HFM

artykulylista3

 

Moon Voice 22

004 009 Hifi 06 2022 006

High End 2022 był miejscem premierowych prezentacji producentów z całego świata. Okazję wykorzystał także Moon, który pokazał monitory Voice 22.

Moon należy do kanadyjskiej firmy Simaudio. Monitory Voice 22 zajmują w ofercie miejsce szczególne, ponieważ są to pierwsze zestawy głośnikowe w całej historii marki. Jak na historyczną premierę, głośniczki wyglądają niepozornie. Do tego stopnia, że nie znając dotychczasowego katalogu, można by je łatwo przeoczyć. Niewielkie monitorki powstały jako uzupełnienie kompaktowego systemu Ace, łączącego funkcje wzmacniacza i streamera. Kanadyjczykom bardzo zależało na tym, aby zaproponować odbiorcy kompletny zestaw do słuchania muzyki. Ace zasilający Voice 22 spełnia to oczekiwanie, choć system można również rozbudować, podłączając do niego zewnętrzne źródła sygnału i umieszczając w większej instalacji kontrolowanej aplikacją Roon. Voice 22 to na pierwszy rzut oka monitor jak każdy inny, ale kiedy przyjrzeć mu się bliżej, okazuje się, że nie jest tak do końca. Typowy układ dwudrożny, strojony bas-refleksem wyprowadzonym do tyłu, zbudowano w oparciu o dwa przetworniki. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że miękka kopułka – zamiast 25 mm – ma 29 mm średnicy, jest zawieszona na szerokim resorze i umieszczona w dość głębokim falowodzie. Filtrowanie również następuje nietypowo nisko, bo zamiast zwyczajowych okolic 2,5 kHz Moon wybrał 1,5 kHz.

Wszystko po to, żeby uzyskać równomierną charakterystykę promieniowania w całym paśmie przetwarzanych częstotliwości i rozszerzyć obszar optymalnego odsłuchu, tak aby w pełni nasyconym dźwiękiem mógł się cieszyć nie tylko słuchacz siedzący w sweet spocie, ale także osoby ulokowane po bokach kanapy czy na fotelu stojącym wyraźnie poza osią główną. Jako że kopułka jest produkowana według specyfikacji kanadyjskiej wytwórni, ma wytrzymać pracę w rozszerzonym paśmie, a co za tym idzie – ze zwiększonym obciążeniem. Poniżej 1,5 kHz włącza się 15,5-cm stożek z koszem odlewanym z metali lekkich i membraną polipropylenową wzmacnianą domieszką mineralną. Pasmo dzieli zwrotnica zmontowana na grubej płytce drukowanej. Wśród komponentów znalazły się metalizowane kondensatory polipropylenowe. Drugą ciekawostką, tym razem widoczną na zewnątrz, jest nietypowa podstawa Hoover Base. Spód obudowy został podklejony substancją tłumiącą rezonanse, ukształtowaną w taki sposób, że monitory ustawione na półce wyglądają, jakby się nad nią unosiły. Jeżeli użytkownik chciałby je ustawić na podstawkach, to Moon oferuje własne, ze specjalnie wyprofilowaną górną płytą. W takim przypadku Hoover Base wchodzi w przygotowane dla niej zagłębienie i monitory wyglądają jak każde inne. Do połączenia ze wzmacniaczem służą pojedyncze terminale, przyjmujące wszystkie popularne typy wtyczek. Prostopadłościenną obudowę sklejono z MDF-u i wykończono lakierem na wysoki połysk. Do wyboru jest wersja czarna albo biała. W komplecie producent dołącza maskownice utrzymywane na magnesach. Wewnątrz skrzynki zastosowano innowacyjny system wytłumienia, przeciwdziałający podbarwieniom dźwięku. Jako że jego produkcja jest dość czasochłonna, a godzina pracy wykwalifikowanego technika w Kanadzie kosztuje tyle, że nie udałoby się utrzymać ceny na założonym poziomie, produkcję przeniesiono do Indonezji. Monitory przetwarzają pasmo 55 Hz – 24 kHz (-3 dB). Czułość wynosi 89 dB/2,83V/1m, a impedancja nominalna – 6 Ω. Do zasilania polecane są wzmacniacze o mocy 50-150 W. Głośnik o wymiarach 35/20/29 cm waży 10,5 kg.

Moon Voice 22 trafią do sprzedaży na początku czerwca 2022 w cenie 16990 zł za parę. Opcjonalne podstawki będą kosztować 2190 zł.