fbpx

HFM

artykulylista3

 

Monitor Audio Shadow

monitoraudioshadowMonitor Audio wprowadza nową linię głośników. Shadow to konstrukcje o niewielkiej głębokości, przeznaczone do pomieszczeń, w których nie przewidziano wiele miejsca na system grający.
Monitor Audio Shadow opracowano z myślą o uzupełnieniu płaskich ekranów telewizyjnych. Charakteryzują się głębokością zaledwie 40 mm, ale zdaniem producenta nie będzie to wpływać na jakość brzmienia. Mają się sprawdzać zarówno w systemach AV, jak i klasycznym stereo. Najmniejszy model można postawić na półce albo stole, mocując na specjalnym stendzie.


W skład serii wchodzą dwa modele podłogowe S50 i S60, mały S25 oraz głośnik centralny Shadow Center. Cztery modele wyposażono w 10-cm przetworniki nisko-średniotonowe oraz specjalnie przeprojektowaną kopułkę.
W „midwooferach” zastosowano technologię RDT, łącząc lekki i sztywny C-CAM (stop metali lekkich powlekany ceramiką) z bardzo wytrzymałym Rohacellem. Do napędu wykorzystuje się niewielkie, ale efektywne magnesy neodymowe. Taki przetwornik, pomimo cienkiej membrany i minimalnej masy, cechuje się bardzo wysoką sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Głośniki przytwierdza się do obudowy za pomocą śruby wkręcanej w tylną ściankę kolumny. Kosz opiera się tylko na zawieszeniu z pianki neoprenowej, która mechanicznie odprzęga go od obudowy i nie dopuszcza do przenoszenia się rezonansów na pracującą membranę. W C-CAM-owej kopułce przekonstruowano geometrię magnesu, tak że ciśnienie wytwarzane przez tylną stronę membrany jest rozpraszane wokół niego. Obudowy mają postać jednolitego bloku aluminium, anodowanego na czarny mat. Terminale na kable zostały sprytnie ukryte, a maskownice są montowane na magnesy.
Każdy model Shadow został przystosowany do montażu na ścianie. Znajdują się w nim tylko dwa otwory na śruby. W trzech modelach (oprócz S25) reprodukcję niskich tonów wspomagają membrany bierne o średnicy 10 cm.
Najmniejszy w linii jest S25 – dwudrożny zestaw z dwoma głośnikami 10 cm i 25-mm kopułką, umieszczonymi w obudowie zamkniętej. W komplecie otrzymujemy podstawę umożliwiającą umieszczenie go na stole albo półce. S50 i S60 pasują do ekranów o przekątnej około 50 cali. Mają taki sam układ głośników – 25-mm kopułka, dwa 10-cm nisko-średniotonowe i wspomaganie membraną bierną ABR (Auxilliary Bass Radiator). Różnica sprowadza się do wielkości obudowy. Center Shadow jest najbardziej rozbudowany z całej serii. Zawiera kopułkę, dwa nisko-średniotonowce i dwie membrany bierne.
Wszystkie modele są nominalnie 8-omowe, dzięki czemu powinny prawidłowo współpracować nawet z niezbyt wydajnymi amplitunerami AV. Są lekkie (ważą nie więcej niż 3,72 kg/szt.) i łatwe do instalacji.
S25 kosztują w Polsce 2590 zł, S50 – 4190 zł, a S60 – 4690 zł (wszystko za parę). Głośnik Shadow Center wyceniono na 2390 zł/szt.