HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/16 11:05 #445289

W wielu wątkach pojawiały się materiały (teksty, filmy) tłumaczące jak faktycznie wyglądają pewne zagadnienia w elektroakustyce, ale z racji tego, że jest to wszystko rozproszone po różnych wątkach trudno na to trafić, a moim zdaniem warto by było mieć takie kompendium w jednym miejscu. Prosiłbym zatem aby wrzucać tu jedynie materiały rzetelne i może ograniczyć dyskusje do niezbędnego minimum, np. do jakiegoś wyjaśnienia, żeby wątek był możliwie zwarty.

Coś ode mnie na początek.




www.xiph.org/video/vid1.shtml

www.xiph.org/video/vid2.shtml - są polskie napisy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/16 14:25 #445292

Jeden z mitów jest związany ze ślepymi testami. Wiele osób przyjmuje jako pewnik, że jeżeli ktoś nie trafi 9 albo 10 razy na 10 prób, to znaczy, że nie słyszy, tylko odpowiada losowo. Tymczasem 8, a nawet 7 trafień też najczęściej świadczy o tym, że jednak słyszy różnicę. Mocno upraszczając, w pierwszym przypadku prawdopodobieństwo losowego trafienia jest mniejsze niż 0,07 (nie chce mi się dokładnie liczyć), w drugim ok. 0,18. Co, z drugiej strony, świadczy o tym, że niewielka część trafiających mogła odpowiadać losowo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/16 18:11 #445294

Myślę Adamie, że to tylko część nieporozumień i mitów związanych z trafnością, czy też nietrafnością audiofilskich odsłuchów.
Rzecz bowiem jest bardziej złożona, a na pewno, że tak się wyrażę, sensoryczna.
Nasze zmysły, nasza ludzka sensoryka, jest b. zawodna i niedoskonała - błędem jest zatem sprowadzanie tychże do statystycznych założeń, oraz uogólnień związanych z jednakowym ich odbiorem.

Niesposób dostrzec bezbłędnie różnicę chociażby rozdzielczości obrazu na ekranie, w kolejnych próbach, zmieniając jedynie jego poziom o kilka pikseli - nie wspomnę już o tym, że spora część populacji ma problem z rozróżnianiem podstawowych barw (sam pewnie się do tego grona zaliczam - he, he).
Przyszło mi do głowy, że zawodność ludzkiego wzroku mogłaby być dobrą (a na pewno oryginalną) linią obrony z art. 77 Kodeksu wykroczeń - obrońca okazuje świadkowi, w kolejnych próbach, zdjęcia dwóch / trzech identycznie umaszczonych czworonogów (w tym fotografię psa obwinionego) - świadek w jednej z prób wskazuje niewłaściwy wizerunek psa - obrońca udowadnia, że próba jest statystycznie nieistotna i że pies obwinionego w ogóle nie istnieje.

Czy mieliście kiedykolwiek kłopot z wyborem zapachu w perfumerii? - po kilku „wwąchnięciach” nasz zmysł powonienia "głupieje" i nie jest w stanie rozróżnić Astora od Tiffany, czy Diesel (nie wspominając już o tym, czy zdolni bylibyśmy powiedzieć, czy mamy do czynienia z wodą toaletową, perfumowaną czy ekstratem perfum).

Opychając się i rozkoszując smakiem kilkunastu kawałków czekolady, w końcu trudno będzie rozróżnić Wedla od Milki czy Lindta, nie wspominając o procentowej wyższości / niższości kakao poszczególnych wyrobów; wypalając jak leci dziesięć papierosów, prawdopodobnie nie będziecie już wiedzieć czy zaciągacie się Marlboro czy Klubowym; a czy po ósmym piwie odbije się Wam Tyskim, czy inny sikaczem?

Podobnie rzecz ma się z naszym słuchem - ludzki słuch jest niedoskonały.
W grę wchodzi nie tylko słyszenie, ale i osłuchanie.
Po tym, co dane mi było do tej pory przeczytać na forach internetowych traktujących o audio i o muzyce, wnioskuję, że spora liczba osób tam piszących, nie słyszała nigdy nienagłaśnianego fortepianu, skrzypiec, akordeonu, fagotu, gitary akustycznej, nie wspominając już o znajomości brzmienia wymienionych instrumentów wysokiej klasy.
A co ze słyszeniem niuansów artykulacji, harmonii, dynamiki, metrum?

Dlatego ostrożnie podchodziłbym do kategorycznych stwierdzeń, w których nasz ludzki, zawodny słuch, badany statystycznymi metodami, wykorzystuje się do formułowania uogólnień związanych z brakiem różnic sonicznych urządzeń odtwarzających muzykę.
A, że ktoś nie słyszy niuansu (nie częstotliwości), a niuansu fortepianu, jego barwy, rytmu, dynamiki, głośności, pracy mechanizmu klawiatury (młoteczków), rezonansu płyty, niekiedy odgłosu pedału...to już problem laryngologiczny.
Ze słyszeniem jak "ze wszystkim" - jedni słyszą, inni nie i nic w tym złego - baaaaa, niektórzy widzą dźwięk (syneztezja)

A przykład? - proszę bardzo.
Na Konkursie Chopinowskim pianiści mogli korzystać / grać na fortepianach marki Steinway, Yamaha (najczęściej wybierany), Kawai, Fazioli - czy bez podglądu / bez obrazu, byliście w stanie bezbłędnie rozróżnić chopinowskie wykonanie w odniesieniu do danego instrumentu? - a jeśli błędnie rozpoznaliście "grający fortepian", to czy znaczy, że nie ma między nimi różnic w ogólnikowo pojmowanym brzmieniu?

Ciąg dalszy nie nastąpi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bananamour.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/16 21:02 #445295

Bezsprzecznie mitem jest, że tzw. "niesłyszący" nie słyszą - wg tzw. "słyszących" rzecz jasna.

A także, iż owi niesłyszący koniecznie mają "śmieciowy sprzęt" - natomiast w praktyce, nader często, to właśnie "sceptycy" mają sprzęt audio wyższej klasy - co akurat mnie niezmiernie śmieszy :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/17 10:31 #445300

"Gajs" - opracowania, źródła !

ep.com.pl/files/3118.pdf - Wzmacniacze, klasy wzmacniaczy od A do Z a nawet jeszcze dalej.
Artykuł ciężki i długi, ale to dlatego, że rozbiera klasy wzmacniaczy na czynniki pierwsze.

ep.com.pl/files/3131.pdf - Wzmacniacz po audiofilsku, niezmierzona audiofilska moc.
ep.com.pl/files/3133.pdf - Lampa kontra tranzystor.
ep.com.pl/files/3153.pdf - Parametry - Technika i kuglarstwo, kupowanie wzmacniacza na wagę.
ep.com.pl/files/3199.pdf - Parametry - Technika i kuglarstwo, część ostatnia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/17 11:11 #445301

Jeszcze jeden mit do obalenia: droższe gra lepiej - ślepe testy pokazują ze w niektórych porównaniach z odtwarzaczami takimi za 30000 wygrywają takie za półtorej stówki wyprodukowane 20 lat temu :)

24 minuta koniec testu CD
Drugi test wzmacniacza gdzie wygrywa taki w klasie D zrobiony w obudowie ze starego XBox’a 46 minuta

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Inferno.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/17 12:20 #445302

A sznurek do relacji z takiego wydarzenia ?

Chodzi mi to to, żeby wklejać tu relacje z takich wydarzeń, opracowania, badania. Takie prezentacje podczas których np. wybrana grupa nie wyłapała różnicy w brzmieniu kiedy podpięto zamiast drogiego interkonektu, drut z hotelowego wieszaka miała faktycznie miejsce, pytanie tylko gdzie jest o tym wzmianka i na ile rzetelne jest jej źródło.

Opracowania dot. psychoakustyki lub samego mechanizmu słyszenia (niestety Juno odszedł z forum, a szkoda bo miałby to najwięcej do powiedzenia) też mile widziane.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/17 13:55 #445304

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Ciekawa relacja, w sumie bez audiofilnej spinki a i test brzmienia jest.
Sam test 14:42 do 25:00

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/17 16:40 #445305

:woohoo: Nie uwierzysz Iro ale właśnie tego materiału szukałem przez ostatnie dwa dni i za cholerę nie mogłem sobie przypomnieć gdzie na niego trafiłem. Kosmiczna koincydencja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2018/11/17 21:07 #445307

Poprawiłem, ale to ten sam link co Iro wkleił :)
I zgodzę się, ludzie z dystansem do siebie. Im gorzej im wychodziło tym lepiej sie bawili.
Dla mnie super i bez napinki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Inferno.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2020/06/04 12:48 #448777

Wątek siadł, a szkoda.

Rozsądny materiał poruszający chyba wszystkie ważne kwestie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2022/10/01 20:20 #451684

Nieco o psychoakustyce + fajny trick na "wyzerowanie" naszych mózgowo-interpretacyjnych ustawień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2022/12/18 00:45 #451840

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2023/05/14 14:51 #452104

Deczko odgrzeję temat, który jest mimo wszystko "na czasie", i zajmę się super krótko tym, co widać na nagraniu wklejonym przez John 1.5 V
I tak, zupełnie merytorycznie, bohater prelegent, mógłby uczynić trzy miarodajne kroki ku temu, by łatwiej mu było żyć;
- użyć maść na bolącą dupę
- pobiegać by schudnąć i złapać formę
- umyć włosy

Życzę zatem udanych odsłuchów, przy zastosowaniu czegokolwiek, co czyimś zdaniem ubogaca to, co słychać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Audio - rozprawiamy się z mitami 2023/07/18 22:25 #452158

Nieco o "słiczach", transmisjach i zagadnieniach okolicznych.

lukasz.bromirski.net/pl/post/audio-2/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator