HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Domki, "wille", ciekawi architekci, architektura 2015/05/09 23:32 #424551

Cóż, wcale Ci się nie dziwię. Szczecińska Filharmonia od zewnątrz jest niezbyt ładna, a na dodatek pasuje do budynku obok jak garbaty do ściany. Ale co z tego, skoro 99% jej zdjęć jest robionych tak, aby tego nie było widać.
Ale w środku... W środku jest super, naprawdę. Wiem, bo byłem :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Domki, "wille", ciekawi architekci, architektura 2015/05/10 22:41 #424578

Zwróćcie uwagę, że takie postmodernistyczne dziwolągi powstają prawie wyłącznie za publiczne pieniędze.
Przy czym większość z tych urbanistycznych "Misiów" to istne szkaradztwa, na które żaden bogacz, czy to nuworysz czy arystokrata, nie wydałby złamanego grosza z własnej kieszeni.

Dlatego uważam, że postmodernizm w architekturze to również, a może przede wszystkim, wspólny pomysł najbardziej wpływowych architektów i budowniczych (czyli współczesnej masonerii) na "ambitne" budownictwo i potężny drenaż publicznej kasy. Pomysł okazał się doskonały, bo dzisiaj już nawet nikt nie wyobraża sobie, że np. siedziba TVP może być zwykłym, nowoczesnym biurowcem, a stadion piłkarski zwykłym boiskiem z trybunami (FIFA wręcz wymusza od gospodarzy mistrzostw budowanie superdrogiej infrastruktury). A pomysł taki kilkadziesiąt lat temu musiał się pojawić, bo architektura modernistyczna, prosta, minimalistyczna, racjonalna i funkcjonalna, okazała się nagle zbyt tania, żeby można było na niej zarobić. Niezależnie od tego od dawna lansuje się pogląd, że nudne klasyczne formy są zatęchłym przeżytkiem, a to co ambitne musi być możliwie najbardziej szalone i "wyzwolone" od wszelkich sztywnych norm. Być może to jakaś oznaka schyłku naszej cywilizacji "białego człowieka", ale to już inny temat...


Sent from my iPad using Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator