HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/18 16:38 #451399

Jak donosi internetowa prasa zagraniczna, w dniu 13 maja 2022 firma Onkyo złożyła wniosek o upadłość. Kolejny producent z tradycjami odchodzi w niebyt. Co prawda prawo do marki kupił Sharp i Voxx, ale akurat po nich nie spodziewam się niczego dobrego. Część słuchawkową kupił jakiś fundusz inwestycyjny.
musictech.com/news/industry/onkyo-files-...d-will-live-on-hifi/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/30 00:01 #451450

Onkyo to kawał historii hi-fi, pamiętam jak na przełomie lat 80/90 siedziałem z nosem w katalogach Onkyo, Denon, Marantz i z uporem maniaka porównywałem suche jak pieprz dane techniczne wzmacniaczy, decków, tunerów, licząc który ma więcej zer po przecinku, co wtedy było nie tylko dla mnie wyznacznikiem klasy i jakości. Chociaż zwłaszcza w tamtym czasie to Marantz był na szczycie w mojej klasyfikacji, to odkąd pamiętam Onkyo też miało swój wkład w rozwój mojego zainteresowania sprzętem hifidelity. Z resztą jedne z ostatniej serii wzmacniaczy na przykład 9110 o ile dobrze pamiętam zrobiły furorę w klasie budżetowej. Z drugiej strony zawsze była większa alternatywa dla audiomaniakow, bo jeśli Denon nie podszedł, Marantz był za drogi to brało się Onkyo. Swoją drogą zachodze w głowę jak do tego doszło, skoro pozostali główni rywale nadal istnieją i całkiem dobrze sobie radzą. Może fakt, że w międzyczasie powstało wiele nowych bądź odświeżonych manufaktur, które oferują więcej za mniej. Ciekawy temat na dyskusję, warto podzielić się swoimi doświadczeniami i wnioskami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/30 08:51 #451451

Nie wiem czy Onkyo było w jakiejś grupie kapitałowej jak D&M czy IAG i wielu innych którym chyba łatwiej się utrzymać. Natomiast przyczyna upadku Onkyo jest raczej prosta - spadek sprzedaży. Oczywiście nie uważam, żeby był on związany z jakaś wewnętrznym problemem Onkyo, jakościowym czy wizerunkowym, a raczej ogólnie ze spadkiem zainteresowania ze strony młodych klientów którzy swoje "audiowizualne życie" prowadzą głównie w smartfonach i nawet nie posiadają komputera i nie mówię o staro-już-modnej "blaszce" stojącej obok biurka, ale o laptopach. Znam osoby które nie odczuwają potrzeby posiadania kompa jakiegokolwiek (poza tym w smartfonie), a co dopiero jakiegoś ciężkiego i wielkiego grata do odtwarzania tylko muzyki. Monofoniczny głośnik na BT wystarcza w zupełności. Monofoniczny głośnik BT zamorduje z czasem cały rynek Hi-Fi. Zostaną manufaktury, a wielkie koncerny przerzucą się na inne elektroniczne "diwajsy". Upadające legendy, jak Onkyo które swego czasu było w czołówce najlepszych magnetofoniarzy, to tylko początek.

Zwróćcie też uwagę na przejęcia jak np. - AKG -> Harman -> Samsung

Czyli bardzo audiofilska i obecna też na rynku PRO firma z ogromnymi tradycjami i zapleczem, zostaje przejęta przez dużo większy koncern, który owszem, produkuje sprzęt audio, ma w stajni nawet szacowne audiofilskie marki, jednak głównie chce zadowolić wynikami akcjonariuszy. Nie mniej jednak jest koncernem AUDIO. I na to wszystko wchodzi Samsung który z Audio nie ma wspólnego prawie nic bo segment słuchawek czy czegokolwiek do odtwarzania muzyki był w Samsungu marginesem, a teraz bierze to wszystko i zaczyna wprowadzać swoje porządki polegające m.in. na tym, że ekipa AKG w całości wylatuje i produkcja znika z Austrii. Co prawda ludzie ze starego AKG zakładają bardzo audiofilską Austrian Acoustiq, ale zbudowanie renomy i zdobycie klientów zajmie dużo czasu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/30 12:09 #451454

Onkyo Home Entertainment Corporation będzie działać pod skrzydłami VOXX International oraz Sharp Corporation .
Produkcja Onkyo będzie kontynuowana w nowo otwartym zakładzie położonym w Malezji

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/30 18:08 #451455

Onkyo Corporation ogłosiło bankructwo, więc firma przestała istnieć. Nie będzie więc "działała pod skrzydłami", bo jej już nie ma. Po prostu VOXX wraz z Sharpem kupiło ich dział home audiovisual we wrześniu ubiegłego roku wraz z prawem używania marki Onkyo.
Jak wygląda oferta innej znanej i zasłużonej marki (Pioneer) pod rządami VOXX, można się przekonać patrząc na ich ofertę... 1 wzmacniacz, 1 CD, 2 wątpliwej jakości gramofony i 3 amplitunery. Trochę słabo, jak na markę, jaką swego czasu był Pioneer.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/30 18:43 #451456

John 1.5 V napisał: Zwróćcie też uwagę na przejęcia jak np. - AKG -> Harman -> Samsung
Czyli bardzo audiofilska i obecna też na rynku PRO firma z ogromnymi tradycjami i zapleczem...

Ja tam bym odwrócił kolejność;) ...firma Pro zanana ze wspaniałych mikrofonów, która również weszła w rynek komercyjny. Podobnie zresztą z Austrian Audio... to raczej firma lokująca się na rynku Pro, również ze słuchawkami, które są doceniane także w kręgach audiofilskich. Co do jej miejsca na rynku, to jeżeli chodzi o Pro, to już zaczyna być ceniona.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez PWA.

Pożegnanie z Onkyo 2022/05/31 08:48 #451458

PWA napisał: Ja tam bym odwrócił kolejność;)

Jeśli tak jest to należy się tylko cieszyć, bo mam takie podejrzenie, że rynek PRO jest znacznie bardziej racjonalny i tam jakość jest dużo bardziej ceniona, choć akurat ceny paradoksalnie są niższe niż na rynku "cywilnym" - pomijając ceny sprzętu AVID-a ;) .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pożegnanie z Onkyo 2022/06/01 16:43 #451459

Zgodnie z komunikatem prasowym, Premium Audio Company będzie właścicielem około 75% udziałów spółki, a partner produkcyjny Sharp będzie właścicielem około 25%. Premium Audio Company będzie odpowiedzialna za dystrybucję na całym świecie oraz za wszystkie działania sprzedażowe i marketingowe. Natomiast firma Sharp będzie sprawować pieczę nad produkcją urządzeń AV w swojej Malezyjskiej fabryce.
Są już zapowiedzi katalogowe na rok 2023 obejmujące 11 pozycji lecz bez szczegółów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator