonista, kompozytor, laureat nagród Grammy oraz wielu innych wyróżnień. Jego debiut dla wytwórni Mack Avenue Records jest zapisem koncertu, zarejestrowanego w znanym nowojorskim klubie Iridium. Garrett wybrał pięć własnych kompozycji. Gorąca atmosfera miejsca spowodowała, że utwory rozrosły się na scenie i niemal każdy trwa ponad 10 minut.
Dopomógł w tym doborowy skład. Na pierwszy plan wybija się Pharoah Sanders – równie zdolny jak Garrett saksofonista, tyle że reprezentujący starsze pokolenie. Z pozostałych muzyków chyba najbardziej znany jest Nat Reeves, który zapewnia solidny podkład basowy, nie próbując przy tym wyjść przed szereg. Popisy solowe to domena Benito Gonzalesa, grającego na klawiszach. Wreszcie nie można zapomnieć o Jamirze Williamsie, który w tym dość dynamicznym zestawie doskonale trzyma rytm.
Trzej akompaniatorzy tworzą profesjonalny fundament dla saksofonów, których dźwięk przez cały czas dominuje na płycie. Ciekawa muzyka, ale bardziej dla sympatyków energicznego grania, z małymi wycieczkami w kierunku fusion – vide „Happy People” – niż dla miłośników jazzowej melancholii.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 7-8/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF