fbpx

HFM

artykulylista3

 

Accuphase DG-68

004 009 Hifi 02 2021 Strona 5 Obraz 0002

Accuphase opracował kolejny korektor akustyki. Ten rodzaj urządzeń, choć niszowy, ma stałe miejsce w katalogu japońskiego specjalisty.

Historia cyfrowych korektorów dźwięku Accuphase’a sięga roku 1997. Wtedy to w ofercie pojawił się DG-28 – pierwszy produkt pozwalający korygować zmiany dźwięku powodowane przez akustykę pokoju odsłuchowego. Przez lata doczekał się on kliku godnych następców, a pod koniec 2020 roku Japończycy poinformowali o wprowadzeniu piątej generacji tych urządzeń. Najnowszy DG-68 zastępuje w katalogu produkowany od siedmiu lat model DG-58. Tak jak poprzednik, DG-68 dysponuje możliwością kompensacji pola dźwiękowego (Voicing) w połączeniu z korekcją barwy dźwięku (Equalizing), jednak ze względu na postęp techniczny, jaki dokonał się w dziedzinie przetwarzania danych, jest w stanie przeprowadzać te operacje wyraźnie szybciej i dokładniej. Urządzenie wyposażono w 40-bitowy procesor Analog Devices ADSP-21489, pracujący z częstotliwością próbkowania do 384 kHz, bez konieczności dokonywania downsamplingu. Za konwersję cyfrowo- analogową 8MDS+ odpowiadają kości ESS Hyper Stream II ES 9028Pro, zaś za analogowo-cyfrową – połączone równolegle cztery 32-bitowe układy AKM AK5578EN.

Oba tory korzystają z osobnych modułów redukcji szumów ANCC (Accuphase Noise & Distortion Cancelling Circuit), zbudowanych w oparciu o wzmacniacz główny, uzupełniony niskoszumnym pomocniczym op-ampem. Pętla sprzężenia zwrotnego kasuje zniekształcenia wprowadzane przez ten pierwszy, a sprzężenia w przód – pozostałe wykryte nieliniowości. W porównaniu z poprzednikiem szumy szczątkowe w DG-68 zostały obniżone o 15 %, a zniekształcenia THD+N – aż o 40 %. Na tylnej ściance znajduje się zestaw wejść i wyjść cyfrowych (koaksjalne i optyczne) oraz analogowych (XLR, RCA), który umożliwia wpięcie DG-68 w każdy system stereo. Posiadacze wieży Accuphase’a mogą dodatkowo skorzystać z firmowego interfejsu HS-Link ver. 2. W trybie „Voicing” DG-68 mierzy dołączonym w zestawie mikrofonem charakterystykę pomieszczenia odsłuchowego. Następnie pokazuje ją na wyświetlaczu i umożliwia eliminowanie fal stojących, oznaczanych jako zapadłości i wzmocnienia w wąskim paśmie. Wykonanie tej procedury powinno skutkować poprawą lokalizacji pozornych źródeł dźwięku, ze szczególnym uwzględnieniem głosów wokalistów. Korekty można przeprowadzić automatycznie lub manualnie. Opcja „Smooth Voicing”, dzięki dopasowaniu krzywej do charakterystyki przetwarzania posiadanych głośników, zapobiega nadmiernej korekcji w paśmie niskotonowym. Szczególną uwagę w DG-68 poświęcono dokładności pomiaru częstotliwości oraz zagadnieniu nierównomierności pomiędzy prawym i lewym kanałem, powodowanych przez rezonanse własne pomieszczenia. „Equalizing” pozwala dopasować i dopieścić (fine tuning) charakterystykę częstotliwościową systemu pod kątem upodobań użytkownika. DG-68 dysponuje też analizatorem widma odtwarzanej muzyki, działającym w czasie rzeczywistym.

Daje on wgląd w charakterystykę nagrań, co powinno spodobać się wszystkim dociekliwym słuchaczom. Procesor wyposażono w dotykowy wyświetlacz LCD IPS o wysokiej rozdzielczości. Korzystając z niego oraz dołączonego rysika, można nakreślić praktycznie dowolną charakterystykę. Obsługa wszystkich funkcji jest prosta, dzięki czemu z doszlifowaniem brzmienia poradzi sobie każdy użytkownik z podstawową wiedzą na temat dźwięku i pasma częstotliwości. Producent zaznacza, że najważniejszą zaletą DG-68 jest to, że może on poprawić brzmienie high-endowego systemu wtedy, kiedy ingerencja w akustykę pomieszczenia jest zbyt skomplikowana czy wręcz niemożliwa. Accuphase DG-68 jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 64900 zł.