fbpx

HFM

artykulylista3

 

Meitner MA3

news042021 002

 Duża zmiana zaszła w katalogu marki Meitner. Po 10 latach od premiery przetwornika MA1 kanadyjska firma opracowała jego następcę – MA3.

Podobnie jak inne konstrukcje Meitnera i EMM Labs., najnowszy MA3 wyszedł spod ręki Eda Meitnera – jednego z najlepszych specjalistów od konwersji cyfrowo-analogowej w sprzęcie hi-fi. Jako że dekada w technice obróbki danych to cała epoka, MA3 nie kontynuuje rozwiązań z MA1, ale bazuje na platformie z topowych DAC-ów sygnowanych logiem EMM Labs – DA2 V2 i DV2. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Meitner nie korzysta z gotowych kości TI, AKM czy ESS, ale z autorskich koncepcji doskonalonych latami. Wymaga to nieporównanie większych nakładów, najpierw na prace badawczo-rozwojowe, a później na produkcję, ale zapewnia pełną kontrolę nad powtarzalnością parametrów i efektem brzmieniowym. Przetwornik zrobiony na piechotę będzie dokładnie taki, jak chciał jego twórca i – co również istotne – pozwoli się uniezależnić od niespodziewanych decyzji zewnętrznych dostawców. W MA3 zastosowano takie właśnie unikalne, jednobitowe dyskretne moduły MDAC2, pracujące w podwójnej konfiguracji różnicowej. Sygnał dla nich przygotowuje opatentowany procesor MDAT2 (Meitner Digital Audio Translator), który podnosi rozdzielczość wszystkich danych wejściowych do 16 x DSD. Zniekształcenia jitter eliminuje tandem złożony z zegara taktującego MCLK2 o bardzo wysokiej stabilności i dokładności oraz asynchronicznego konwertera częstotliwości próbkowania.

Ten ostatni jest szczególnie ważny w przypadku, gdy źródłem plików jest komputer podłączony do wejścia USB, ale dla świętego spokoju przetaktowaniu poddaje się też sygnały z pozostałych źródeł cyfrowych. Bardzo istotną funkcjonalnością jest wbudowany streamer, oparty na technologii z transportu plików EMM Labs NS1. Umożliwia słuchanie muzyki z serwisów takich jak Tidal, Qobuz, Spotify czy Deezer oraz z radia internetowego przez V-Tuner. MA3 w pełni dekoduje (unfolding) pliki MQA, zarówno z Tidala, jak i z wejścia USB. Jest zgodny ze standardami UPnP/DLNA i daje dostęp do bibliotek muzycznych gromadzonych na dyskach sieciowych NAS oraz w pamięciach USB. Wyposażenie MA3 w wejścia cyfrowe obejmuje Ethernet (RJ45), optyczne, koaksjalne, AES/EBU oraz USB Audio. To ostatnie jest izolowane galwanicznie. Wszystkie przyjmują sygnał do 24 bitów/192 kHz oraz DSD, a USB dodatkowo DSD128 oraz DXD 352 i 384 kHz. Sygnał wyprowadzają dwa wyjścia analogowe: XLR oraz RCA, oba o zmiennym poziomie sygnału. Do regulacji głośności wykorzystano bezstratny układ VControl, przeniesiony z flagowego DAC-a EMM Labs DV2. Dzięki niemu można zbudować minimalistyczny system stereo w oparciu o przetwornik podłączony bezpośrednio do końcówki mocy. Do sterowania urządzeniem służy dołączony pilot, ale lepiej od razu zainstalować polecaną przez Meitnera bezpłatną aplikację mConnect Control, dostępną na iOS i Android. MA3 jest też w pełni zgodny z Roonem (Roon Ready, Roon Endpoint). To bardzo dobry, choć kosztowny sposób korzystania z plików muzycznych. Produkowane w Kanadzie urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej oraz srebrnej. Meitner MA3 jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 47900 zł.