HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Gramofon - problem z masą?? 2019/07/16 15:04 #447026

Witam,

posiadam leciwy i nie koniecznie najlepszy gramofon Sony PS-LX 210 ale to nie jest problem. Problemem jest dość brumienie po podpięciu kabli sygnałowych do wzmacniacza. W oryginale kable były na stałe, jakiś czas temu dołożyłem gniazda RCA.

Moje pytanie jest następujące - pomijając wszelkie błędy w lutowaniu / zwarcia, czy jest lub czy może to być problem z masami pieca i gramofony? jeśli tak to proszę o poradę jak to rozwiązać. Dodam, że w piecu mam odpowiedni zacisk, jednak nie wiem jak / gdzie podpiąć się w gramofon.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2019/07/16 23:07 #447031

Przyczyną brumienia może być brak połączenia pomiędzy jednej (co najmniej) z mas na przewodach do wkładki gramofonowej lub zamienione miejscami kable masa lewego kanału z masą prawego kanału i/lub uziemieniem po stronie wkładki gramofonowej. Na schemacie kolor inny niż biały (kanał lewy) i czerwony (kanał prawy). Czyli przerwa lub zamienione: żółty (uziemienie), zielony (ekran prawego kanału) i/lub niebieski (ekran lewego kanału) Przeważnie jeżeli styki są srebrzone to należy zdjąć i oczyścić połączenia przy wkładce gramofonowej jażeli jest taka możliwość.

Jak widać na schemacie wszystkie masy i uziemienie z wkładki jest w jednym punkcie Ł14. Tak więc dodatkowe połączenie między gramofonem wykonuje się wywiercając w pobliżu gniazd chinch w odpowiedniej odległości otwór pod gwint M3 bezpośrednio w obudowie metalowej jeśli brak wykonać takie połączenie i łączy dedykowanym przewodem do takich połączeń. Jeżeli brak takiego przewodu z dodatkowym przewodnikiem nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać niezależne połączenie jakimś porządnym przewodem zakończonym widełkami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2019/07/17 18:02 #447035

Dzięki za odpowiedź, jutro z samego rana myślę, że zajmę się tematem.
Wykonam dodatkowe połączenie jak pisałeś ponieważ kable od wkładki są OK.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2019/07/18 18:36 #447040

Aktualizacja.

Nie zabrałem się jeszcze za rozwiązanie problemu, ponieważ znalazłem coś w moim mniemaniu dziwnego.
Otóż, po rozkręceniu pieca na powiedzmy -10dB bez podłączonych przewodów do gniazd Phono jest cisza, natomiast wystarczy, że podłącze jeden kanał (obojętnie który) i jest słyszalne brumienie - druga strona przewodu RCA wolna, podłączenie gramofonu nic nie zmienia ani nie poprawia.

Może ktoś mi wytłumaczyć cóż to się dzieje ? czy może tak ma być ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2019/07/18 23:08 #447041

Sprawdź ten kabel za pomocą miernika (voltomierz ustaw na -›| diode), może ma jakąś wade zwarcie lub przerwę. Jeśli nie masz miernika zainstaluj inny kabel z pewnego źródła. Jeżeli wynik negatywny to serwisuj wzmacniacz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2019/07/19 16:52 #447042

kabel jest OK, a wzmacniacz ma.... tydzień :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2019/11/02 11:40 #447529

Gramofon do wzmacniacza łączy się z wejściem oznaczonym MM lub MM/MC kiedyś Phone. Nie podałeś nazwy wzmacniacza.
Masz możliwość podłączenia innego sprawnego gramofonu?
Gramofony wymagają również kabli o niskiej pojemności (pF) własnej.
www.winyl.net/viewtopic.php?t=5491

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez krzyszy691.

Re:Gramofon - problem z masą?? 2020/01/08 22:59 #447959

Ekran kabli sygnałowych nie może mieć połączenia w żadnym miejscu z metalową częścią obudowy w urządzeniach. Wprzeciwieństwie do tego dodatkowego przewodu, który właśnie jedynie łączy metalowe części obudowy wzmacniacza i gramofonu. Dlatego gdy np. gniazdo chinch w jednym z urządzeń jest bezpośrednio przykręcone do metalowej obudowy stosuje się kabel kierunkowy, który ma ekran przylutowany tylko z jednej strony wtyku i cały czas należy tak podłączać kabel aby nie doszło do połączenia ekranu z metalową obudową po stronie gdzie mamy to połączenie zwane "błędem masy".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator