HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Dobór głośników do SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X 2014/08/23 12:09 #418133

Witam wszystkich audiomaniaków!
Mam pewien problem i chciałbym usłyszeć Wasze zdanie/opinie. Otóż dostałem w prezencie urodzinowym wymienione w tytule głośniki ( stx.pl/sw-stx-8-1-5-250-8-f-a-fc-x.html ). Obecnie mam dwie kolumny trójdrożne na głośnikach z Tonsil'a. "Konstrukcja" ma już paręnaście lat, więc postanowiłem, ze skoro wymieniać głośniki to iść za ciosem i od razu wszystkie. Problem polega na tym, że po wstawieniu w/w głośników niskotonowych do obecnej konstrukcji, głośnik średniotonowy przekrzykuje omawiany niski. Po odlutowaniu kondensatorów jest zdecydowanie lepiej, lecz jak wcześniej wspomniałem - chciałbym wymienić resztę głosników (czyli średniotonowy i wysokotonowy). Po przeczytaniu wielu stron i usłyszeniu opinii, potrzebowałbym pozostałe głosniki o częstotliwości 88 db, tak by żaden nie wychodził przed szereg. Po ok 3 godz. szukania, w końcu znalazłem głosniki, które "w miarę" pasowałyby, jesli chodzi o częstotliwość i pasmo przenoszenia. Oto wybrane przeze mnie głosniki:
średniotonowy: zap-audio.pl/sklep/index.php?main_page=p...2_36&products_id=963
wysokotonowy: zap-audio.pl/sklep/index.php?main_page=p...3_40&products_id=415
Chciałbym usłyszeć Wasze zdanie, co myślicie o takim zestawieniu? Czy nie będę rozczarowany tymi głośnikami? Macie jakieś rady, ewentualnie propozycje co do innych głośników?

PS: Budzet jakim dysponuje to 700 zł. W jego skłąd muszą wejść 2 głosniki średnio i 2 wysokotonowe.

Z góry dziękuję za każdą radę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór głośników do SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X 2014/08/23 12:41 #418136

  • Fafniak
  • Fafniak Avatar
  • Wylogowany
  • Guru
  • Guru
  • Liczba postów nie świadczy o mojej wiedzy :)
  • Posty: 1804
znajdujesz się na najprostszej drodze do wykreowania nowej linii kolumn zwanych "kakofonius maximus"

Wymiana głośników (poza tymi które przewidział producent kolumny (pomijam jakość pierwotną) nie sprowadza sie tylko do wymiany głośnika na taki o takich samych fizycznych parametrach czy też skuteczności.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stary a co ty wiesz o fizyce na poziomie występującym w zaawansowanym audio? - dekoracja - forum AudioStereo
www.mojesmoje.pl - biżuteria taka trochę inna
www.marcin-krynicki.pl - moje foty

Dobór głośników do SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X 2014/08/23 13:12 #418137

Oczywiście, po doborze głośników bedzie robiona zwrotnica od zera. Chodzi mi o to czy w tym przedziale cenowym znalazłoby się według Was cos lepszego. Głosniki niskotonowe juz mam więc teraz problem jaki pozostał to dopasować do nich głosniki średnio i wysoko tonowe. SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X ma pasmo przenoszenia zaledwie do 300 Hz, wiec teraz trzeba poszukać głośnika średniotonowego który miałby najlepiej 88 dB i którego pasmo przenoszenia będzie od maksymalnie 300 Hz. Znalazłem głosnik firmy Dayton Audio, który ma pasmo 49-10,000 Hz. Teraz pozostało pytanie czy nie jest to jakiś amerykański bubbel za dość wysokie jak dla mnie pieniądze.
Fafniak, co mógłbyś zaproponować?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór głośników do SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X 2014/08/23 13:20 #418138

Żeby sobie tak żonglować głośnikami trzeba uwzględniać wszystkie ich parametry elektryczne których jest co najmniej 12, więc to co robisz jest wyłącznie błądzeniem po omacku, w dodatku mylisz pojęcia pisząc o "częstotliwości 88dB". Budowa kolumny to równanie z trzema niewiadomymi - Objętość kolumny, własności głośnika i zwrotnica. Każda z tych zmiennych zawiera w sobie dodatkowe niewiadome. Wymieniając głośnik w gotowym projekcie na jakiś tam inny praktycznie masz zerowe szanse na poprawę czegokolwiek bez gruntownego przeanalizowania całości projektu od nowa. Strojenia obudowy i bas-refleksu (długość, średnica, miejsce montażu), usztywnienie obudowy przegrodami, doboru częstotliwości podziału i stromości filtrów, ... kurna tego jest tyle że nie wiadomo od czego zacząć.

Przydał by ci się przynajmniej program np. WinISD, który mimo, że darmowy to jednak jest całkiem potężnym narzędziem pozwalającym poprawnie dobrać kilka kluczowych parametrów, do tego jakiś program do obliczania filtrów (jest ich w sieci sporo). Bez użycia takich narzędzi można "se" złożyć co najwyżej paczki do grania garażu, nawet jeśli użyjesz markowych przetworników.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór głośników do SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X 2014/08/23 14:31 #418140

imagizer.imageshack.us/v2/663x920q90/904/YrXbi9.jpg
Tak wygląda projekt kolumn, które mój ojciec dawno temu dokłądnie odwzorował. Różnica względem projektu jest taka, że za jego czasów ciężko było dostac głosniki jakie się chciało i po załatwieniu od kolegi przyjaciela kumpla obecnych głośników - wyciął otwory na głośniki takie jakie otrzymał. Zwrotnica wykonana została także zgodnie z projektem na zdjęciu wyżej. Kolumna nigdy nie była poddana strojeniu. Dlaczego? Ojciec podłączył wszystko i jak sam mówi "fajnie to grało". No i po części ma racje, bo oprócz dudniącego basu reszta głosników naprawde daje radę. Ale cóz, przyszedł czas na zmiany i potrzeba czegoś wiecej. Wielkość głosników nie ma większego znaczenia, jestem w stanie wyciąć wyżynarką wieksze otwory. Jedyne co, to średnica głośnika średniotonowego nie może przekraczać 150 mm, jest wtedy ryzyko że po prostu będzie nachodził na wysokotonowy.
Myslałem więc nad tym, żeby po prostu kupic głosniki i oddać kolumny wraz z nimi do specjalisty z miasta, który specjalizuje sie właśnie w budowie zwrotnic dedykowanych oraz wzmacniaczy lampowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator